AKWARIUM / AKWATERRARIUM

Pierwszym i najważniejszym zakupem przed przygarnięciem żółwia jest akwarium. Musi być ono dopasowane do wielkości i potrzeb gada o czym piszę poniżej. Pamiętajcie aby nie wypuszczać żółwia na spacery po domu. Może to doprowadzić do wielu chorób np. zwyrodnienia stawów. Także kurz może być groźny dla gada. Dlatego stwórzmy takie akwaterrarium aby gad czuł się w nim bezpiecznie i miał wystarczająco miejsca do rozwoju.

UWAGA! Wszelkim wytworom typu plastikowe miski z palemką polecane nieraz w sklepach zoologicznych
MÓWIMY STANOWCZE NIE! Żółw to nie zabawka! Nie dajcie się nabrać że małemu żółwiowi to wystarczy!
SPRZEDAŻ TEGO CZEGOŚ POWINNA BYĆ ZAKAZANA!

Jakie akwarium wybrać?

Rozmiary, materiał itp.

Akwarium najlepiej prostokątne i szklane, bez pokrywy. Poniżej na tej stronie przedstawiamy wielkości akwariów dla żółwi. Mniejszym osobnikom docelowo wystarczy np. około 120 litrów, ale dla Pseudemysa musi już mieć około 600 litrów dla dorosłego osobnika. Wszystko zależy od wielkości żółwia.

Jeżeli masz już jakieś akwarium, lub wybrane miejsce w domu na ustawienie zbiornika i chcesz wiedzieć jaką ma pojemność, lub jakiej pojemności akwarium się zmieści – wpisz poniżej w kalkulator objętości akwarium jego wymiary i otrzymasz litraż zbiornika.

Kalkulator pojemności akwarium

Twoje akwarium ma pojemność: {{ litres.toFixed(2) }} litrów

Źródło danych do infografik: podskorupa.wordpress.com

Część lądowa

Miejsce do odpoczynku

Więcej na temat części lądowej znajdziesz w dziale WYSPA. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.

Część wodna

Woda. podłoże, rośliny, kamienie, korzenie i inne

Wysokość wody w terrarium zależy od gatunku, minimum to 2x szerokość żółwia dla młodych osobników. Wraz ze wzrostem żółwia zwiększamy poziom wody. Docelowo zalewamy terrarium do pełna. Żółwie, poza pewnymi wyjątkami, są znakomitymi pływakami i bardzo lubią pływać.

Podłoże – najlepszym podłożem jest jego brak. Łatwiej wtedy o utrzymanie czystości. Jeżeli jednak chcecie mieć podłoże polecam drobny piasek lub kamienie ale takie by żółw nie mógł ich połknąć. Ciekawym rozwiązaniem są duże płaskie kamienie.

Rośliny – tutaj nie ma co zbytnio bawić się w wystrój bo żółw i tak poukłada wszystko po swojemu. Żywe rośliny zostaną zjedzone lub poobgryzane. Wiadomo wszystko zależy od gada od tego jakie ma upodobania co do roślin jakie zjada jakich nie.

Korzenie – najlepiej zakupić w sklepie zoologicznym. Nie polecam brać korzeni z niesprawdzonych źródeł. Ale po co tak naprawdę korzeń? Do czochrania 🙂 Żółw gubi tarczki, naskórek i czochranie mu w tym pomaga.

Inne elementy – kwestia gustu właściciela 🙂 Mogą to być np. większe skały. Pamiętajcie by pozostawić żółwiowi dużo miejsca do pływania i uniemożliwić zaklinowanie np. między szybą a kamieniem. Nie zagracajcie terrarium zbędnymi elementami utrudniającymi potem czyszczenie dna. Pozostawcie dużo przestrzeni do pływania.

Subscribe
Powiadom o
guest
84 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
4 lat temu

Jakie akwarium najlepiej wybrać? Prostokątne, czy profilowane? Które lepsze?

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Ilu litrowe akwarium poleciłbyś dla osobnika dość dużego ok.15 cm karapaks w wieku około 5 lat?

Paulina
Paulina
3 lat temu

Jakie akwarium będzie najlepsze dla 2 letniego żółwia chińskiego? Ma ok 16 cm. Co na dnie akwarium? Na różnych forach czytałam, że piasek lub żwirek.

Paulina
Paulina
3 lat temu

Kupiłam tego żółwia w akwarium 30 litrowym, z wyspą wewnętrzną na przyssawkach i ze żwirkiem.

Paulina
Paulina
3 lat temu

Wysłałam maila do Pańtwa.

Hmm
Hmm
2 lat temu

Przecież podłoże to podstawa dla zachowania równowagi biologicznej. Widzę znacie się na gadach ale nie na akwarystyce… Może warto jakiegoś akwarystę zaangażować w temat?

Dawid
Dawid
3 lat temu

Czy akwarium nie powinno być przykrywane, aby uniknąć dużej różnicy temperatur wody i powietrza? Czy może przykrywać je nocą kiedy nie świeci lampa grzewcza?

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu

czy wszystkie rośliny mogą być w akwarium z żółwiem wodno-lądowym? czy jakiś gatunek jest trujący dla niego?

Martyna
Martyna
3 lat temu

Czy Czy gdy kupię żółwia ze sklepu zoologicznego to nieważne ile będzie miał wody w akwarium i lądu

Ania
Ania
3 lat temu

Witam, czy jest jakaś firma którą polecasz jeśli chodzi o akwarium? Mamy 120l ale to ewidentne za mało dla naszego żółwia, niestety zaczęło się nam rozszczelnić dość szybko (W porę doszczelniliśmy) a 200l jest przerażającą wizją jeśli by się stało to samo.

Ilona
Ilona
3 lat temu

Witam. Jak duże powinno być akwarium dla dwóch żółwi wodno- lądowych 15 i 20 cm (długość pancerza)? Wyspa musi być wewnątrz akwarium. Są to żółwie mieszkające w szkole, w której uczę. Chciałabym im zapewnić jak najlepsze warunki.

Paulina
Paulina
3 lat temu

Mam żółwia wodno-lądowego od 3 dni ma nawet mniej niż 5 cm i wszystko było dobrze lecz dzisiaj zaczął się Dziwnie zachowywać jak by próbował uciekać czy akwarium 30l jest dla niego za małe?

Paulina
Paulina
2 lat temu

To wodno-lądowy ma już około 8cm wiec czy zmieniać mu już na np 200l czy jeszcze zaczekać?

Paulina
Paulina
2 lat temu

Mam jeszcze pytanie czy na Allegro można kupić mu taką „rampę” jako wyspę żeby miał więcej miejsca do pływania. Bo obawiam się ze może się ześlizgiwać bo jest na przyssawki żółw nie jest duży ale nigdy nie wiadomo. Dołączam zdjęcie tej rampy.

09EEC9E6-1405-4B5F-A256-8A104BEE777D.png
Paulina
Paulina
2 lat temu

Wyspy zewnętrzne są praktycznie niedostępne wiec pomyślałam o kupieniu takiego przezroczystego pojemnika z którego wytnę takie wejście.

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

Świetny pomysł ze stroną i założeniem Fundacji, jakże potrzebnej. Wiele gatunków zwierząt już ma swoje azyle i ośrodki niosące im pomoc. Dla gadów wciąż mało takich miejsc. Więc naprawdę super sprawa. Mam pytanie odnośnie podłoża – do tej pory nie stosowałem żadnego, właśnie w myśl zasady, że łatwiej o porządek. Przymierzam się do wymiany akwarium na większe i zastanawiam się nad wprowadzeniem podłoża. Żwirek i drobne kamyczki odpadają, gdyż mój żółw na pewno zechce skonsumować, żerując przy dnie. W obawie przed zaczopowaniem myślę właśnie albo o płaskich kamieniach, albo drobnym piasku. Na rynku jest taki piasek dedykowany dla żółwi wodnych… Czytaj więcej »

Anna
Anna
3 lat temu

czy wraz z młodym żółwikiem chińskim mogą w jednym akwarium hodowane być jakieś nieduże rybki typu neonki?

Agata
Agata
3 lat temu

Witam, jakiego żółwia mogę umieścić w akwarium 60l?

Kacper
Kacper
2 lat temu

Posiadam pewien problem, dylemat. Następująco z powodów jakichś tam (nie zagłębiajmy się) otrzymałem akwarium 180l z 3 żółwiami jeden chiński 15 cm i 2 małe których rasę nie potrafię opisać. Jest to akwarium profilowane i znajomy powiedział mi że on zalewał akwarium do połowy a wyspa jest zbudowana z kamieni i nad nimi jest lampa grzewcza itp itd. Filtr natomiast był kubełkowy lecz coś z nim nie tak i dałem na zastępstwo zwykły od rybek. I tutaj punkt właściwy czy powinienem zalać całe akwarium a kamienie ustawić jako „ściółka” a kupić wyspę przymocowaną na przyssawki? czy może zostawić z tym… Czytaj więcej »

Kacper
Kacper
2 lat temu

A czy poleca pan/pani jakąś zewnętrzna wyspę kupną?

Marta
Marta
2 lat temu

Cześć! Nasz żółw żółtolicy ma ok 14 cm. Właśnie zakupiliśmy akwarium 500 l z wyspa zewnętrzną. Teraz wypada je jakoś zaaranżować. Czy mogą być roślinki dywanowe u niego?
Bardzo mi się podoba utricularia graminifolia, ale nie wiem czy ta roslinka może być przy nim.
Możecie cos polecić?
Pamiętam, że potrzebuję dużo miejsca do pływania więc właśnie tylko dno chciałabym urozmaicić, bo wyższe roslniki zjada szybciutko.

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu

Dzień Dobry mam małego żółwia wodno lądowego chińskiego najprawdopodobniej znalazłam go kilka dni temu na spacerze z psem (i nie na 100% to nie jest żółw błotny) rodzice pozwolili mi go zatrzymać byliśmy niedawno (wczoraj) u weterynarza powiedziano nam że jest mała szansa że go uratujemy ale robimy co się da, staramy się stworzyć dla niego optymalne warunki ma wyspę, lampy (UVB i grzewczą) grzałkę (dla żółwi) filtr, Tylko mamy problem z akwarium ponieważ jest ono po rybkach to taki prostopadłościan o kwadratowym podłożu i żeby przykryć grzałkę i filtr wodą jest jej około 20 cm wysokości żółwik ma 7cm… Czytaj więcej »

Ola
Ola
2 lat temu

Czy zowie mogą pływać ze skalarem, trzcinowcem i pyszczakami?

Adam
Adam
2 lat temu

Witam czy można część lądowa wyspę wysypać piaskiem piasek naturalny Ebi do akwarium

Szymon
Szymon
2 lat temu

Mam pytanie co ile trzeba zmieniać wodę?

Szymon
Szymon
2 lat temu

I jaki gatunek żółwia na początek hodowli kupić?

Paula
Paula
2 lat temu

I jakich gatunkach mowa, że nie są dobrymi pływakami? Mam żółwia Mauremys sinensis i planuje wymianę zbiornika na taki o wymiarach 100x50x50.

Wojceich
Wojceich
2 lat temu

Posiadam zbiornik 120x40x60 i pytanie jakiego żółwia mogłbym tam wpuścic?

Wojciech
Wojciech
2 lat temu

Rozumiem ze żółtobrzuchy osiąga zbyt duże rozmiary żeby komfortowo się czuć w tym zbiorniku?

Klaudia
Klaudia
2 lat temu

Witam. Mam pytanie- jak szybko rosną żółwie pseudemys. Zamierzam takiego zakupić i zastanawiam się nad tym jakie akwarium wybrać. Na początku rozważałam 50l, oczywiście na sam początek, ale później poczytałam i stwierdziłam, że 130l będzie lepszym rozwiązaniem. Zgadzacie się ze mną? Na ile wystarczy? A może lepiej zainwestować od razu w jeszcze większe?

Klaudia
Klaudia
2 lat temu

Dziękuję bardzo.

Leszek
Leszek
2 lat temu

Czy żółw może być w akwarium z małymi rybkami: głupiki, neonki?

Leszek
Leszek
2 lat temu

Czy w akwarium musi być wyspa dla żółwia.

Maja
Maja
2 lat temu

Jakie akwarium na żółwia wodno lądowego około 6 cm

Joanna
Joanna
2 lat temu

Mam 2 małe żółwie żółtobrzuche. Czy moge im od razu kupic większe akwarium 300l z filtrem kubelkowym HW-304A? Czy na razie bedzie dla nich za duże?

Joanna
Joanna
2 lat temu

A czy taki filtr bedzie odpowiedni?

Karolina
Karolina
2 lat temu

rośliny za siatką poprawią jakość wody?

ELA
ELA
2 lat temu

Witam stałam się posiada posiadaczka raczej dzieci żółwia chińskiego 4 letniego. Potrzebuje informacji jak e nim opiekowac i jakie warunki mu trzeba zapewnic

Nicole
Nicole
2 lat temu

Czy CO2 moze zabic mi zolwie wonne ?

Nicole
Nicole
2 lat temu

Po poprostu mamy dwa akwaria i w jednym mamy kilka ryb a w drugim ryby i w tym pierwszym sa rosliny i tam jest wpuszczany Jest CO2 i chcialam wpuscic rowniez tam zolwie ale boje sie ze moze cos im sie stac przez to

Aga
Aga
2 lat temu

Czy żółw z pomarańczowym brzuszkiem (niestety nie znam gatunku) może żyć z rybkami w akwarium? Załączam zdjęcie Stefana 😀

Aga
Aga
2 lat temu

Czy ten żółwik może żyć z rybkami? Niestety nie znam gatunku tego żółwia

20210214_123815.jpg
Hubert
Hubert
1 rok temu

Witam, obecnie posiadam żółwia chińskiego, ma około 6cm, mam akwarium 25l z filtrem claro 300. Posiadam również lampę uvb 10.0 i lampę grzewczą. Za niedługo przesiadamy się na akwarium 200l stąd moje pytanie, jaki filtr będzie najlepszy? I ewentualnie czy coś jeszcze jest potrzebne?