Zdrowie zwierząt

Leczenie salmonelli u gołębi - skuteczne metody

Autor Adam Zadora
Adam Zadora27.12.20235 min.
Leczenie salmonelli u gołębi - skuteczne metody

Salmonella u gołębi jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia naszych pupili. Choć objawy mogą przypominać niegroźną infekcję, warto zbadać gołębia i wdrożyć skuteczne metody leczenia. W artykule przedstawiam najważniejsze informacje o rozpoznawaniu, zapobieganiu i walce z tą bakteryjną infekcją.

Kluczowe wnioski:
 • Salmonella u gołębi przenosi się bardzo łatwo, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie
 • Najskuteczniejsze są antybiotyki dobrane przez weterynarza na podstawie posiewu
 • Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków, chore ptaki muszą być odizolowane
 • Dezynfekcja gołębnika minimalizuje ryzyko reinfekcji całego stada
 • Szczepienia protekcyjne zapobiegają masowym zachorowaniom gołębi na salmonellę

Leczenie salmonelli u gołębi

Salmonella u gołębi to poważne zagrożenie, które może prowadzić nawet do śmierci ptaków. Bakterie atakują układ pokarmowy, rozprzestrzeniając się błyskawicznie w gołębniku. Trzeba szybko zareagować i rozpocząć antybiotykoterapię. Salmonelloza przenosi się przez kontakt bezpośredni lub pośredni z odchodami chorych ptaków.

Niestety nie ma szczepionki dla gołębi domowych. Dla kurcząt tak, ale jej podanie gołębiom nie przynosi efektu. Jedyną skuteczną metodą walki jest podawanie antybiotyków i dobowa izolacja chorych ptaków.

Objawy salmonelli u gołębi

Salmonelloza u gołębi ma różny obraz kliniczny. W ostrej postaci występują objawy typowe dla zakażeń układu pokarmowego:

 • biegunka
 • wymioty
 • utrata apetytu

Osłabione ptaki siedzą z jeżonymi piórami, mają mętne oczy. U młodych gołębi dochodzi do deformacji stawów. Starsze osobniki niechętnie latają i chodzą. W przypadku braku leczenia, salmonella u gołębi prowadzi do śmierci nawet 70% stada w ciągu kilku dni.

Antybiotykoterapia salmonelli gołębi

Skuteczność antybiotyków zależy od określenia dokładnego czynnika zakaźnego i jego lekowrażliwości. Niestety hodowcy często podają leki na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dlatego zaleca się wykonanie posiewu kału i oznaczenie wrażliwości bakterii na antybiotyki. Pozwoli to dobrać celowaną terapię. Najczęściej stosuje się:

enrofloksacynę doksycyklinę
amoksycylinę tylozynę

Antybiotyki podaje się kilka dni, do ustąpienia objawów klinicznych. W połączeniu z odbudową mikroflory jelitowej i witaminami, znoszą niedobory pokarmowe i wzmacniają osłabione ptaki.

Izolacja chorego gołębia

Salmonella u gołębi rozprzestrzenia się błyskawicznie w gołębniku. Chore ptaki muszą zostać odizolowane, aby nie zaraziły całego stada. Pod żadnym pozorem nie wolno mieszać chorych gołębi ze zdrowymi. Można wydzielić mały boks z 12-godzinnym dostępem do wody i karmy.

Bardzo ważna jest też dezynfekcja gołębnika. Wszelkie zanieczyszczenia kałowe chorego ptaka stanowią ogromne źródło infekcji dla pozostałych lokatorów.

Izolacja chorych gołębi i dezynfekcja gołębnika to podstawa powstrzymania epidemii salmonelli w stadzie

Dezynfekcja gołębnika

Dezynfekcja gołębnika po salmonelli u gołębi wymaga staranności i dokładności. Wszelki kurz, ściółka, miski i karmidła muszą zostać usunięte i poddane działaniu środków dezynfekujących. Preparaty na bazie jodu, glukoprotaminy lub aldehydów spełniają swoje zadanie.

Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń, należy zdezynfekować posadzkę i ściany. Po kilku godzinach można wpuścić ozdrowieńców. Jednak uważna obserwacja stada musi być kontynuowana przez 2 tygodnie po epidemii salmonelli.

Czytaj więcej: Choroby gadów - jak rozpoznać i leczyć

Szczepienia przeciw salmonelli

Jak już wspomniałem, nie ma szczepionki dla gołębi domowych przeciw salmonelli. Jednak są doniesienia o szczepieniach gołębi pocztowych przed treningami i zawodami specjalną szczepionką dla drobiu – Salenvac T.

Zawiera ona osłabione szczepy Salmonella typhimurium oraz S. enteritidis i pobudza układ odpornościowy gołębia do wytworzenia przeciwciał. Jednak jej działanie nie jest w pełni skuteczne u gołębi pocztowych, a tym bardziej nie zadziała u gołębi ozdobnych.

Dlatego najważniejsza jest profilaktyka polegająca na utrzymywaniu higieny, odpowiednim żywieniu i ograniczeniu stresu u ptaków.

Zapobieganie salmonelli gołębi

Leczenie salmonelli u gołębi - skuteczne metody

Aby ustrzec swoje ptaki przed salmonellą, trzeba przestrzegać kilku zasad:

 • Utrzymywać czystość w gołębniku, regularnie myć i wymieniać ściółkę
 • Zapewniać świeżą, zbilansowaną karmę i regularnie wymieniać wodę

Ponadto, nie należy gromadzić zbyt dużej ilości gołębi w jednym miejscu, aby nie dochodziło do nadmiernego rozprzestrzeniania się chorób. Ptaki powinny mieć zapewniony dostęp do kąpieli słonecznych i regularnych lotów dla zachowania dobrej kondycji.

Przy zachowaniu tych zasad ryzyko salmonellozy u gołębi jest znacznie mniejsze. Jednak mimo starań, zdarzają się epidemie. Wtedy liczy się szybka reakcja – konsultacja z lekarzem weterynarii, antybiotyk i izolacja chorych ptaków.

Podsumowanie

Salmonella u gołębi to poważne zagrożenie, które może doprowadzić do śmierci większości ptaków w gołębniku. Pierwsze objawy przypominają niegroźną biegunę, jednak potem następuje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia gołębi. Niezbędna jest natychmiastowa interwencja weterynaryjna i badania kału w kierunku salmonelli.

Tylko na podstawie antybiogramu można dobrać skuteczny lek na salmonellę dla gołębi. Podawanie antybiotyków na własną rękę, bez konsultacji, jest ryzykowne i często nieskuteczne. Salmonelloza powinna być leczona przez kilka dni, do ustąpienia objawów klinicznych u ptaków.

Salmonella stawowa u gołębi dotyczy głównie młodych osobników i objawia się deformacjami stawów oraz problemem z lataniem i chodzeniem. U dorosłych ptaków dominuje postać żołądkowo-jelitowa. W obu przypadkach konieczne jest podanie antybiotyków i ścisła izolacja chorych gołębi.

Aby zapobiec masowym zachorowaniom gołębi, należy przestrzegać zasad higieny w gołębniku i zadbać o ich dobre odżywianie. Mimo to zdarzają się epidemie salmonelli. Wtedy priorytetem jest natychmiastowa, fachowa pomoc dla chorych ptaków.

Najczęstsze pytania

Typowe objawy salmonellozy gołębi to biegunka, wymioty, apatia, siedzenie z nastroszonymi piórami i przymkniętymi oczami. U młodych osobników występują deformacje stawów. Brak apetytu i picia prowadzi do odwodnienia i śmierci ptaków.

Podstawą skutecznego leczenia salmonellozy gołębi jest antybiotykoterapia ukierunkowana na konkretny czynnik etiologiczny. Antybiotyk dobiera się po wykonaniu antybiogramu z posiewu kału ptaków.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się salmonelli w gołębniku, chore ptaki muszą być natychmiast odizolowane. Dodatkowo konieczna jest dokładna dezynfekcja gołębnika środkami wiruso- i bakteriobójczymi.

Profilaktyka salmonellozy gołębi polega na utrzymywaniu higieny, właściwym żywieniu, ograniczeniu stresu i zagęszczenia ptaków. Mimo starań zachorowania występują, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie.

Niestety nie opracowano szczepionki przeciw salmonelli dedykowanej gołębiom ozdobnym. Jedynie gołębie pocztowe mogą być szczepione preparatem Salenvac T, ale jego skuteczność nie jest pełna i nie chroni całkowicie przed zachorowaniem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Brit Premium 15 kg - Karma dla dorosłych psów ras dużych
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Adam Zadora
Adam Zadora

Pracując w sklepie zoologicznym obsługuję dział akcesoriów terrariowych. Publikuję poradniki jak samodzielnie zaaranżować domki dla przeróżnych gadów. Uwzględniam przy tym specyfikę poszczególnych gatunków jeśli chodzi o wymaganą temperaturę, oświetlenie czy wilgotność.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Trzustka u kota - Zapalenie i leczenie
Zdrowie zwierzątTrzustka u kota - Zapalenie i leczenie

Zapalenie trzustki u kota to poważna choroba wymagająca szybkiej diagnozy i leczenia. Dowiedz się jak rozpoznać objawy, jaka jest przyczyna, diagnostyka, leczenie farmakologiczne, zalecana dieta oraz rokowania i profilaktyka zapalenia trzustki u kota.