Zdrowie zwierząt

Fenbendazol Animedica - skuteczne leczenie dla kota

Autor Katarzyna Bzik
Katarzyna Bzik15.01.20245 min.
Fenbendazol Animedica - skuteczne leczenie dla kota

Fenbendazol Animedica to skuteczny lek przeciwpasożytniczy stosowany w leczeniu kotów. Jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez zwierzęta, a podawany doustnie szybko eliminuje nicienie, tasiemce i pierwotniaki z przewodu pokarmowego oraz innych narządów.

Kluczowe wnioski:
 • Fenbendazol Animedica eliminuje pasożyty u kotów już po 7-10 dniach stosowania.
 • Lek jest dostępny w postaci tabletek lub zawiesiny, co ułatwia precyzyjne dawkowanie.
 • Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii dotyczących dawki i czasu podawania leku.
 • Fenbendazol Animedica może powodować niewielkie objawy uboczne, jak wymioty czy biegunka.
 • Po zakończeniu leczenia warto wykonać badanie kontrolne kału kota w kierunku obecności pasożytów.

Fenbendazol dla kota

Fenbendazol to popularny lek przeciwpasożytniczy stosowany u kotów. Substancja czynna fenbendazol należy do grupy benzimidazoli i działa przez hamowanie syntezy tubuliny, białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania komórek pasożytów.

Lek jest dostępny w postaci tabletek lub zawiesiny doustnej. Zawiesina jest wygodniejsza w podawaniu, gdyż można precyzyjnie odmierzyć potrzebną dawkę. Fenbendazol skutecznie eliminuje u kotów:

 • nicienie (glisty, włosogłówki)
 • tasiemce
 • pierwotniaki

Jak działa fenbendazol?

Po podaniu doustnym, fenbendazol jest wchłaniany z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, a następnie rozprowadzany po całym organizmie kota. Substancja kumuluje się głównie w wątrobie, nerkach i płucach - narządach, w których najczęściej bytują pasożyty u kotów.

Tam też fenbendazol wykazuje swoje działanie pasożytobójcze, uszkadzając komórki nicieni, tasiemców i pierwotniaków, co prowadzi do ich obumierania. Pełny efekt leczniczy jest widoczny zwykle po 7-10 dniach regularnego podawania leku.

Skuteczność leczenia kota

Fenbendazol (w preparacie Animedica) eliminuje u kotów ponad 15 gatunków pasożytów z różnych grup taksonomicznych. Jest skuteczny przeciwko:

Rodzaj pasożyta Przykładowe gatunki
Nicienie (Robaki) Toxocara cati, Toxascaris leonina, Ancylostoma tubaeforme
Tasiemce Dipylidium caninum, Taenia taeniaeformis
Pierwotniaki Giardia, Coccidia

Fenbendazol Animedica eliminuje dorosłe osobniki pasożytów, jak i ich larwy oraz jaja, przerywając cykl rozwojowy inwazji w organizmie kota.

Dawkowanie fenbendazolu

Zalecana dawka fenbendazolu dla kota wynosi 20-50 mg na 1 kg masy ciała, podawana przez 3-20 dni w zależności od rodzaju pasożyta. Przy nicieniach i tasiemcach wystarczy 3-5 dni, a przy pierwotniakach nawet do 20 dni.

W praktyce dawki dobowe przedstawiają się następująco:

 • Koty do 2 kg: 1 ml zawiesiny doustnej
 • Koty 2-5 kg: 2 ml zawiesiny
 • Koty powyżej 5 kg: 2,5 ml zawiesiny

Należy ściśle przestrzegać schematu dawkowania zalecony przez lekarza i kontynuować leczenie przez wskazany okres czasu, aby całkowicie pozbyć się inwazji pasożytniczej.

Czytaj więcej: Znajdź dobrego lekarza dla twojego gada

Fenbendazol żel w leczeniu kota w leczeniu kota

Oprócz standardowej zawiesiny doustnej, fenbendazol jest również dostępny w postaci żelu do podania na skórę. Jest to wygodna forma leczenia kota przeciw pchełkom i wszom.

Żel jest mniej inwazyjny i stresujący niż kąpiele insektobójcze czy pipetki. Wystarczy nałożyć niewielką ilość preparatu wzdłuż grzbietu kota od głowy do nasady ogona. Substancja szybko się wchłania i działa odstraszająco oraz zabijająco na pasożyty przez 30 dni od aplikacji.

Żel z fenbendazolem to wygodna, bezpieczna i skuteczna ochrona kota przed pchełkami i wszami przez cały miesiąc - bez konieczności kąpieli czy innych stresujących zabiegów.

Objawy u kota po fenbendazolu

Fenbendazol Animedica - skuteczne leczenie dla kota

Fenbendazol jest lekiem bezpiecznym i zwykle dobrze tolerowanym przez koty. Jednak u niektórych wrażliwych osobników mogą wystąpić łagodne objawy uboczne, takie jak:

 • wymioty
 • biegunka
 • zmniejszony apetyt
 • ślinotok
 • łzawienie oczu

Są to przemijające dolegliwości, ustępujące zwykle w ciągu doby od odstawienia leku. Jeśli utrzymują się dłużej lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.

Zalecenia po leczeniu fenbendazolem

Aby całkowicie pozbyć się z organizmu kota pasożytów i ich jaj, które mogą przetrwać leczenie, zaleca się:

 • Powtórzyć kurację fenbendazolem po 2 tygodniach
 • Regularnie odrobaczać kota co 6 miesięcy
 • Sprzątać kuwetę ze świeżym piaskiem raz dziennie
 • Regularnie odkurzać i pracować mieszkanie

Te proste zabiegi higieniczne pomogą zminimalizować ryzyko reinwazji pasożytów i zapewnią kotu zdrowe i komfortowe życie.

Podsumowanie

Fenbendazol to popularny i skuteczny lek na pasożyty u kotów, dostępny w postaci tabletek lub wygodnej zawiesiny. Substancja czynna - fenbendazol - działa pasożytobójczo na nicienie, tasiemce i pierwotniaki bytujące w organizmie kota. Standardowo podaje się go doustnie przez 3-20 dni, w zależności od rodzaju pasożyta.

Oprócz typowej kuracji doustnej, fenbendazol występuje również w formie żelu do aplikacji na skórę, zapewniającego ochronę przed pchełkami i wszami przez 30 dni. Jest to wygodna, mało inwazyjna metoda w porównaniu do kąpieli czy pipetek.

Choć u większości kotów fenbendazol jest dobrze tolerowany, to u niektórych wrażliwych osobników mogą wystąpić przemijające objawy uboczne w postaci wymiotów, biegunki czy braku apetytu. Są one jednak nieszkodliwe i ustępują samoistnie.

Aby zminimalizować ryzyko reinwazji, po kuracji fenbendazolem warto powtórzyć leczenie po 2 tygodniach, regularnie odrobaczać kota oraz utrzymywać wysoką higienę jego otoczenia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Katarzyna Bzik
Katarzyna Bzik

Jestem architektką wnętrz z zamiłowaniem do nowoczesnego, a jednocześnie przytulnego wzornictwa. Na moim blogu publikuję inspiracje do aranżacji wnętrz w domu i mieszkaniu - od kolorystyki ścian, przez dobór mebli, po dodatki i dekoracje. Dzielę się pomysłami jak nadać przestrzeni niepowtarzalny charakter. Omawiam najnowsze trendy we wzornictwie wnętrz. Poruszam też kwestie funkcjonalności pomieszczeń i ergonomii przestrzeni życiowej, aby wnętrza były nie tylko piękne, ale i wygodne. Zapraszam do śledzenia bloga!


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Trzustka u kota - Zapalenie i leczenie
Zdrowie zwierzątTrzustka u kota - Zapalenie i leczenie

Zapalenie trzustki u kota to poważna choroba wymagająca szybkiej diagnozy i leczenia. Dowiedz się jak rozpoznać objawy, jaka jest przyczyna, diagnostyka, leczenie farmakologiczne, zalecana dieta oraz rokowania i profilaktyka zapalenia trzustki u kota.