Spotkania ze znajomymi, na przykład w pubie lub po prostu na mieście, są świetną rzeczą. Pozwalają nie tylko utrzymać kontakt i wzmacniać więzi, ale są też „zdrowe” dla naszego samopoczucia. Dlatego spotykanie się ze znajomymi jest jak najbardziej wskazane i najlepiej robić to jak najczęściej, oczywiście z umiarem.
Jednak dziś, kiedy życie jest coraz bardziej dynamiczne i tempo dnia codziennego sprawia, że niekiedy nie mamy czasu nawet dla samych siebie, spotkania grupki znajomych nie zawsze wypalają – po prostu czasem jest tak, że nie da rady spotkać się osobiście. Jeszcze w innych sytuacjach, gdy w grę wchodzą wirtualne znajomości, nie ma fizycznej możliwości spotkać się twarzą w twarz. Na szczęście nawet w takim wypadku jest na to proste rozwiązanie, a jest nim zorganizowanie wirtualnego wieczoru gamingowego.
Bez względu na to, czy odnawiasz kontakt ze starymi znajomymi, czy też planujesz spotkanie z nowymi osobami, gamingowe wieczory to coś, co zapewni wszystkim uczestnikom mnóstwo zabawy i interaktywnych możliwości na zbliżenie się do siebie. Jeśli planujesz zorganizowanie takiego wspólnego wieczoru gier, koniecznie sprawdź nasz krótki poradnik krok po kroku, jak skutecznie zaplanować taką „imprezę”, aby wspólnie ze znajomymi spędzić udany, wirtualny wieczór.
Krok 1: Wybierz odpowiednie gry
To, czy Twój wirtualny wieczór gamingowy będzie udany, czy nie, zależy przede wszystkim od tego, jakie gry wybierzesz. Jeśli uda Ci się dobrze trafić z grami, czyli wybierzesz tytuły, które przypadną do gustu wszystkim Twoim znajomym, masz jak w banku, że wszyscy będą się świetnie bawić i zapamiętają ten wieczór na długi czas. Co najlepsze, wybór odpowiedniej gry będzie miał wpływ na dobrą zabawę bez względu na to, czy Twoi znajomi znają daną grę, czy nie. Krótko mówiąc, możesz skorzystać ze sprawdzonych opcji, takich jak:
- Among Us – Bardzo zabawna wieloosobowa gra online, w której gracze muszą ze sobą współpracować, aby wykonywać różne zadania i wykrywać oszustów.
- Jackbox Party Pack – Zbiór zabawnych, łatwych do opanowania, prostych gier, takich jak Quiplash czy Fibbage, które są wręcz idealne na wirtualne spotkania.
- Mario Kart 8 Deluxe – Popularna, banalnie prosta gra wyścigowa firmy Nintendo, która z pewnością sprawi mnóstwo frajdy Tobie i Twoim znajomym ze względu na dodatki podczas wyścigów, dzięki którym można uprzykrzać życie rywalom, spowalniając ich na przykład bombami lub skórkami po bananach.
Typowe gry multiplayer online to oczywiście nie jedyna opcja na gamingowy, wirtualny wieczór. Jeśli Ty i Twoi znajomi lubicie na przykład tradycyjne gry planszowe, możecie zagrać w ich wersje online. Jedną z najlepszych opcji w tym zakresie będzie Catan, gra strategiczna, w którą można zagrać za darmo na platformie Colonist.io, tworząc prywatny pokój i zapraszając znajomych do gry. Dobrym pomysłem będzie też gra w kości Yahtzee, Scrabble i Wsiąść do Pociągu.
Jeśli poszukujecie jeszcze czegoś innego, bo na przykład jesteście fanami hazardu online, możesz zorganizować wieczór w kasynie internetowym. Wybierz do gry jakieś renomowane, legalne, polskie kasyno online, na przykład XON Bet, gdzie wspólnie, przykładowo z wykorzystaniem udostępniania ekranu, będziecie mogli grać w najróżniejsze gry hazardowe online, od automatów, przez gry stołowe, po gry crash. Możecie też zagrać w gry hazardowe z krupierem na żywo, zasiadając wspólnie do stołu.
Do wyboru masz również casualowe gry mobilne. To świetna opcja, jeśli Twoi znajomi nie mają dostępu do komputera lub konsoli. W tym zakresie masz naprawdę świetny wybór. Możesz spróbować między innymi takich tytułów jak Words With Friends Word Game lub Among Us w wersji mobilnej.
Krok 2: Zadbaj o wirtualną przestrzeń do komunikacji
Kiedy już wybierzesz gry, czas na kolejny krok, czyli skonfigurowanie wirtualnej przestrzeni, na której Ty i Twoi znajomi będziecie się komunikować podczas wirtualnego wieczoru gier. Jednym z najlepszych wyborów pod tym względem będzie Discord, czyli stricte gamingowy komunikator, który oferuje zarówno grupowe, jak i tekstowe czaty wideo. Niemniej jednak możesz tę kwestię skonsultować ze znajomymi, bo istnieje kilka innych ciekawych alternatyw, między innymi Zoom, Google Meet i Skype. Na przykład Zoom będzie lepszy, jeśli planujesz udostępniać ekran.
Gdy już wybierzesz platformę, kolejnym krokiem w zakresie tworzenia wirtualnej przestrzeni do komunikacji będzie utworzenie czatu grupowego, za pośrednictwem którego będziecie się komunikować, koordynować szczegóły gry i udostępniać linki. Kiedy czat zostanie skonfigurowany, wyślij zaproszenie do swoich wszystkich znajomych, aby zawczasu dołączyli, pobrali niezbędne aktualizacje, dostosowali ustawienia do własnych preferencji i zapoznali się z komunikatorem, jeśli jeszcze z niego nie korzystali.
Krok 3: Przygotuj zasady i wskazówki
Zanim gamingowy wieczór na dobre się rozpocznie, upewnij się, że każdy z uczestników dokładnie rozumie zasady wybranej gry i wie jak obsługiwać dany komunikator głosowy. Oto kilka rzeczy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę:
- Instrukcje dotyczące gier – Najlepiej kilka dni przed gamingowym wieczorkiem roześlij do swoich znajomych precyzyjną instrukcję, jak się będzie grało w daną grę. Możesz też podesłać im linki do przewodników dotyczących stricte rozgrywki i konfiguracji.
- Udostępnianie ekranu – Jeśli gra, w którą będziecie grać, wymaga udostępniania ekranu, musisz wcześniej poinstruować swoich znajomych, jak będzie to wyglądało z technicznego punktu widzenia. Najlepiej w takiej sytuacji wybierz platformę Zoom, bo jest ona zdecydowanie najbardziej intuicyjna, jeśli chodzi o udostępnianie ekranu, więc nawet laik nie będzie miał z tym problemu.
- Instalacja dodatkowych aplikacji lub narzędzi – Jeśli wybrana przez Ciebie gra wymaga pobrania jakiś dodatkowych rzeczy, na przykład modów lub aktualizacji, musisz poinformować o tym swoich znajomych odpowiednio wcześnie, aby mieli czas je pobrać i zainstalować. Gdy zostawisz to na ostatnią chwilę, może się okazać, że wieczór spędzicie na czekaniu na to, aż wszyscy pobiorą niezbędne dodatki, zamiast na cieszeniu się rozgrywką.
Krok 4: Zaplanuj harmonogram
Jeśli z góry ustalisz przejrzysty harmonogram wieczoru, będzie on lepiej zorganizowany i będziesz mieć gwarancję, że każdy może wziąć w nim udział. Przede wszystkim wybierz konkretną datę i czas rozpoczęcia wirtualnego spotkania, tak aby wszystkim pasowało. Jeśli znajomi są rozlokowani po różnych częściach świata, musisz uwzględnić różne strefy czasowe. Ustalając datę i czas, która będzie dopasowana do każdego z osobna, sprawisz, że każdy będzie miał szansę na uczestnictwo w Twoim gamingowym wieczorze i dobrą zabawę.
Gdy już przygotujesz harmonogram, możesz pomyśleć o wysłaniu do znajomych specjalnego zaproszenia na to wydarzenie, na przykład mailem. W takim zaproszeniu możesz zawrzeć wszystkie niezbędne szczegóły na temat wieczoru, między innymi linki do programów, które muszą pobrać, lub gier, które muszą zakupić. Możesz też poprosić znajomych o to, aby w odpowiedzi na maila potwierdzili odczytanie wiadomości i swoją obecność. Dzięki temu będziesz miał pewność, że każdy wie, kiedy odbywa się spotkanie i jak wziąć w nim udział.
Krok 5: Zaangażuj się i baw się dobrze
Teraz, gdy gamingowy wieczór już się rozpocznie, postaraj się zaangażować w spotkanie ze wszystkich sił. Utrzymuj cały czas pozytywną energię, tak aby mieć pewność, że wszyscy Twoi znajomi świetnie się bawią. Inicjuj rozmowy, rzucaj żartami i zadbaj o dobrą, przyjemną atmosferę. Zachęcaj znajomych do kreatywności i większego zaangażowania się w wydarzenie. Korzystaj z różnych funkcji w komunikatorze, aby zachęcać znajomych do interakcji i dyskusji.
Musisz mieć jednak świadomość, że to, co zaplanowałeś, nie każdemu może przypaść do gustu i nie każdemu zapewni tyle frajdy, co Tobie. Kiedy zauważysz, że wieczór nie układa się po Twojej myśli, nie bój się być elastycznym i dostosuj plany do nastrojów wśród swoich znajomych. Kiedy na przykład zobaczysz, że wybrana przez Ciebie gra ewidentnie nie „siada” Twoim znajomym, szybko zmieńcie tytuł na jakiś inny – po wspólnej naradzie, która będzie z pewnością pełna żartów i ciekawych interakcji.