Rodzaje wysp dla żółwi wodno lądowych

Rodzaje wysp jakie możemy zastosować w terrarium z żółwiem

Żółwie wodno lądowe spędzają większość czasu pod wodą. Potrzebują jednak miejsca do odpoczynku i wygrzewania się. Jest kilka sposobów na wyposażenie terrarium w takie miejsce. Możemy zastosować duży kamień, korzeń, wyspę podwieszaną wewnętrzną i wyspę zewnętrzną. Te montowane wewnątrz mają tą wadę iż zajmują miejsce w terrarium jednak przy niższych poziomach wody najlepiej się sprawdzają. Wyspy zewnętrzne nie zabierają miejsca w zbiorniku i pozwalają zapewnić więcej miejsca dla żółwia. Przeznaczone są szczególnie dla większych żółwi.

Oczywiście nad wyspą musi być żarówka grzewcza i UVB. Więcej w dziale oświetlenie >>>

Wyspy wewntrzne

Montowane wewnątrz zbiornika

Dla tego rodzaju wysp chciałem zaprezentować jedno sprawdzone rozwiązanie. Jest nim Turtle Dock® firmy Zoomed, łatwo znaleźć na Allegro w przystępnej cenie.

Jest to pływająca wyspa na jakiej żółwie mogą się wygrzewać. Montowana wewnątrz terrarium na 4 przyssawki. Posiada funkcję samopoziomowania więc dostosowuje się do różnych poziomów wody. Zanurzona rampa pozwala na łatwe wspinanie się żółwi na suchą część rampy. Dostępna jest w 3 rozmiarach w zależność od wielkości żółwia i zbiornika.

Wyspy zewnętrzene

Montowane nad lub na zewnątrz terrarium

Wyspy zewnętrzne możemy montować na terrarium jak i obok. Montowanie wyspy obok terrarium tak jak na schemacie poniżej ma tą zaletę że mamy pełen dostęp do części wodnej terrarium. Wyspę możemy wyłożyć sztuczną trawą, kamieniami, lub nasypać pisaku. Wykonać ją można z tworzywa sztucznego lub ze zwykłego akwarium. Wejście na wyspę musi być pod odpowiednim kątem aby żółw bez problemu mógł na nią wejść. Zazwyczaj podest taki wykonuje się z tworzywa sztucznego.

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
martyna
martyna
3 lat temu

Z jakiego tworzywa sztucznego najlepiej wykonać wyspę zewnętrzną?

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Ratunku! To znowu ja 🙂 Kupiłam wyspę Turtle Dock (i jeszcze jedną innej firmy, ale podobny mechanizm działania), największe dostępne wymiary, a po testowym położeniu na nią żółwia okazało się, że wyspa nie jest w stanie go utrzymać! (to duży żółw, ma jakieś 25-30 cm długości, od razu ześlizguje się do wody) Czy da się to jeszcze uratować jakimś dodatkowym przytwierdzeniem, czy wyspa jest do spisania na straty i powinnam zamówić szklaną wyspę, którą się po prostu wstawia do akwarium? Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc!

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wyszukałam sobie wyspy dla żółwi po angielsku i znalazłam mnóstwo inspiracji, teraz tylko muszę zastanowić się, co będziemy w stanie zbudować. Najbardziej podoba mi się pomysł z wyspą zewnętrzną, ale eżeli chciałabym wkleić wyspę na silikon akwarystyczny to czy zbiornik musi być całkowicie pusty? Trochę szkoda tej wody z preparatami, która sobie powoli dojrzewa.

Aleksander
Aleksander
3 lat temu

Za 2 dni przygarnę dwa 5-letnie żółwie, od osoby która nie mogła się już nimi opiekować, przygotowałem im coś takiego(załączone zdjęcia), jutro będę miał filtr i napowietrzacz, pod lawa wulkaniczna jest siatka, a pod nią instalacja z pcv do filtra, nie widać bo tak zbudowałem szafkę żeby zakrywała 6cm spodu akwarium. Ale nie o tym, zbudowałem wyspę z 2 pudel plastikowych przezroczystych z zejściem z pokrywki po czym obudowałem to jak na załączonych zdjęciach, tylko że po skończeniu obudowywania i włożeniu konstrukcji z powrotem do wody, okazało się, że podejście ledwo się zanurza w wodzie, czy żółwie będą miały problem… Czytaj więcej »

IMG_20200724_122343_compress91.jpg
Aleksander
Aleksander
3 lat temu

Z obniżeniem będzie problem, wszystko dla bezpieczeństwa skleiłem topionym plastikiem (z obawy, że rampa się podda pod ciężarem żółwii… ) i jest bardzo sztywne, wyspy nie mogę obniżyć bo górne pudełko stoi między innymi na krawędzi akwa, a podejście zaczyna się równo z jego dnem(zresztą szafkę pod wyspę zrobiłem tak by chowała w sobie głębokość piaskownicy i nie uśmiecha mi się bardzo jej przerabianie). Właściciel nie potrafił mi powiedzieć co to za gatunek, najprawdopodobniej żółtolice sądząc po zdjęciach które mi wysłał.

IMG_20200724_204744_compress35.jpg
Justyna
Justyna
2 lat temu

Witam mam wyspe wewnetrzna jak na ilustracji wyzej z przyssawkami zolw nie lubi nia wchodzic siedzi pod nia czy sa jakies inne rodzaje ? Bardxiej stabilne przypuszczam ze zle mu wchodzic

Justyna
Justyna
2 lat temu

witam za kilka dni kupuję żółwia (młodego) i nie wiem ile miejsca zostawić żeby sobie pływał
wymiary akwarium to 90-40-50 podłoże chcę zrobić z kamieni