Dlaczego pies wygryza sobie łapy to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli psów. Może to być niepokojące zachowanie, ale zazwyczaj ma konkretne przyczyny, które da się zidentyfikować. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym powodom, dla których psy wygryzają własne łapy oraz sposobom zapobiegania temu i leczenia.
Kluczowe wnioski:- Alergie, stres i nuda to główne przyczyny wygryzania łap przez psy.
- Wczesna identyfikacja i leczenie przyczyn pomaga powstrzymać to zachowanie.
- Zapewnienie zabawek i aktywności może zapobiec nudzie i stresowi.
- Wizyta u weterynarza i specjalne produkty mogą złagodzić alergie skórne.
- Ignorowanie i karanie psa zazwyczaj nie działa, lepiej zidentyfikować i wyeliminować przyczyny.
Alergia skórna jako przyczyna wygryzania łap przez psa
Alergie skórne są jedną z najczęstszych przyczyn, dlaczego pies wygryza sobie łapy. Reakcje alergiczne powodują silne swędzenie, pieczenie i podrażnienie skóry, co skłania psa do intensywnego drapania i gryzienia. Najczęstsze alergeny to roztocza kurzu domowego, pleśnie oraz alergeny pokarmowe.
Objawami alergii skórnych są zaczerwienienie, wysypka, strupy i wyłysienia. Nasilone swędzenie występuje najczęściej w okolicy uszu, łap, brzucha i odbytu. Alergia prowadzi do zainfekowania zadrapań i ranki, co jeszcze bardziej potęguje dyskomfort zwierzęcia.
Leczenie alergii
Aby powstrzymać alergię i zapobiec wygryzaniu łap, należy:
- Udać się z psem do weterynarza w celu postawienia diagnozy i doboru leczenia.
- Wprowadzić leki przeciwalergiczne np. tabletki lub ampułki doustne.
- Zastosować preparaty łagodzące swędzenie w postaci szamponów, żeli, sprayów.
- Wyeliminować alergeny ze środowiska psa np. regularnie odkurzać i wietrzyć dom.
Alergie skórne u psów wymagają kompleksowego podejścia, ale przy odpowiednim leczeniu i pielęgnacji, można je skutecznie kontrolować i powstrzymać gryzienie oraz drapanie skóry.
Stres i nuda jako przyczyna gryzienia tylnych łap u psagryzienia tylnych łap u psa
Stres i nuda to kolejne, bardzo częste powody dlaczego pies wygryza łapy. Brak zajęcia, uwagi i bodźców ze strony właściciela, a także stresujące sytuacje mogą wywoływać u psa destrukcyjne zachowania.
Objawami stresu są nadmierne wokalizacje (szczekanie, wyciem), niszczenie przedmiotów, agresja, apatia lub przesadne przywiązanie. Z kolei nudny i osamotniony pies może zacząć nadmiernie wylizywać się, wygryzać sierść lub łapy ze zniecierpliwienia i frustracji.
Przyczyny stresu i nudy | Sposoby na stres i nudę |
- Rozłąka z właścicielem (praca, wyjazd) | - Częste spacery i zabawa |
- Brak aktywności, zabawek | - Otoczenie psa opieką w czasie nieobecności |
- Głośne dźwięki (fajerwerki, burze) | - Dostęp do ulubionych zabawek i przysmaków |
- Konflikty w domu (kłótnie, awantury) | - Stworzenie psu bezpiecznej "jamy" lub kojca |
Aby zmniejszyć stres i nudę dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie ciekawego planu dnia z aktywnościami, spacerem lub zajęciami dogoterapii. Ważna jest też obecność opiekuna i zainteresowanie potrzebami pupila.
Czytaj więcej: Dlaczego pies liże nogi? Przyczyny, diagnoza i skuteczne leczenie
Schorzenia skóry wywołujące gryzienie i drapanie łapdrapanie łap
Różne choroby skóry takie jak grzybica, egzema czy łojotokowe zapalenie skóry mogą prowadzić do uporczywego swędzenia i tym samym do wygryzania sierści oraz łap przez psa. Objawami są zaczerwienienie, strupy, wyłysienia i mocno złuszczająca się skóra.
Leczenie wymaga diagnostyki weterynaryjnej i zastosowania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych lub steroidów. Czasem konieczne są też antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Wspomagająco stosuje się preparaty łagodzące swędzenie. Higiena i pielęgnacja skóry psa również odgrywają kluczową rolę.
Najważniejsze to jak najszybciej zidentyfikować chorobę skóry i rozpocząć leczenie pod okiem lekarza weterynarii. Pozwoli to zahamować niepożądane objawy takie jak gryzienie i drapanie łap.
Zła pielęgnacja i higiena łap
Wyrywanie sierści i gryzienie łap może być także skutkiem zbyt rzadkiego trymowania pazurów lub rozwoju chorób pazurów np. ropni pazurkowych. Zaniedbane, zbyt długie pazury uwierają i robią się bardziej podatne na uszkodzenia i infekcje.
Dlatego tak istotne jest regularne obcinanie pazurów (co około 2 tygodnie), a także codzienna pielęgnacja łap po spacerach. Po powrocie do domu warto wytrzeć łapy wilgotną ściereczką, usunąć błoto, piasek i sól, które mogą drażnić skórę między palcami.
Zaniedbane łapy są powodem dyskomfortu, stąd pies zaczyna je obgryzać i wylizywać. Podstawą jest więc regularna pielęgnacja, obserwowanie zmian na skórze i szybka reakcja, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych problemów.
Uczulenie na produkty do pielęgnacji psów
Przyczyną gryzienia i wygryzania sierści lub łap może być także uczulenie psa na niektóre kosmetyki używane do jego pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza psów o skórze wrażliwej lub z Problemami alergicznymi.
Typowe objawy uczulenia to zaczerwienienie, swędzenie, wysypki, a nawet wyłysienia w miejscach aplikacji danego produktu. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Dlatego przy zmianie kosmetyków warto obserwować reakcję skóry i zachowanie psa. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy zaprzestać stosowania podejrzanego produktu i zasięgnąć porady lekarza weterynarii w celu doboru hipoalergicznych preparatów.
Zaburzenia lękowe lub OCD u psów
Jedną z możliwych przyczyn nadmiernego wygryzania i gryzienia łap są zaburzenia behawioralne np. lęk separacyjny lub obsesyjno-kompulsywne. Są one trudniejsze do zidentyfikowania, ale też wymagają specjalistycznej terapii.
Typowe objawy to nadmierne przywiązanie do właściciela, niszczenie rzeczy podczas nieobecności opiekuna, agresja wobec obcych osób lub innych zwierząt, a także stereotypowe, natrętne zachowania jak właśnie wygryzanie łap.
Pomocne mogą być: treningi behawioralne z behawiorystą, feromony uspokajające w postaci obroży lub sprayu, a czasem również leki. Ważne, aby modyfikować otoczenie tak, by nie generowało nadmiernego stresu u psa.
Podsumowanie
Wygryzanie sierści i łap przez psa to dość powszechny problem, który jednak zwykle ma konkretne podłoże. Jak pokazuje artykuł, zazwyczaj da się zidentyfikować przyczyny, dla których pies gryzie własne łapy lub futro i odpowiednio na nie zareagować.
Do typowych powodów należą alergie skórne, różnego rodzaju choroby lub schorzenia dermatologiczne, a także stres, nuda i brak bodźców u psów. Bywa, że winne są niewłaściwa pielęgnacja lub uczulenie na stosowane kosmetyki. Rzadziej przyczyną jest zaburzenie natury behawioralnej np. lęk separacyjny.
Kluczowe jest obserwowanie pupila i szybkie reagowanie na niepokojące objawy - zaczerwienienia, strupy, nasilone swędzenie i gryzienie okolic łap i brzucha. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta diagnoza i leczenie pozwolą zminimalizować dyskomfort psa i uratować futro przed wyrywaniem.
Wśród metod zapobiegania i leczenia wymienia się m.in. wizyty u weterynarza, badania alergiczne, leki, suplementy, preparaty łagodzące swędzenie oraz poprawę trybu życia i otoczenia pupila. Całościowe podejście daje najlepsze efekty w powstrzymywaniu gryzienia sierści i drapania łap przez psa.