Najczęściej występujące choroby u żółwi

Podkreślam że nie jestem weterynarzem, choroby należy najlepiej konsultować właśnie z nim.

Zapalenie spojówek

Opuchnięte oczy

Przyczyny

Przyczyną zapalenia spojówek mogą być najczęściej złe warunki hodowli. Brudna, zimna woda, zła dieta. Żółw ma opuchnięte oczy, lub całkowicie zamknięte.

Leczenie

Pomaga rumianek – przemywanie oczu roztworem z rumianku. Jednak jak przy każdej chorobie zalecam wizytę u weterynarza.

Krzywica pancerza

Źle rozwijający się pancerz

Przyczyny

Krzywica jest spowodowana najczęściej niedoborem witaminy D, wapnia, słońca (w warunkach domowych żarówki UVB)

Leczenie

Wzbogacamy dietę w witaminy, podajemy witaminę D3 w kroplach doustnie nie częściej niż raz na 2 tyg. (częstsze podawanie uszkadza wątrobę gada). Witaminy w kroplach dostępne są w sklepach zoologicznych. Jeżeli nie posiadamy żarówki UVB należy ją zainstalować. Zdeformowanej skorupy nie da się „wyprostować” jest to niestety nieodwracalne.

Biegunka

Najczęstsza przyczyna złej diety!

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną biegunki jest zła dieta i złe warunki hodowlane (np. brudna woda).

Leczenie

Należy natychmiast zmienić dietę (pokarmy dostępne w zakładce żywienie), jeżeli woda jest brudna należy poprawić jej jakość. Obserwować żółwia jeżeli biegunka nie ustępuje po zastosowaniu tych czynności należy skontaktować się z weterynarzem.

Szukasz gadziego weterynarza
w Twojej okolicy?

Stworzyliśmy dla Ciebie
mapę polecanych weterynarzy
w całej Polsce.

 
Wystarczy że klikniesz na dowolną ikonkę żółwia i zobaczysz więcej szczegółów na temat danego gabinetu. Poznasz między innymi dokładny adres, stronę internetową, numer telefonu. Pamiętaj aby przed wizytą u lekarza zadzwonić i umówić się na wybrany termin. Klikając na strzałkę w prawym górnym rogu okna z informacjami w prosty sposób wyznaczysz trasę z miejsca swojego zamieszkania do danego gabinetu. Mapę możesz dowolnie powiększać i pomniejszać.

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Witam, mam żółwia żółtolicego od 6lat a on sam jest dużo starszy. Nigdy nie chorował ale teraz zauważyłam że na górnej części skorupy przy jej brzegu zrobiła mu się jakby dziurka z białym nalotem o szerokości około 5 mm, a w innym miejscu też na brzegu skorupy gdy chciałam zdjąć łuskę którą zrzucał to fragmencik skorupy rozwarstwił się i wtedy go zabolało?.Chyba w tych miejscach skorupa może być miękka, boję się to ruszać. Karmiony jest mrożoną stynką i krewetką, ma lampę uv i grzewczą. Żółw jest aktywny. Czy jest to choroba z braku witamin, jeśli tak to jakich i jak… Czytaj więcej »

Marta
Marta
2 lat temu

Proszę o pomoc , mojemu żółwiowi wyrosło coś pod pyszczkiem. Może dam radę mu pomóc. Jeśli nie to czeka nas weterynarz .

IMG-20201103-WA0012.jpg
Kasia
Kasia
2 lat temu

Witam. Mojemu 22 letniemu żółwikowi wodno lądowemu wyszła dziś jakaś dziwna opuchlizna z jednej strony. Żółw jest chowany w warunkach domowych, nie ma kontaktu z innymi zwierzętami,dodatkowo też nie miał żadnego urazu. Niestety miejscowi weterynarze rozkładają ręce.Pomimo tej opuchlizny zachowuje się normalnie,chodzi, je,pływa. Czy to jest jakies przeziębienie czy coś poważniejszego:(

żółwik.jpg
Karolina
Karolina
2 lat temu

Witam,
Mam samiczkę żółwia ostrogrzbietego. Od niedawna zaczęły pojawiać się na jej skorupie zielone plamy, koloru pleśni? Nie jestem pewna, czy pancerz jej nie swędzi, bo zaczęła ocierać się o swoją wyspę. Wizytę mam umówioną do weterynarza dopiero na 11.01.2021r., ale może będę jej mogła pomóc juz teraz.

Asia
Asia
2 lat temu

Witam mam żółwia wodno-lądowego. Ma on około 10 lat, na jego skorupie zaobserwowałam widoczne na zdjęciu przebarwienia o jasnej barwie, czy może być to niedobór witamin? Czy może to coś innego. Proszę o pomoc

Asia
Asia
2 lat temu

Nie dodało się wcześniej zdjęcie: Witam mam żółwia wodno-lądowego. Ma on około 10 lat, na jego skorupie zaobserwowałam widoczne na zdjęciu przebarwienia o jasnej barwie, czy może być to niedobór witamin? Czy może to coś innego. Proszę o pomoc

FE614678-4E17-4936-81A2-EA9C07300099.jpeg
Michalina
Michalina
2 lat temu

Mam pytanie, dziś zauważyłam u mojej 26 letniej żółwicy stepowej na kapaksie pomiędzy łączeniem tarczek zakończenia jakby różowo-czerwone. Czy to jest chorobowa zmian czy uszkodzenie mechaniczne bo 2 dni temu wywróciła się na skorupę w terrarium. Proszę o udzielenie wskazówek.

Dorota
Dorota
2 lat temu

Witam. Od 4 miesięcy mam dwa żółwiki. Od kilku dni jeden przestał jeść i stał się bardzo strachliwy, np. przy wrzucaniu pokarmu boi się go, siedzi głównie w jednym miejscu, jeśli pływa to bardzo wolno-bardzo rzadko. Wygrzewa się na wyspie tak jak zawsze. Żółwiki mają skorupę około 8cm.

Adrian
Adrian
2 lat temu

Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć czy coś dolega dla naszego żółwika jeśli ma lekko zaróżowiony korpus? Jedna osoba na innej grupie napisała ze może mieć niewydolność nerek albo sepsę .. poniżej załączam zdjęcie i czekam na pomoc z państwa strony . Pozdrawiam