AKWARIUM / AKWATERRARIUM

Pierwszym i najważniejszym zakupem przed przygarnięciem żółwia jest akwarium. Musi być ono dopasowane do wielkości i potrzeb gada o czym piszę poniżej. Pamiętajcie aby nie wypuszczać żółwia na spacery po domu. Może to doprowadzić do wielu chorób np. zwyrodnienia stawów. Także kurz może być groźny dla gada. Dlatego stwórzmy takie akwaterrarium aby gad czuł się w nim bezpiecznie i miał wystarczająco miejsca do rozwoju.

UWAGA! Wszelkim wytworom typu plastikowe miski z palemką polecane nieraz w sklepach zoologicznych
MÓWIMY STANOWCZE NIE! Żółw to nie zabawka! Nie dajcie się nabrać że małemu żółwiowi to wystarczy!
SPRZEDAŻ TEGO CZEGOŚ POWINNA BYĆ ZAKAZANA!

Jakie akwarium wybrać?

Rozmiary, materiał itp.

Akwarium najlepiej prostokątne i szklane, bez pokrywy. Poniżej na tej stronie przedstawiamy wielkości akwariów dla żółwi. Mniejszym osobnikom docelowo wystarczy np. około 120 litrów, ale dla Pseudemysa musi już mieć około 600 litrów dla dorosłego osobnika. Wszystko zależy od wielkości żółwia.

Jeżeli masz już jakieś akwarium, lub wybrane miejsce w domu na ustawienie zbiornika i chcesz wiedzieć jaką ma pojemność, lub jakiej pojemności akwarium się zmieści – wpisz poniżej w kalkulator objętości akwarium jego wymiary i otrzymasz litraż zbiornika.

Kalkulator pojemności akwarium

Twoje akwarium ma pojemność: {{ litres.toFixed(2) }} litrów

Źródło danych do infografik: podskorupa.wordpress.com

Część lądowa

Miejsce do odpoczynku

Więcej na temat części lądowej znajdziesz w dziale WYSPA. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.

Część wodna

Woda. podłoże, rośliny, kamienie, korzenie i inne

Wysokość wody w terrarium zależy od gatunku, minimum to 2x szerokość żółwia dla młodych osobników. Wraz ze wzrostem żółwia zwiększamy poziom wody. Docelowo zalewamy terrarium do pełna. Żółwie, poza pewnymi wyjątkami, są znakomitymi pływakami i bardzo lubią pływać.

Podłoże – najlepszym podłożem jest jego brak. Łatwiej wtedy o utrzymanie czystości. Jeżeli jednak chcecie mieć podłoże polecam drobny piasek lub kamienie ale takie by żółw nie mógł ich połknąć. Ciekawym rozwiązaniem są duże płaskie kamienie.

Rośliny – tutaj nie ma co zbytnio bawić się w wystrój bo żółw i tak poukłada wszystko po swojemu. Żywe rośliny zostaną zjedzone lub poobgryzane. Wiadomo wszystko zależy od gada od tego jakie ma upodobania co do roślin jakie zjada jakich nie.

Korzenie – najlepiej zakupić w sklepie zoologicznym. Nie polecam brać korzeni z niesprawdzonych źródeł. Ale po co tak naprawdę korzeń? Do czochrania 🙂 Żółw gubi tarczki, naskórek i czochranie mu w tym pomaga.

Inne elementy – kwestia gustu właściciela 🙂 Mogą to być np. większe skały. Pamiętajcie by pozostawić żółwiowi dużo miejsca do pływania i uniemożliwić zaklinowanie np. między szybą a kamieniem. Nie zagracajcie terrarium zbędnymi elementami utrudniającymi potem czyszczenie dna. Pozostawcie dużo przestrzeni do pływania.

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
1 rok temu

Jakie akwarium najlepiej wybrać? Prostokątne, czy profilowane? Które lepsze?

Łukasz
Łukasz
5 miesięcy temu

Ilu litrowe akwarium poleciłbyś dla osobnika dość dużego ok.15 cm karapaks w wieku około 5 lat?

Paulina
Paulina
5 miesięcy temu

Jakie akwarium będzie najlepsze dla 2 letniego żółwia chińskiego? Ma ok 16 cm. Co na dnie akwarium? Na różnych forach czytałam, że piasek lub żwirek.

Paulina
Paulina
5 miesięcy temu

Kupiłam tego żółwia w akwarium 30 litrowym, z wyspą wewnętrzną na przyssawkach i ze żwirkiem.

Paulina
Paulina
5 miesięcy temu

Wysłałam maila do Pańtwa.

Dawid
Dawid
4 miesięcy temu

Czy akwarium nie powinno być przykrywane, aby uniknąć dużej różnicy temperatur wody i powietrza? Czy może przykrywać je nocą kiedy nie świeci lampa grzewcza?

Katarzyna
Katarzyna
3 miesięcy temu

czy wszystkie rośliny mogą być w akwarium z żółwiem wodno-lądowym? czy jakiś gatunek jest trujący dla niego?

Martyna
Martyna
2 miesięcy temu

Czy Czy gdy kupię żółwia ze sklepu zoologicznego to nieważne ile będzie miał wody w akwarium i lądu

Ania
Ania
1 miesiąc temu

Witam, czy jest jakaś firma którą polecasz jeśli chodzi o akwarium? Mamy 120l ale to ewidentne za mało dla naszego żółwia, niestety zaczęło się nam rozszczelnić dość szybko (W porę doszczelniliśmy) a 200l jest przerażającą wizją jeśli by się stało to samo.

Ilona
Ilona
1 miesiąc temu

Witam. Jak duże powinno być akwarium dla dwóch żółwi wodno- lądowych 15 i 20 cm (długość pancerza)? Wyspa musi być wewnątrz akwarium. Są to żółwie mieszkające w szkole, w której uczę. Chciałabym im zapewnić jak najlepsze warunki.

Paulina
Paulina
29 dni temu

Mam żółwia wodno-lądowego od 3 dni ma nawet mniej niż 5 cm i wszystko było dobrze lecz dzisiaj zaczął się Dziwnie zachowywać jak by próbował uciekać czy akwarium 30l jest dla niego za małe?

Mateusz
Mateusz
20 dni temu

Świetny pomysł ze stroną i założeniem Fundacji, jakże potrzebnej. Wiele gatunków zwierząt już ma swoje azyle i ośrodki niosące im pomoc. Dla gadów wciąż mało takich miejsc. Więc naprawdę super sprawa. Mam pytanie odnośnie podłoża – do tej pory nie stosowałem żadnego, właśnie w myśl zasady, że łatwiej o porządek. Przymierzam się do wymiany akwarium na większe i zastanawiam się nad wprowadzeniem podłoża. Żwirek i drobne kamyczki odpadają, gdyż mój żółw na pewno zechce skonsumować, żerując przy dnie. W obawie przed zaczopowaniem myślę właśnie albo o płaskich kamieniach, albo drobnym piasku. Na rynku jest taki piasek dedykowany dla żółwi wodnych… Czytaj więcej »

Anna
Anna
8 dni temu

czy wraz z młodym żółwikiem chińskim mogą w jednym akwarium hodowane być jakieś nieduże rybki typu neonki?

Agata
Agata
3 dni temu

Witam, jakiego żółwia mogę umieścić w akwarium 60l?