Zdrowie zwierząt

Niedowład tylnych łap u psa - objawy, przyczyny, leczenie

Autor Adam Zadora
Adam Zadora28.01.20246 min.
Niedowład tylnych łap u psa - objawy, przyczyny, leczenie

Pies niedowład tylnych łap to poważny problem, który może mieć różne przyczyny i wymagać złożonego leczenia. W artykule omówimy typowe objawy świadczące o niedowładzie tylnych łap u psa, możliwe przyczyny, sposoby diagnozowania, dostęne metody leczenia oraz zalecenia dotyczące rehabilitacji i profilaktyki.

Kluczowe wnioski:
 • Niedowład tylnych łap jest u psów częstą i niebezpieczną dolegliwością, która wymaga szybkiej diagnozy i leczenia.
 • Główne objawy to problemy z poruszaniem się i utrata czucia w tylnych kończynach.
 • Możliwe przyczyny obejmują urazy, choroby neurologiczne i zwyrodnieniowe.
 • Leczenie zwykle obejmuje terapię farmakologiczną, rehabilitację i niekiedy zabieg chirurgiczny.
 • Odpowiednia profilaktyka może ograniczyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia u psa.

Objawy niedowładu tylnych łap u psa

Niedowład tylnych łap u psa objawia się przede wszystkim problemami w poruszaniu i utratą czucia w kończynach tylnych. Pies może mieć trudności z utrzymaniem równowagi, chodzić chwiejnie, potykać się i upadać. Często wlecze tylne łapy po podłodze.

Innymi typowymi objawami są:

 • osłabienie i zanik mięśni uda,
 • trudności ze wstawaniem i siadaniem,
 • problem z podnoszeniem ogona.

Dodatkowo pies może przejawiać objawy utraty czucia w kończynach tylnych – ignoruje ukąszenia owadów, obrażenia czy inne bodźce. Z czasem może dojść do niekontrolowanego oddawania moczu i stolca.

Ocena stopnia nasilenia objawów

Aby określić stopień zaawansowania niedowładu, weterynarz ocenia tak zwaną skalę niedowładów. Uwzględnia w niej między innymi zdolność psa do stania, chodzenia i biegania oraz reakcje na ból w obrębie kończyn tylnych.

Przyczyny niedowładu tylnych łap u psa

Do najczęstszych przyczyn niedowładu kończyn tylnych u psów należą:

 • Uraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub miednicznym
 • Przepuklina jądra miażdżystego
 • Stany zapalne rdzenia kręgowego
 • Guzy rdzenia kręgowego
 • Zwyrodnienie kręgosłupa

Uraz kręgosłupa np. wskutek wypadku komunikacyjnego jest jedną z częstszych przyczyn. Inne obejmują choroby neurologiczne, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe. Rzadziej dochodzi do porażeń spowodowanych zatruciami.

Czynniki ryzyka

Większemu ryzyku wystąpienia niedowładu kończyn u psa podlegają zwierzęta:

 • w podeszłym wieku,
 • ras dużych i olbrzymich,
 • z nadwagą,
 • prowadzące mało aktywny tryb życia.

Czytaj więcej: Znajdź dobrego lekarza dla twojego gada

Diagnoza niedowładu tylnych łap u psa

Diagnoza obejmuje wywiad dotyczący objawów i ich przebiegu, badanie neurologiczne oraz dodatkowe testy. Weterynarz ocenia odruchy, czucie, napięcie mięśni i siłę zwierzęcia. Może też wykonać badania krwi, moczu i radiologiczne, rezonans magnetyczny, tomografię i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w celu zlokalizowania uszkodzenia.

Różnicowanie przyczyn

Aby postawić właściwą diagnozę, konieczne jest zróżnicowanie objawów i wykluczenie innych potencjalnych przyczyn kulawizny tylnych kończyn np. dysplazji stawów biodrowych czy obrażeń mięśni.

Badanie Cel badania
Rezonans magnetyczny Ocena struktury kręgosłupa i rdzenia
Tomografia komputerowa Diagnostyka zmian, guzów, krwiaków

Leczenie niedowładu tylnych łap u psa

Niedowład tylnych łap u psa - objawy, przyczyny, leczenie

Celem leczenia jest usunięcie przyczyny niedowładu, złagodzenie objawów oraz poprawa sprawności psa. Obejmuje ono:

 • Leczenie zachowawcze – leki przeciwzapalne, steroidy, leki nasercowe
 • Fizjoterapia i rehabilitacja
 • Leczenie operacyjne urazów kręgosłupa lub guzów

W przypadku urazów wczesne rozpoczęcie rehabilitacji zwiększa szanse na odzyskanie sprawności przez psa. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie właściwego postępowania.

Rokowania i powikłania

Rokowania są zróżnicowane w zależności od przyczyny niedowładu i możliwości leczenia. Im szybciej zostanie on rozpoczęty, tym lepsze efekty. Jednak u wielu psów dochodzi do niepełnego wycofania objawów.

Możliwe powikłania to przykurcze i zaniki mięśni, problemy ze stawami, odleżyny, zapalenie pęcherza, nawracające infekcje układu moczowego.

Rehabilitacja psa z niedowładem tylnych łap

Rehabilitacja ma kluczowe znaczenie dla poprawy sprawności psa. Najlepiej rozpocząć ją jak najszybciej po wystąpieniu objawów lub zabiegu operacyjnym. Postępowanie rehabilitacyjne dobierane jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i możliwości zwierzęcia.

Podstawowe elementy rehabilitacji to:

 • Ćwiczenia biernne rozciągające
 • Ćwiczenia czynne wzmacniające mięśnie
 • Ćwiczenia równoważne
 • Zabiegi fizykoterapeutyczne

Codzienne spacery i zachęcanie psa do aktywności pomaga utrzymać sprawność. Chodzenie po nierównym, miękkim podłożu stymulujeproprioreceptory.

Najważniejszym elementem powodzenia rehabilitacji jest konsekwencja i cierpliwość w wykonywaniu codziennych ćwiczeń.

Wskazówki dla opiekunów psów

Opiekunowie powinni znać zasady pielęgnacji, przemieszczania psa i przeciwdziałania odleżynom. Ważna jest kontrola wagi, odżywianie i suplementacja zalecana przez lekarza. Należy utrzymywać higienę, obcinać pazury, które przy bolącym i osłabionym zwierzęciu rosną bardzo szybko.

Zapobieganie niedowładowi kończyn u psów

Działania profilaktyczne obejmują przede wszystkim:

 • Utrzymywanie psa w dobrej kondycji fizycznej i właściwej wadze
 • Zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu
 • Stosowanie obroży przeciwpasożytniczych chroniących przed inwazją tasiemców
 • Unikanie urazów poprzez bezpieczne warunki w domu i podczas spacerów

Regularne badania kontrolne pozwalają wykryć ewentualne choroby lub zmiany zwyrodnieniowe we wczesnym stadium.

Podsumowując, niedowład kończyn tylnych to poważny i bolesny problem u psów. Prawidłowa diagnoza, leczenie i rehabilitacja są kluczowe dla poprawy komfortu życia zwierzęcia. Odpowiednia profilaktyka może ochronić psa przed wystąpieniem tego schorzenia.

Podsumowanie

Niedowład tylnych kończyn jest niebezpiecznym i bolesnym schorzeniem, na które często chorują psy. Objawia się problemami w poruszaniu, utratą czucia w tylnych łapach i zanikiem mięśni. Do typowych przyczyn niedowładu kończyn u psa należą urazy, zapalenia i guzy kręgosłupa. Leczenie polega na terapii farmakologicznej, rehabilitacji i czasami operacji. Im szybciej zostanie wdrożone, tym lepsze są rokowania.

Kluczowym elementem jest rehabilitacja, która pomaga odbudować siłę i sprawność zwierzęcia. Polega na ćwiczeniach biernych i czynnych, stymulowaniu proprioreceptorów i fizykoterapii. Wymaga konsekwencji i cierpliwości ze strony opiekunów. Odpowiednia profilaktyka, dieta i aktywność fizyczna mogą zmniejszyć ryzyko niedowładu kończyn u psa.

Podsumowując, jest to poważne schorzenie wymagające specjalistycznej diagnozy i leczenia. Im szybciej zostanie rozpoczęte, tym większa szansa na poprawę. Rehabilitacja i zaangażowanie opiekunów odgrywają kluczową rolę w powrocie psa do zdrowia. Odpowiednie działania profilaktyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą lepiej zrozumieć to schorzenie, objawy i sposoby leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zachęcamy do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Najczęstsze pytania

Do typowych objawów niedowładu tylnych łap u psa należą: problemy z utrzymaniem równowagi i chodzeniem, wleczenie tylnych kończyn po podłodze, trudności ze wstawaniem i siadaniem, osłabienie mięśni uda, brak reakcji na bodźce w tylnych łapach.

Do głównych przyczyn niedowładu tylnych kończyn u psów zaliczamy: urazy kręgosłupa, przepuklinę jądra miażdżystego, zapalenia i guzy rdzenia kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, rzadziej zatrucia i cukrzycę.

Leczenie obejmuje przede wszystkim: leczenie farmakologiczne objawowe, rehabilitację i fizykoterapię mające na celu poprawę sprawności oraz w niektórych przypadkach - leczenie operacyjne uszkodzeń lub guzów kręgosłupa.

Podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne to: bierne rozciąganie mięśni i stawów, ćwiczenia czynne wzmacniające osłabione grupy mięśniowe, stymulowanie równowagi i propriorecepcji, zabiegi fizykoterapeutyczne np. laser, pole magnetyczne, krioterapia.

Profilaktyka obejmuje głównie: utrzymywanie psa w dobrej kondycji, odpowiednią aktywność fizyczną dostosowaną do wieku i możliwości zwierzęcia, regularne odrobaczanie, zapewnienie bezpiecznych warunków bytowania, ograniczanie urazów i regularne badania kontrolne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Zapalenie skóry u kota - Przyczyny, objawy, leczenie
 3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Adam Zadora
Adam Zadora

Pracując w sklepie zoologicznym obsługuję dział akcesoriów terrariowych. Publikuję poradniki jak samodzielnie zaaranżować domki dla przeróżnych gadów. Uwzględniam przy tym specyfikę poszczególnych gatunków jeśli chodzi o wymaganą temperaturę, oświetlenie czy wilgotność.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Trzustka u kota - Zapalenie i leczenie
Zdrowie zwierzątTrzustka u kota - Zapalenie i leczenie

Zapalenie trzustki u kota to poważna choroba wymagająca szybkiej diagnozy i leczenia. Dowiedz się jak rozpoznać objawy, jaka jest przyczyna, diagnostyka, leczenie farmakologiczne, zalecana dieta oraz rokowania i profilaktyka zapalenia trzustki u kota.