Zdrowie zwierząt

Czy pies może jeść kapustę kiszoną - odpowiedzi eksperta

Autor Justyna Kaźmierczak
Justyna Kaźmierczak22.12.20236 min.
Czy pies może jeść kapustę kiszoną - odpowiedzi eksperta

Czy pies może jeść kapustę kiszoną to częste pytanie właścicieli psów. Choć większość warzyw kapustnych jest bezpieczna dla psów, kapusta kiszona może powodować pewne problemy ze względu na zawartość soli i kwasu mlekowego. Warto dowiedzieć się, jakie ilości i odmiany kapusty nadają się dla psa, jakie są potencjalne skutki uboczne oraz czy ma to znaczenie w przypadku małych ras.

Kluczowe wnioski:
 • Kapusta kiszona jest bezpieczna dla psów w małych ilościach, ale może powodować biegunkę.
 • Najlepiej podawać ją okazjonalnie i obserwować, czy pies dobrze ją toleruje.
 • Nie wszystkie odmiany nadają się dla psów - niektóre zawierają dużo soli.
 • Małe rasy są bardziej podatne na skutki uboczne ze względu na wielkość.
 • Kapusta kiszona nie powinna być regularnym składnikiem diety psa.

Jaka ilość kapusty kiszonej jest bezpieczna dla psa?

Kapusta kiszona może być bezpiecznie podawana psom, jednak w umiarkowanych ilościach. Nie ma dokładnych wytycznych co do konkretnej porcji, ponieważ zależy to od wielkości i wrażliwości psa.

Dla małych psów wystarczy ok. 1-2 łyżeczek kapusty dziennie. Średnie i duże psy mogą zjeść ok. 2-4 łyżki. Są to jednak jedynie szacunki.

Ilość kapusty zależna od wielkości psa

Im mniejszy pies, tym łatwiej może wystąpić u niego biegunka czy wzdęcia po zjedzeniu kapusty kiszonej. Dlatego małym psom podajemy mniejsze ilości i obserwujemy reakcję.

Z kolei duże rasy mogą tolerować nieco większe porcje kiszonej kapusty bez problemów. Niemniej lepiej zacząć od niewielkiej ilości.

Dobre powody, aby dawać psu kapustę kiszoną

Kapusta kiszona zawiera cenne witaminy, minerały i błonnik - zatem w niewielkich ilościach może być wartościowym uzupełnieniem diety psa.

Ponadto fermentacja sprawia, że jest łatwiej trawiona niż surowa kapusta. Dzięki temu kapusta kiszona rzadziej wywołuje gazy czy wzdęcia. Może więc stanowić łagodne źródło błonnika dla wrażliwych żołądków.

„Kapusta kiszona jest dobrym źródłem witaminy K i C dla psów. W małych ilościach może być bezpiecznym i zdrowym dodatkiem do diety.”

Uwaga na sól i kwasy

Należy jednak zwracać uwagę na zawartość soli w kapuście zakupionej w sklepie - nie wszystkie są odpowiednie dla psów. Dobre gatunki do podawania psom to biała i czerwona kapusta.

Ponadto kapusta kiszona zawiera kwasy mlekowy i octowy, które w większych ilościach mogą wywołać dolegliwości żołądkowe u psów.

Czytaj więcej: Znajdź dobrego lekarza dla twojego gada

Kiedy najlepiej podawać kapustę kiszoną?

Najlepszą porą na podawanie kapusty kiszonej psom jest początek dnia, np. przy śniadaniu. Wówczas pies ma cały dzień na strawienie nowego pokarmu, a my możemy obserwować jego reakcję.

Nie zaleca się natomiast dawania kapusty wieczorem, ponieważ może wywoływać gazy, wzdęcia czy kolkę w nocy. Pies może także częściej prosić na nocny spacer, aby ulżyć sobie po zjedzeniu kapusty.

Dobry moment na kapustę kiszoną Zły moment na kapustę kiszoną
Rano, przy śniadaniu Wieczorem, na kolację

Potencjalne skutki uboczne kapusty kiszonej

Czy pies może jeść kapustę kiszoną - odpowiedzi eksperta

Choć kapusta kiszona może być bezpieczna dla psów, należy uważać na kilka potencjalnych skutków ubocznych:

 • Biegunka lub luźne stolce
 • Gazy, wzdęcia, krążenie w brzuchu
 • Uczucie pragnienia z powodu soli
 • Wymioty (rzadko, przy dużych ilościach)

Dlatego zawsze warto zaczynać od małej ilości i stopniowo ją zwiększać przy braku niepokojących objawów ze strony psa.

Najgorsze dla psa odmiany kiszonej kapusty

Choć psom można podawać zarówno białą, jak i czerwoną kapustę, to nie wszystkie odmiany kapusty kiszonej nadają się dla czworonogów.

Przede wszystkim należy unikać kapusty z dużą zawartością soli, konserwantów i przypraw. Zbyt słona kapusta może powodować pragnienie i zatrucie solą u psa.

Uwaga na kapustę pekińską

Kapusta pekińska, choć smaczna dla ludzi, zawiera zbyt dużo cukru dla psów. Może powodować biegunkę, wzdęcia i inne dolegliwości.

Podobnie przyprawiona kapusta, np. kimchi, nie powinna być podawana psom. Ostre przyprawy i chili mogą bowiem drażnić ich przewód pokarmowy.

Kapusta kiszona a małe rasy psów

Małe rasy psów, takie jak yorkshire, shih tzu czy pomeranian, są bardziej narażone na skutki uboczne po zjedzeniu kapusty kiszonej.

Ich mniejsze żołądki są wrażliwsze na działanie kwasów i soli. Dlatego kapustę kiszoną należy im podawać w minimalnych ilościach i obserwować reakcję.

Dotyczy to zwłaszcza szczeniąt tych ras. Ich jeszcze niedojrzały układ pokarmowy może mieć trudności z trawieniem kapusty.

Podsumowując, kapusta kiszona w małych ilościach i odpowiednich odmianach może być wartościowym, choć okazjonalnym dodatkiem do diety psa. Jednak przy pierwszym podaniu warto zachować ostrożność i obserwować ewentualne skutki uboczne.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestię tego, czy pies może jeść kapustę kiszoną i jakie zasady bezpiecznego podawania jej przestrzegać. Okazuje się, że w małych ilościach kapusta kiszona może być wartościowym dodatkiem do diety psa. Zawiera bowiem cenne witaminy, minerały i błonnik. Jednak przy pierwszym podaniu warto zachować ostrożność i uważnie obserwować, czy u psa nie wystąpią niepokojące objawy.

Należy pamiętać, aby dawać psu umiarkowane porcje kapusty - ok. 1-4 łyżek w zależności od wielkości psa. Zbyt duże ilości kapusty kiszonej mogą powodować biegunkę, wzdęcia i inne dolegliwości. Istotna jest także pora podania. Najlepiej dawać kapustę rano, aby pies miał czas strawić nowy pokarm.

Podsumowując, pies może jeść kapustę kiszoną, ale w małych ilościach oraz z zachowaniem kilku zasad bezpieczeństwa. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku małych ras psów oraz szczeniąt, które są bardziej wrażliwe na skutki uboczne.

Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Państwu zagadnienie tego, czy i jak bezpiecznie można dawać psu kiszoną kapustę. Zachęcamy do wypróbowania jej w diecie swojego pupila, ale z zachowaniem rozsądnych ilości i obserwacji jego organizmu!

Najczęstsze pytania

Tak, kapusta kiszona może być zdrowym dodatkiem do diety psa, gdyż zawiera witaminy, minerały i błonnik. Jednak w większych ilościach ze względu na sól i kwasy może powodować zaburzenia żołądkowe.

Bezpieczne ilości to ok. 1-2 łyżeczki dziennie dla małych psów i 2-4 łyżki dla średnich oraz dużych ras. Dokładne porcje zależą jednak od wielkości i wrażliwości konkretnego psa.

Najgorzej znoszona jest kapusta pekińska, ze względu na zawartość cukru. Również ostre kapusty typu kimchi z chili i przyprawami są niewskazane. Najlepsze to tradycyjna biała i czerwona kapusta.

U szczeniąt ze względu na nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy podawanie kapusty kiszonej nie jest wskazane. Wystarczy im mleko matki i podstawowa karmy dla szczeniąt.

Objawami nietolerancji kapusty kiszonej są: luźne odchody, wzdęcia, krążenie w brzuchu, uczucie pragnienia, a czasem wymioty. Wtedy należy odstawić kapustę i skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Brit Premium 15 kg - Karma dla dorosłych psów ras dużych
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Justyna Kaźmierczak
Justyna Kaźmierczak

Jako hodowca węży i jaszczurek mam wieloletnie doświadczenie w rozmnażaniu tych zwierząt. Dzielę się informacjami dotyczącymi cyklów godowych gadów, przebiegu ciąży i wychowu młodych. Poruszam też kwestie żywienia samic w czasie rozrodu i opieki poporodowej.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Trzustka u kota - Zapalenie i leczenie
Zdrowie zwierzątTrzustka u kota - Zapalenie i leczenie

Zapalenie trzustki u kota to poważna choroba wymagająca szybkiej diagnozy i leczenia. Dowiedz się jak rozpoznać objawy, jaka jest przyczyna, diagnostyka, leczenie farmakologiczne, zalecana dieta oraz rokowania i profilaktyka zapalenia trzustki u kota.