Rodzaje wysp dla żółwi wodno lądowych

Rodzaje wysp jakie możemy zastosować w terrarium z żółwiem

Żółwie wodno lądowe spędzają większość czasu pod wodą. Potrzebują jednak miejsca do odpoczynku i wygrzewania się. Jest kilka sposobów na wyposażenie terrarium w takie miejsce. Możemy zastosować duży kamień, korzeń, wyspę podwieszaną wewnętrzną i wyspę zewnętrzną. Te montowane wewnątrz mają tą wadę iż zajmują miejsce w terrarium jednak przy niższych poziomach wody najlepiej się sprawdzają. Wyspy zewnętrzne nie zabierają miejsca w zbiorniku i pozwalają zapewnić więcej miejsca dla żółwia. Przeznaczone są szczególnie dla większych żółwi.

Oczywiście nad wyspą musi być żarówka grzewcza i UVB. Więcej w dziale oświetlenie >>>

Wyspy wewntrzne

Montowane wewnątrz zbiornika

Dla tego rodzaju wysp chciałem zaprezentować jedno sprawdzone rozwiązanie. Jest nim Turtle Dock® firmy Zoomed, łatwo znaleźć na Allegro w przystępnej cenie.

Jest to pływająca wyspa na jakiej żółwie mogą się wygrzewać. Montowana wewnątrz terrarium na 4 przyssawki. Posiada funkcję samopoziomowania więc dostosowuje się do różnych poziomów wody. Zanurzona rampa pozwala na łatwe wspinanie się żółwi na suchą część rampy. Dostępna jest w 3 rozmiarach w zależność od wielkości żółwia i zbiornika.

Wyspy zewnętrzene

Montowane nad lub na zewnątrz terrarium

Wyspy zewnętrzne możemy montować na terrarium jak i obok. Montowanie wyspy obok terrarium tak jak na schemacie poniżej ma tą zaletę że mamy pełen dostęp do części wodnej terrarium. Wyspę możemy wyłożyć sztuczną trawą, kamieniami, lub nasypać pisaku. Wykonać ją można z tworzywa sztucznego lub ze zwykłego akwarium. Wejście na wyspę musi być pod odpowiednim kątem aby żółw bez problemu mógł na nią wejść. Zazwyczaj podest taki wykonuje się z tworzywa sztucznego.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
martyna
martyna
1 miesiąc temu

Z jakiego tworzywa sztucznego najlepiej wykonać wyspę zewnętrzną?

Elżbieta
Elżbieta
28 dni temu

Ratunku! To znowu ja 🙂 Kupiłam wyspę Turtle Dock (i jeszcze jedną innej firmy, ale podobny mechanizm działania), największe dostępne wymiary, a po testowym położeniu na nią żółwia okazało się, że wyspa nie jest w stanie go utrzymać! (to duży żółw, ma jakieś 25-30 cm długości, od razu ześlizguje się do wody) Czy da się to jeszcze uratować jakimś dodatkowym przytwierdzeniem, czy wyspa jest do spisania na straty i powinnam zamówić szklaną wyspę, którą się po prostu wstawia do akwarium? Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc!

Elżbieta
Elżbieta
27 dni temu
Reply to  Jacek Kozajda

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wyszukałam sobie wyspy dla żółwi po angielsku i znalazłam mnóstwo inspiracji, teraz tylko muszę zastanowić się, co będziemy w stanie zbudować. Najbardziej podoba mi się pomysł z wyspą zewnętrzną, ale eżeli chciałabym wkleić wyspę na silikon akwarystyczny to czy zbiornik musi być całkowicie pusty? Trochę szkoda tej wody z preparatami, która sobie powoli dojrzewa.