Zachowanie zwierząt

Dlaczego pies wygryza sobie łapy - Przyczyny i sposoby na zapobieganie

Autor Włodzimierz Kubacz
Włodzimierz Kubacz13.01.20247 min.
Dlaczego pies wygryza sobie łapy - Przyczyny i sposoby na zapobieganie

Dlaczego pies wygryza sobie łapy to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli psów. Może to być niepokojące zachowanie, ale zazwyczaj ma konkretne przyczyny, które da się zidentyfikować. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym powodom, dla których psy wygryzają własne łapy oraz sposobom zapobiegania temu i leczenia.

Kluczowe wnioski:
 • Alergie, stres i nuda to główne przyczyny wygryzania łap przez psy.
 • Wczesna identyfikacja i leczenie przyczyn pomaga powstrzymać to zachowanie.
 • Zapewnienie zabawek i aktywności może zapobiec nudzie i stresowi.
 • Wizyta u weterynarza i specjalne produkty mogą złagodzić alergie skórne.
 • Ignorowanie i karanie psa zazwyczaj nie działa, lepiej zidentyfikować i wyeliminować przyczyny.

Alergia skórna jako przyczyna wygryzania łap przez psa

Alergie skórne są jedną z najczęstszych przyczyn, dlaczego pies wygryza sobie łapy. Reakcje alergiczne powodują silne swędzenie, pieczenie i podrażnienie skóry, co skłania psa do intensywnego drapania i gryzienia. Najczęstsze alergeny to roztocza kurzu domowego, pleśnie oraz alergeny pokarmowe.

Objawami alergii skórnych są zaczerwienienie, wysypka, strupy i wyłysienia. Nasilone swędzenie występuje najczęściej w okolicy uszu, łap, brzucha i odbytu. Alergia prowadzi do zainfekowania zadrapań i ranki, co jeszcze bardziej potęguje dyskomfort zwierzęcia.

Leczenie alergii

Aby powstrzymać alergię i zapobiec wygryzaniu łap, należy:

 • Udać się z psem do weterynarza w celu postawienia diagnozy i doboru leczenia.
 • Wprowadzić leki przeciwalergiczne np. tabletki lub ampułki doustne.
 • Zastosować preparaty łagodzące swędzenie w postaci szamponów, żeli, sprayów.
 • Wyeliminować alergeny ze środowiska psa np. regularnie odkurzać i wietrzyć dom.

Alergie skórne u psów wymagają kompleksowego podejścia, ale przy odpowiednim leczeniu i pielęgnacji, można je skutecznie kontrolować i powstrzymać gryzienie oraz drapanie skóry.

Stres i nuda jako przyczyna gryzienia tylnych łap u psagryzienia tylnych łap u psa

Stres i nuda to kolejne, bardzo częste powody dlaczego pies wygryza łapy. Brak zajęcia, uwagi i bodźców ze strony właściciela, a także stresujące sytuacje mogą wywoływać u psa destrukcyjne zachowania.

Objawami stresu są nadmierne wokalizacje (szczekanie, wyciem), niszczenie przedmiotów, agresja, apatia lub przesadne przywiązanie. Z kolei nudny i osamotniony pies może zacząć nadmiernie wylizywać się, wygryzać sierść lub łapy ze zniecierpliwienia i frustracji.

Przyczyny stresu i nudy Sposoby na stres i nudę
- Rozłąka z właścicielem (praca, wyjazd) - Częste spacery i zabawa
- Brak aktywności, zabawek - Otoczenie psa opieką w czasie nieobecności
- Głośne dźwięki (fajerwerki, burze) - Dostęp do ulubionych zabawek i przysmaków
- Konflikty w domu (kłótnie, awantury) - Stworzenie psu bezpiecznej "jamy" lub kojca

Aby zmniejszyć stres i nudę dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie ciekawego planu dnia z aktywnościami, spacerem lub zajęciami dogoterapii. Ważna jest też obecność opiekuna i zainteresowanie potrzebami pupila.

Czytaj więcej: Czy żółw może chodzić po domu?

Schorzenia skóry wywołujące gryzienie i drapanie łapdrapanie łap

Różne choroby skóry takie jak grzybica, egzema czy łojotokowe zapalenie skóry mogą prowadzić do uporczywego swędzenia i tym samym do wygryzania sierści oraz łap przez psa. Objawami są zaczerwienienie, strupy, wyłysienia i mocno złuszczająca się skóra.

Leczenie wymaga diagnostyki weterynaryjnej i zastosowania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych lub steroidów. Czasem konieczne są też antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Wspomagająco stosuje się preparaty łagodzące swędzenie. Higiena i pielęgnacja skóry psa również odgrywają kluczową rolę.

Najważniejsze to jak najszybciej zidentyfikować chorobę skóry i rozpocząć leczenie pod okiem lekarza weterynarii. Pozwoli to zahamować niepożądane objawy takie jak gryzienie i drapanie łap.

Zła pielęgnacja i higiena łap

Dlaczego pies wygryza sobie łapy - Przyczyny i sposoby na zapobieganie

Wyrywanie sierści i gryzienie łap może być także skutkiem zbyt rzadkiego trymowania pazurów lub rozwoju chorób pazurów np. ropni pazurkowych. Zaniedbane, zbyt długie pazury uwierają i robią się bardziej podatne na uszkodzenia i infekcje.

Dlatego tak istotne jest regularne obcinanie pazurów (co około 2 tygodnie), a także codzienna pielęgnacja łap po spacerach. Po powrocie do domu warto wytrzeć łapy wilgotną ściereczką, usunąć błoto, piasek i sól, które mogą drażnić skórę między palcami.

Zaniedbane łapy są powodem dyskomfortu, stąd pies zaczyna je obgryzać i wylizywać. Podstawą jest więc regularna pielęgnacja, obserwowanie zmian na skórze i szybka reakcja, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych problemów.

Uczulenie na produkty do pielęgnacji psów

Przyczyną gryzienia i wygryzania sierści lub łap może być także uczulenie psa na niektóre kosmetyki używane do jego pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza psów o skórze wrażliwej lub z Problemami alergicznymi.

Typowe objawy uczulenia to zaczerwienienie, swędzenie, wysypki, a nawet wyłysienia w miejscach aplikacji danego produktu. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Dlatego przy zmianie kosmetyków warto obserwować reakcję skóry i zachowanie psa. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy zaprzestać stosowania podejrzanego produktu i zasięgnąć porady lekarza weterynarii w celu doboru hipoalergicznych preparatów.

Zaburzenia lękowe lub OCD u psów

Jedną z możliwych przyczyn nadmiernego wygryzania i gryzienia łap są zaburzenia behawioralne np. lęk separacyjny lub obsesyjno-kompulsywne. Są one trudniejsze do zidentyfikowania, ale też wymagają specjalistycznej terapii.

Typowe objawy to nadmierne przywiązanie do właściciela, niszczenie rzeczy podczas nieobecności opiekuna, agresja wobec obcych osób lub innych zwierząt, a także stereotypowe, natrętne zachowania jak właśnie wygryzanie łap.

Pomocne mogą być: treningi behawioralne z behawiorystą, feromony uspokajające w postaci obroży lub sprayu, a czasem również leki. Ważne, aby modyfikować otoczenie tak, by nie generowało nadmiernego stresu u psa.

Podsumowanie

Wygryzanie sierści i łap przez psa to dość powszechny problem, który jednak zwykle ma konkretne podłoże. Jak pokazuje artykuł, zazwyczaj da się zidentyfikować przyczyny, dla których pies gryzie własne łapy lub futro i odpowiednio na nie zareagować.

Do typowych powodów należą alergie skórne, różnego rodzaju choroby lub schorzenia dermatologiczne, a także stres, nuda i brak bodźców u psów. Bywa, że winne są niewłaściwa pielęgnacja lub uczulenie na stosowane kosmetyki. Rzadziej przyczyną jest zaburzenie natury behawioralnej np. lęk separacyjny.

Kluczowe jest obserwowanie pupila i szybkie reagowanie na niepokojące objawy - zaczerwienienia, strupy, nasilone swędzenie i gryzienie okolic łap i brzucha. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta diagnoza i leczenie pozwolą zminimalizować dyskomfort psa i uratować futro przed wyrywaniem.

Wśród metod zapobiegania i leczenia wymienia się m.in. wizyty u weterynarza, badania alergiczne, leki, suplementy, preparaty łagodzące swędzenie oraz poprawę trybu życia i otoczenia pupila. Całościowe podejście daje najlepsze efekty w powstrzymywaniu gryzienia sierści i drapania łap przez psa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Włodzimierz Kubacz
Włodzimierz Kubacz

Jako lekarka weterynarii specjalizuję się w chorobach gadów - jaszczurek, węży, żółwi i krokodyli. Dzielę się wiedzą jak rozpoznawać oznaki problemów zdrowotnych pupilów i jak im zapobiegać poprzez zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. Omawiam też aspekty odżywiania i profilaktyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły