ŻYWIENIE ŻÓŁWI WODNO LĄDOWYCH
Podstawowa dieta waszych żółwi powinna zawierać przynajmniej część składników wymienionych poniżej. Im bardziej urozmaicona dieta tym lepiej. Nie skreślam jak inni pokarmów suszonych typu Biorept (w ostatnim czasie polepszył się jego skład). Może być on uzupełnieniem diety jednak nie może być jedynym pokarmem jakie dostaje gadzinka.
ŻYWE LUB MROŻONE:
- krewetki
- kalmary
- małże
- larwy mącznika
- dafnia
- dżdżownice
- rurecznik
- wodzień
- gammarus
- ochotka
- ślimaki w skorupkach
- dżdżownice i owady (muchy, świerszcze - można kupić w puszkach, chrząszcze, koniki polne)
- żywe ryby - jeden zjada inny nie.
- mrożone ryby w całości - ewentualnie suszone
- Dobrej jakości gotowy pokarm dla żółwi

UWAGA: Ryby podajemy w całości bez filetowania gdyż żółwiowi do prawidłowego rozwoju potrzebne jest wszystko z ryby. Wnętrzności, szkielet, łeb i mięso. Samo mięso nie wystarczy do prawidłowego rozwoju.
ROŚLINY WODNE:
- rzęsa wodna
- kabomba
- wgłębka
- pistia
- limnofila
- żabienica
- moczarka
- anubias
- rogatek
- trzykrotka
- nurzaniec
Pamiętajcie jednak że nie wszystkie rośliny wasz żółw będzie zjadał. Zależy co mu zasmakuje i wtedy wymieniajcie tylko te rośliny z obgryzionych na całe 🙂
Pseudemysy i Trachemysy w dorosłym życiu powinno się żywić głównie roślinami.
JAK CZĘSTO KARMIĆ:
Pokarm podajemy raz dziennie usuwając niezjedzone resztki co pozwoli nam na utrzymanie porządku w akwaterrarium. Małe żółwiki do roku życia karmimy codziennie (możemy zrobić dzień przerwy). Jak już podrosną karmimy co 2 dni. Dorosłe 3 razy w tygodniu. Wiem serce boli jak patrzymy i myślimy że są głodne ale odpowiednie karmienie dorosłych żółwi jest dla ich dobra.
Jeżeli macie jakieś pytania lub chcecie coś dodać do opisanej diety zostawcie komentarz poniżej.
Żółwie wodno lądowe karmimy tylko w wodzie, nie na lądzie (pokarm wrzucamy do wody).
UWAGA!! NIE KARMIMY: warzywami, owocami, mięsem ssaków, kurczakiem!
Jest jakaś zasada ile dawać pokarmu? Wiadomo że żółwie nie znają umiaru. Kiedy mam być pewny że otrzymał wystarczająco dużo?
Zasada około 4% masy ciała lub wielkości jego głowy. Wszystko też zależy od bieżących obserwacji, jeżeli widzisz że gadzince się przytyło dajesz mniej. Małe żółwiki do roku życia karmimy codziennie (możemy zrobić dzień przerwy). Jak już podrosną karmimy co 2 dni. Dorosłe 3 razy w tygodniu.
witam, mam pytanie.
niedawno przygarnęłam żółwia który żył w dość słabych warunkach i był karmiony jedynie suszonymi robakami. czy myśli pan że nagłe wprowadzenie do jego diety roślin mięczaków i rybek to dobry pomysł? i jeżeli tak to jakie rybki pan poleca?
Jak najbardziej należy zacząć wprowadzać urozmaiconą dietę, niestety zapewne na początku może nie chcieć jeść nic czego wcześniej nie znał, proponuję zacząć od mrożonych krewetek w całości do kupienia w sklepie zoologicznym. Jeżeli chodzi o rośliny można wrzucić kilka może zacznie skubać. Ryby np. gupiki lub mieczyki.
dziękuję bardzo za pomoc 🙂
Ok, jak zapatruje się Pan na rośliny typu: mlecz, bazylia, babka lancetowata czy jarmuż? Wszystkie ww. rośliny polecił mi gadzi wet (dodatkowo oprócz wodorostów, lub w przypadku gdy nie mamy dostępu do roślin wodnych) natomiast prawda taka, że ile ludzi tyle opinii nad tym co powinien gad jeść. Pytam o opinie, bo dla wielu osób kupno wodorostów czy łowienie ich w pobliskich zbiornikach może być odstraszające cenowo/czasowo i mogą zrezygnować całkowicie z podawania świeżych roślin na rzecz łatwo dostępnych stinek czy pelletu typu biorept (przynajmniej kilka osób z którymi rozmawiałam o diecie ich pupili argumentuje, że nie daje im zielonego… Czytaj więcej »
Wszelkiego typu rośliny jakie gdzieś zbieramy mogą niestety zaszkodzić jeżeli nie znamy się na nich wystarczająco dobrze i nie wiemy z czym mogły mieć styczność. Najlepszym sposobem pozyskania roślin dla żółwi tutaj mam na myśli wodno-lądowe, ale nie tylko, są sklepy zoologiczne lub allegro gdzie można tanio odkupić gałązki potrzebnych roślin w dodatku tanio. Biorept nie polecam – ewentualnie od czasu do czasu jako uzupełnienie diety ale opisana powyżej w artykule jest chyba dość urozmaicona. A co do hodowców to wiadomo jak jest ilu hodowców tyle opinii 🙂
Czyli te rośliny nazwijmy to polne, wypisane prze Maruda nie są szkodliwe dla żółwi tylko trzeba uważać czy nie są spryskane czymś albo zanieczyszczone ? Z góry dzięki za odpowiedź 🙂
Są to roślinki dla lądowych, czy szkodliwe zależy gdzie rosną i czym są pryskane, czy nie są za blisko drogi itd.
Mniszek lekarski (liście) jak najbardziej można dawać (nawet w czasach powojennych ludzie robili z niego surówkę), niby jakieś inne rośliny też (babka itp.) ale moje żółwie i tak wolą mniszek lekarski więc z roślin lądowych dostają tylko jego – najlepiej młodziutkie małe liście, tych twardych dużych słabiej jedzą.
@Jacek Kozajda Witam, mam pytanie. Co ile karmić małego żółwia wodno-lądowego (Ocadia sinesis)? Ma ok. 5cm. (skorupa od głowy w stronę ogona) i chyba ok. pół roku a może i rok. Pisze tam, że dzień przerwy ale w tygodniu??? A czy można karmić go rybą codziennie…???
Młode żółwie karmimy codziennie, ale co jakiś czas można zrobić dzień przerwy. Wszystko zależy od tego jaka jest dieta, czy żółw nie staje się otyły itd.
A codziennie można rybą??? Czy też rośliny??? Mam moczarkę i wczoraj dałem mu małe listki i zjadł bo nie jadł 2 dni ponieważ chyba po chibernacji jest, i wpieprza ile się da ? a boję się że się przeje bo na niego to bardzo dużo, zawsze zjadł ( jeszcze w lato) max. 2 gammarusy dziennie! a teraz je jak nwm… daję mu (mintaj – ryba).
PS: nigdy nie jadł ryby, nie smakowała mu, zaczął ją jeść tydzień temu i nie wie kiedy przestać! Przez to może stać się otyły?! Nie wiem jak sprawdzić ?
Dieta musi być urozmaicona, oczywiście że świeże rośliny jak najbardziej. Żółwie są zawsze głodne więc nie należy ich przekarmiać. Oczywiście że od przekarmiania może stać się otyły. Jak to sprawdzić? Żółwiowi nie może się po prostu nic „wylewać” na boki ze skorupy. Z ryb najlepiej stynki mrożone podawać, można kupić w zoologicznym paczkę.
Witam wczoraj nabyłem żółwika i karmie go na razie suszonym pokarmem i właśnie czytam co mogę dać mu jeszcze, niestety nie zauwazylem jeszcze żeby jadł, głównie spi jest to mały żółwik, jedzonko daje na kamyczek, coś jeszcze mogę zrobić? Pozdrawiam
Po pierwsze żółwie wodno lądowe karmimy tylko w wodzie, nie na lądzie (pokarm wrzucamy do wody). Może na razie nie jeść bo musi się zaaklimatyzować do nowego miejsca. Pokarm wypisany powyżej, można próbować wszystkiego. Co do tego że śpi czy otwiera oczy (często u młodych kupowanych żółwi zdarzają się infekcje). Jeżeli Pan chce proszę wysłać zdjęcia terrarium i żółwia na kontakt@pokochajgada.pl – może coś podpowiem i doradzę.
Witam do roku karmimy codziennie potem co drugi dzien, jak długo tez przez kolejny rok? Bo doroslego co 3dni kiedy staje sie dorosly? Dziekuje za inf i pozdrawiam
Około 4 lat. Pozdrawiam
Dzień dobry czy żółw wodno-lądowy musi mieć miseczke na wode czy może pić wode z akwaterarium ?
Nie, ani na wodę, ani pokarm. One na lądzie tylko się wygrzewają i odpoczywają. Czasem składają jaja ale to całkiem inny temat.
Czy żółw może jeść suszone krewetki i inne robaki ?
Jak najbardziej, dietę można znaleźć w zakładce https://pokochajgada.pl/zywienie/
Czy mrożoną rybę odmrozić przed karmieniem żółwia?
Tak, rybę należy rozmrozić.
Kiedy wiedzieć gdy żółw jest dorosły?
Trudno określić to jednoznacznie bo zależy od wielu czynników, np. jaki gatunek, czy samiec czy samica. Można powiedzieć że jeżeli chodzi o karmienie to po 2 latach.
chciałam kupić żółwikowi dzisiaj rzęsę wodną ale w sklepie nie mieli i jak powiedziałam że to dl żółwika polecono mi Paprotnię i żółwik wydaje się być nią bardzo zainteresowany czy może ją zjeść? nie ma jej na liście roślin
Przyznam że nie znam ale mogą być wszystkie rośliny akwariowe.
Dzień dobry mam pytanie ,
posiadam Żółwia wodno-lądowego .Mam go od około 5 lat i do tej pory dostawał dziennie porcje Gammarus . Powinienem go karmić teraz co 3 dni ?
Jak odzwyczaić żółwia od takiej ilości pokarmu?
Ile pokarmu mu podawać ?
Pozdrawiam
Dawid
Żółwie zawsze są głodne więc odzwyczaić się nie da. Karmimy co 2-3 dni, ilość pokarmu mniej więcej wielkości głowy żółwia. Są rózne szkoły ile pokarmu dajemy to się widzi czy żółw jest chudy wtedy dokarmić czy wylewa mu się tłuszczyk wtedy zmniejszyć porcje, zalecam bardziej urozmaiconą dietę niż tylko Gammarus.
Dziękuje bardzo za odpowiedź oraz poradę bardzo wiele nauczyłem się na tej stronie
Pozdrawiam
Dawid
Czy polecacie jakieś gotowe karmy? Jest opcja wyjazdu do 2 tygodni max i zostawienia żółwia z automatycznym karmnikiem jak u rybek?
2 tygodnie to nie problem jest wiele gotowych karm, wystarczy np. nowy biorept do tego dużo liofilizowanych przysmaków jest i 2 tygodnie na takiej karmie może być.
Dziękuję za odpowiedź!
Mam pytanie czy żółwia wodnoladowego można karmić krewetkami np: takimi z mrożonych z marketu i czy ryby mogę jeść takie jak ludzie pokroić na przykład dorsza czy inna jak tak to jaką
Jeżeli chodzi o mrożonki można jeżeli nie zawierają soli w składzie, a zazwyczaj zawierają więc trzeb dobrze sprawdzić. Ryby najlepiej jak jedzą w całości np. w sklepach zoologicznych można kupić mrożoną stynkę. Ryby takie w całości filety pokroić ewentualnie jako dodatek ale też muszą być bez soli.
Dziękuję za odpowiedź była bardzo pomocna
Witam,jak często zmieniać wodę, pytam bo Pani w szkole zmienia wodę raz w miesiącu karmi je granulkami raz w tygodniu
Wszystko na temat utrzymania czystej wody w akwaterrarium można znaleźć w dziale EDUKACJA a konkretniej w linku https://pokochajgada.pl/opieka-nad-terrarium/utrzymanie-czystej-wody-w-terrarium-z-zolwiem-wodno-ladowym/
Witam, mam żółwia wodno lądowego i na dniach kupiłam akwarium i Sprzedwca dorzucił mi zywy koralowiec, czy mogę ho bez obaw umieścić w akwarium z żółwiem?
Raczej tak ale koralowce potrzebują specjalnych warunków by przetrawiać i chyba nawet słonej wody więc nie wiem czy po prostu nie obumrze koralowiec. Możliwe jednak że jest to taka namiastka koralowca.
Mam pytanie czy żółwie wodno lądowe mogą jeść zioła? Chodzi mi o np.Kwiat hibikusa,miszek-liść,babka lancentowa,owies ziele,pokrzywa.Oraz mam pytanie czy mogą jeść ziarna.
Jeżeli chodzi o rośliny powinniśmy starać się zapewnić im to co w naturze, a z uwagi że żółwie te nie jedzą na lądzie stosujemy rośliny wodne.
Mam żółwa wodno lądowego (żółw żółtolicy), ma juz około 12 lat i wszedzie piszą, że starsze żółwie karmić 2-3 razy w tygodniu i nie wiem czy powinnam dawać mu codziennnie czy rzadziej?
Rzadziej lub mniejsze porcje to widać czy żółw jest otyły, wiadomo ono są wiecznie głodne 🙂
Dzień dobry. Kupiłam mojemu żółwiowi Biorept z polecenia pani ze sklepu zoologicznego. Z tego co wiem nie jest to dobre. Mój żółw wodno-lądowy ma około 8/9 cm pancerza. Czy mógł/mogła by pan/pani mi coś dla niego polecić do jedzenia. Bardzo lubi moczarke wiec mu kupuje. Ale jeszcze coś suszonego, mrożonego a może jakąś rybkę która by bez problemu zjadł bo z większymi suszonkami typu krewetki miał by problem.
Cała dieta jest na tej podstronie powyżej komentarzy. Nowy Biorept nie jest zły bo ma zmienioną formułę i może służyć jako uzupełnienie diety.
Dzień dobry co można dawać żółwiom wodnosamolotów lodowym jak ma 8 lat bo moja siostra ma go odkąd był mały i karmiliśmy go takim mięsem z sklepu i Karol tak 5 lat ale dajemy mu karmę ile razy dziennie mamy go karmić
Wszelkie informacje na temat żywienia można znaleźć właśnie na tej podstronie pokarmy oraz częstotliwość podawania.
Witam mam zolwia wodno lądowego (4lata) od około 2 tyg jest jakiś dziwny, w 1 tyg wygrzewał się na kamieniu w sumie chyba cały czas, w tym tyg siedzi we wodzie, jest mało aktywny i nie je pokarmu, ani krewetek suszonych ani kostki mrożonej. Wiejszosc dnia śpi.. Czy to jest normalne???? Wcześniej był aktywny czy to czas snu zimowego??? I nie kojarzę żeby w tamtym roku tyle spał.. Martwie się
Możliwe że to jakieś problemy zdrowotne. Zalecamy szybką wizytę u weterynarza. Niestety w takich sprawach można tylko gdybać a to zwierzakowi nie pomoże. Pozdrawiamy i mamy nadzieję że wszystko będzie dobrze. Prosimy o poinformowanie nas co powiedział lekarz tu w komentarzu lub na email fundacji. Jeżeli będziemy mogli jakoś pomóc proszę dać znać.
Za zimna woda i brak lampy grzewczej, żółw przygotowal się do zimowania, plus dalsza obserwacja. Dziękuję
Niestety na podstawie poprzedniego opisu ciężko było stwierdzić jakie są warunki, to prawda że zimna woda i brak oświetlenia miały na to wpływ. Na naszej stronie są pełne informacje co jest potrzebne dla gadów, zapraszam do działu edukacja, a w razie pytań służę pomocą.
Czy jak zakupie w supermarkecie takowe krewetki które np. nie będą solone a gotowane to czy można podać takowe krewetki ?
Tylko surowe bez soli. Pozdrawiam serdecznie
można dać chrabąszcze ?
Tak, ale nie wiem czy zje
Czyli mam rozumieć że żółw (3 letni pseudemys) ma mieć ciągle np roślinki i rybki w akwarium + mam go karmić 3 razy w tygodniu ( głównie roślinami 3-4% jego masy ) ?
Dorosłe pseudemys są głównie roślinożerne. Co jednak nie oznacza by nie podawać innych pokarmów.
Nie widzę bezpośredniej odpowiedzi czy pokarm ma być stale w akwarium i dodatkowo karmić 3x w tygodniu
Rośliny oczywiście na stałe. Dodatkowy pokarm jak dotychczas
Witam posiadam żółwia dwu letniego wodno ladowego który od paru dni ma wzmożony apetyt. I moje pytanie brzmi dlaczego tak jest ?
Gady są wiecznie głodne 🙂 gdyby mogły jadły by do oporu. Proszę może urozmaicić dietę bo nie wiem czym jest karmiony?
Hej, mam w sumie dwa pytanka. Czy mogę moją pociechę karmić drewnojadami?
Oczywiście nie jest to podstawa diety oprócz tego dostaje: krewetki, ryby, małże, świerszcze, gammarusa i raz na miesiąc biorept. Myślałam o takich 2 – 3 w tygodniu. Drugie pytanie to czy żółw powinien mieć stały dostęp do roślin wodynch? Ostatnio kupiłam mu żabienicę i tak mu zasmakowała, że po tym jak na raz zjadł pół rośliny to mu zabrałam, bo się bałam, że się przeje. Żółw żółtolicy 8 letni samiec.
Odpowiedzi to dwa razy TAK 🙂
Omg ponad 2 letniego żółwia karmimy 3 razy dziennie, jak go teraz odzwyczaić? Na prawdę on nie potrzebuje jeść codziennie?
Zależy jaki żółw i czy jest lekko przygruby czy nie. One są wiecznie głodne i teraz Pani jak podchodzi to akwarium zapewne podpływa bo myśli o jedzeniu, po prostu zacząć ograniczać stopniowo i się przyzwyczai do nowych norm karmienia.
Witam od tygodnia mam żółwia piżmik brzytwogrzbiety Sternotherus. Jest malutki ma może kilka miesięcy czy poza rybami, krewetkami, larwami owadów, suchym mogę dać calcium na wzmocnienie pancerza czy jest jeszcze za mały?
Wapń jest tym bardziej potrzebny w okresie wzrostu.
witam,
mam dwa żółwie – mały i mniejszy 🙂 ok 7 i 4 cm. do tej pory karmione larwami ochotki – zgodnie z zaleceniem Pani z zoologicznego. od 5-6 dni większy nic nie je a mniejszy bardzo mało. ponadto większy wydalał (tyłem) mocno zieloną ciecz. czytając porady z tej wynika że brakuje im dobrego światła – już zamówiłem. pewnie powinienem urozmaicić im diete – czym? co im może dolegać?
Dieta znajduje się powyżej – do wyboru do koloru
czyli bez względu na wiek żółwia można to wszystko podawać?
czy ten kilkudniowy post jest dla nich groźny?
Nie jest groźny, ale gdyby się przedłużał zalecam wizytę u weterynarza.