Zdrowie zwierząt

Objawy FIP u kota – Przyczyny, Objawy, Leczenie

Włodzimierz Kubacz23 stycznia 20247 min
Objawy FIP u kota – Przyczyny, Objawy, Leczenie

Objawy FIP u kota mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ na początku przypominają symptomy wielu innych chorób kotów. Jednak ta zakaźna i śmiertelna choroba wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. W tym artykule omówimy typowe objawy FIP, możliwe przyczyny, metody diagnozowania i dostępne opcje leczenia tego poważnego schorzenia u kotów.

Kluczowe wnioski:
  • Typowe objawy FIP to gorączka, utrata apetytu, biegunka i żółtaczka.
  • FIP jest spowodowane mutacją relative niegroźnego wirusa FECV, na który narażone są wszystkie koty.
  • Nie ma skutecznego leczenia na FIP, ale nowe terapie dają nadzieję.
  • Wczesna diagnoza FIP jest kluczowa, aby rozpocząć leczenie zanim choroba będzie zbyt zaawansowana.
  • Należy izolować chore koty, ponieważ FIP może być przenoszony między zwierzętami.

Objawy FIP u kota - gorączka i brak apetytu

Objawy FIP u kota często zaczynają się od gorączki oraz utraty apetytu. Kot może być ospały, obojętny i niechętny do zabawy. Gorączka przy FIP jest zwykle utrzymująca się, z temperaturą ciała powyżej 39,5°C. Brak apetytu prowadzi do szybkiej utraty masy ciała, nawet jeśli nie występują wymioty czy biegunka.

Na tym etapie objawy FIP mogą przypominać wiele innych chorób, np. pancreatitis, nowotwory, czy infekcje układu moczowego. Dlatego wczesna diagnoza jest kluczowa. Należy zbadać krew i poprosić o testy w kierunku kociego koronawirusa. Jeśli wyniki będą pozytywne, zaleca się wykonanie biopsji i badania płynu z jamy otrzewnowej, aby potwierdzić lub wykluczyć FIP.

Różnicowanie objawów

Aby odróżnić FIP od innych chorób, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych objawów. Przede wszystkim gorączka przy FIP jest zwykle utrzymująca się i oporna na leczenie. Ponadto biegunki, wymioty i inne problemy żołądkowo-jelitowe raczej nie występują we wczesnym stadium FIP. Z kolei nagła utrata masy ciała oraz osowiałość i brak reakcji na otoczenie są typowe.

Objawy FIP - zapalenie jamy brzusznej

Kolejnym etapem FIP u kota jest zapalenie otrzewnej, czyli błony wyścielającej jamę brzuszną. Powoduje ono gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, co prowadzi do wzdęcia brzucha. Innymi objawami są:

  • Ból i dyskomfort w obrębie brzucha
  • Problemy z oddychaniem
  • Wymioty
  • Biegunka

Na tym etapie konieczne jest badanie USG jamy brzusznej i pobranie próbki płynu. Jeśli wynik jest pozytywny, mamy pewność co do FIP. Niestety rokowania są wtedy złe i od momentu wystąpienia wodobrzusza średnia długość życia kota z FIP wynosi ok. 2 tygodnie.

Leczenie objawowe

Dostępne jest jedynie leczenie objawowe mające na celu złagodzenie dolegliwości. Podaje się leki przeciwzapalne, środki wzmacniające odporność oraz aminofilinę w celu poprawy oddychania. Konieczne jest też okresowe usuwanie płynu z jamy brzusznej. Niestety nie powstrzymuje to postępu choroby.

Czytaj więcej: Interaktywna mapa lekarzy gadów

Objawy FIP u kota - żółtaczka, osłabienie

Około 1/3 przypadków FIP koty przybiera postać mokrą z wysiękiem do jamy brzusznej. Pozostałe 2/3 to tzw. sucha postać, przy której wirus atakuje narządy wewnętrzne, np. wątrobę. Prowadzi to dodatkowych objawów:

Wirus FIP powoduje zapalenie wątroby, co objawia się żółtaczką, a nawet niewydolnością wątroby. Z kolei uszkodzenie nerek skutkuje problemami z oddawaniem moczu, czasem bardzo małą ilością moczu, a nawet bezmoczem.

Innymi typowymi objawami suchej postaci FIP są:

Utrata apetytu Wychudzenie, cachexia
Lethargia Gorączka
Biegunka Wymioty

Z czasem osłabienie staje się coraz bardziej widoczne, kot chudnie w oczach i traci zainteresowanie otoczeniem. Konieczne jest wdrożenie leczenia objawowego i podtrzymującego, np. kroplówki, leczenie antybiotykami infekcji wtórnych oraz środki pobudzające apetyt.

FIP u kota - nadciśnienie wrotne i wodobrzusze

Objawy FIP u kota – Przyczyny, Objawy, Leczenie

Zaawansowanym objawem FIP u kota objawy jest nadciśnienie wrotne, czyli podwyższone ciśnienie krwi w układzie wrotnym wątroby. Prowadzi to do obrzęku brzucha wskutek gromadzenia się płynu (wodobrzusze). Inne towarzyszące objawy to:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Ospałość
  • Osowiałość

W tej fazie koty często oddychają z otwartą paszczą, aby ułatwić sobie oddychanie przy rozdętym brzuchu. Niestety rokowanie jest już bardzo złe. Można próbować leczenia objawowego, ale mediana przeżycia od momentu wystąpienia wodobrzusza to ok. 2 tygodnie.

Rokowanie przy FIP

Należy podkreślić, że FIP koty jest chorobą śmiertelną. Rokowanie zależy od postaci i zaawansowania, ale mediana całkowitego czasu przeżycia od momentu pojawienia się objawów wynosi ok. 9 tygodni. Dlatego kluczowe jest postawienie diagnozy jak najszybciej, aby rozpocząć leczenie wcześnie i spowolnić postęp choroby.

FIP - trudności w oddawaniu moczu u kota

Jednym z późnych objawów Choroba kotów FIP jest uszkodzenie nerek prowadzące do problemów z oddawaniem moczu. Najpierw obserwuje się zmniejszenie ilości oddawanego moczu lub oddawanie poza kuwetą. Z czasem może dojść do całkowitego zatrzymania moczu (bezmocz).

Inne towarzyszące tej fazie objawy FIP to:

  • Posmutnienie, apatia
  • Utrata apetytu
  • Wymioty
  • Bóle brzucha

Niestety uszkodzenie nerek jest nieodwracalne i prowadzi do ich niewydolności. Można stosować jedynie leczenie objawowe i podtrzymujące. Rokowanie jest już bardzo złe, a mediana dalszego przeżycia w tej fazie choroby wynosi 2-3 tygodnie.

Wyleczenie kota z FIP - terapia płynoterapią

Nie ma niestety leku ani szczepionki, która pozwoliłaby wyleczyć kota z FIP. Jedyną nadzieją są nowe terapie eksperymentalne, np. inhibitory proteazy GS-441524. Są one obiecujące, choć na razie zarezerwowane dla celów badawczych.

Jedynym dostępnym leczeniem pozostaje terapia objawowa i podtrzymująca. Obe

Podsumowanie

Zapalenie otrzewnej u kota, potocznie nazywane FIP, to śmiertelna choroba kotów wywołana mutacją niegroźnego wirusa FECV, na który narażone są wszystkie koty. Objawy FIP u kota obejmują gorączkę, utratę apetytu, biegunkę i żółtaczkę. Niestety nie ma jeszcze skutecznego leczenia na tę chorobę, ale nowe terapie dają pewne nadzieje. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie FIP u kota, aby móc odizolować chore zwierzę, gdyż FIP może być przenoszony między kotami.

Wirusowe zapalenie otrzewnej, inaczej FIP, występuje u około 5% populacji kotów na świecie. Choroba rozwija się, gdy niegroźny dla większości kotów wirus FECV ulega mutacji u niektórych osobników. Niestety FIP jest prawie zawsze śmiertelny, a średnia długość życia po rozpoznaniu choroby to około 2 miesiące. Dlatego tak ważne jest odizolowanie kotów z objawami FIP.

Można podejrzewać FIP kota po typowych symptomach takich jak gorączka, brak apetytu, schudnięcie, biegunka, zapalenie spojówek, kulejący chód czy wodobrzusze i żółtaczka. Niestety objawy są dość niespecyficzne i łatwo je pomylić z innymi chorobami. Dlatego ostateczna diagnoza FIP wymaga specjalistycznych badań laboratoryjnych wykrywającym przeciwciała lub antygeny wirusa.

Mimo intensywnych badań nadal nie wynaleziono skutecznego leczenia na FIP u kotów. Jednak w ostatnich latach pojawiły się obiecujące doniesienia o nowych terapiach, które u części kotów powodują cofnięcie objawów i wydłużenie życia nawet o kilka lat. Dlatego nie należy się poddawać jeśli nasz kot zachoruje na tę śmiertelną chorobę.

Najczęstsze pytania

FIP (wirusowe zapalenie otrzewnej) to śmiertelna choroba kotów wywołana mutacją niegroźnego wirusa FECV, na którego narażone są wszystkie koty. Mutacja zachodzi losowo u ok. 5% populacji kotów.

Najczęstsze objawy FIP to gorączka, brak apetytu, schudnięcie, biegunka, zapalenie spojówek, problemy z chodzeniem, wodobrzusze i żółtaczka. Objawy są jednak niespecyficzne.

Koty zakażają się chorobą przez kontakt z kocimi odchodami i innymi wydzielinami osobnika chorego na FIP. Największe ryzyko zakażenia istnieje w hodowlach i schroniskach.

Niestety nie ma jeszcze skutecznego leczenia na FIP. Stosuje się jedynie leczenie objawowe i podtrzymujące. Ostatnie doniesienia dają pewne nadzieje na nowe terapie.

Nie ma szczepionki ani skutecznej profilaktyki. Można jedynie ograniczać ryzyko zakażenia poprzez utrzymywanie higieny i kontaktów nowych kotów z pozostałymi zwierzętami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Franus czeka na adopcję!
  2. Zapalenie skóry u kota - Przyczyny, objawy, leczenie
  3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
  4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
  5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Włodzimierz Kubacz
Włodzimierz Kubacz

Jako lekarka weterynarii specjalizuję się w chorobach gadów - jaszczurek, węży, żółwi i krokodyli. Dzielę się wiedzą jak rozpoznawać oznaki problemów zdrowotnych pupilów i jak im zapobiegać poprzez zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. Omawiam też aspekty odżywiania i profilaktyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły