OŚWIETLENIE TERRARIUM Z ŻÓŁWIEM WODNO LĄDOWYM
Poniżej znajdziecie podstawowe, ale niezbędne oświetlenie aby zapewnić twojemu gadowi odpowiednie warunki do życia.
Żarówkę grzewczą i UVB możesz zastąpić metahalogenem wtedy zamiast 2 oprawek i żarówek masz tylko jedną.
Żarówka grzewcza
Żarówka grzewcza niezbędna nad wyspą aby żółw mógł się wygrzewać. Pamiętajcie aby żółw nie miał możliwości dotknięcia żarówki lub oprawki. Wysokość na jakiej instalujemy żarówkę należy dostosować do wielkości gada i temperatury jaka musi panować na wyspie. Zalecana temperatura na wyspie 31-33 stopnie. Żarówkę można zastąpić zwykłym „grzybkiem” z marketu. Nie stosujemy żarówek koloru czerwonego, są szkodliwe dla żółwi wodno lądowych!
Żarówka UVB
Żarówka UVB 5.0 dostarcza pełnego spektrum promieniowania dla wszystkich gadów pochodzących ze strefy tropikalnej. Zapewnia średnią dawkę promieniowania UV która jest optymalna dla żółwi. Stymuluje apetyt, wzrost oraz właściwy metabolizm wapnia. Pamiętajcie o wymianie żarówki raz na max 4 miesiące.
Lampa metalohalogenowa
Czyli połączenie UVB I GRZEWCZEJ. Polecamy np. Exo Terra SunRay Metal Halide Fixture + 35W Bulb. Tutaj mamy pełen zestaw z oprawką i balastem. Exo Terra SunRay to wielofunkcyjna żarówka łącząca w sobie wysoką emisję światła widzialnego i promieniowania cieplngo z optymalnym poziomem UVA i UVB. Lampa produkuje doskonałą imitację naturalnego światła słonecznego, wpływającego na ogólny dobrostan zwierząt.
UWAGA: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ŻARÓWKA UVB LED! Tzn. na dzień dzisiejszy prowadzone są testy ale jeszcze nie wprowadzono czegoś takiego do sprzedaży. Oferowane na Allegro żarówki UVB LED nie spełniają swojej funkcji - nie mogą zastąpić zwykłych żarówek UVB.
Oświetlenie dodatkowe to np. taśmy ledowe. Stosuje się je do doświetlenia części wodnej terrarium. Polecam LEDDY SMART 2 więcej tutaj >>> można zastosować dwie sztuki. Mocna dioda LED (6 W) emituje światło o temperaturze barwowej 6500 K (SUNNY) lub 8000 K (PLANT) i wydajności porównywalnej z 15 watową, tradycyjną świetlówką liniową. Zastosowanie w lampce aż 15 diod o łącznej mocy 6 W sprawia, że cały zbiornik jest równomiernie i optymalnie oświetlony.
Można też zastosować zwykłą oprawkę na klips ze zwykłą żarówką. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego co mamy pod ręką.
Ile godzin dziennie powinno być włączone oświetlenie u żółwia? Tyle ile wynosi dzienny cykl wschodu i zachodu słońca o danej porze roku, czyli tak jak w naturalnym środowisku.
OPRAWKI DO ŻARÓWEK
Czy droższe specjalistyczne oprawki są lepsze?
Jaką oprawkę i jaki klosz wybrać dla żarówek w terrarium? Tak naprawdę największe znaczenie ma bezpieczeństwo i solidne wykonanie. Moim zdaniem jednak przepłacanie za specjalistyczne oprawki nie ma sensu. Z powodzeniem sprawdzają się „lampki na klips” za około 25-30 zł z hipermarketu. Są mocne, solidnie wykonane i bezpieczne. Jedno o czym musimy pamiętać: żółw nie może mieć możliwości dotknięcia ani żarówki ani oprawki! Grozi to poparzeniem!
Wszelkiego rodzaju amatorskie samoróbki bez specjalistycznej wiedzy nie wchodzą w grę. Oczywiście jeżeli się na tym znasz i chcesz sam wykonać oprawkę lub klosz możesz to zrobić.
STEROWANIE OŚWIETLENIEM
Sposoby sterowania oświetleniem
Tutaj możemy iść najprostszą drogą lub poszaleć 🙂 zależy to od tego czy lubicie bajery czy nie. Najprościej jest włączać i wyłączać oświetlenie „pstryczkiem” jaki zainstalowany jest z reguły na kablu lampki. Jeżeli go nie ma wystarczy włączanie wtyczką.
Jak poszaleć? Tutaj mamy na rynku dużo ciekawych rozwiązań. Sterowniki radiowe na pilot są ciekawym rozwiązaniem. Podłączamy sterownik do gniazda zasilania i do niego wpinamy wtyczkę lampki oświetleniowej i możemy już włączać i wyłączać oświetlenie pilotem. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest sterowanie oświetleniem za pomocą np. telefonu czy tabletu. Tak jak powyżej wpinamy specjalny sterownik i po konfiguracji możemy sterować oświetleniem z każdego miejsca na świecie. Możemy też sterować oświetleniem mową.
Prostym rozwiązaniem a zarazem chyba najskuteczniejszym jest zamontowanie czasowych włączników (analogowych, lub cyfrowych). Światło włączy się i wyłączy o określonej porze jaką zaprogramujemy.
mam pytanie odnośnie naświetlania lampą uvb czy jak nie ma nie w domu na weekend to mam zostawić włączoną lamę przez cały czas czy lepiej zostawić akwarium bez żadnego oświetlenia tylko naturalne światło słoneczne wiadomo w okresie zimowym jest go zdecydowanie mniej niż w lecie
Jeżeli chodzi tylko o weekend można wyłączyć całkowicie bo w nocy światło będzie zbędne, nie wszyscy lubią spać przy zapalonym świetle 🙂
Dobrym rozwiązaniem na przyszłość jest zaopatrzenie się w czasowy włącznik oświetlenia cyfrowy lub analogowy, wtedy problem zniknie bo oświetlenie będzie sterowane automatycznie
a ile godzin dziennie naświetlać lampą uvb żółwie?
Tyle ile wynosi dzienny cykl wschodu i zachodu słońca, czyli tak jak w naturalnym środowisku.
Witam mam czerwoną lamę grzewczą taką kupiłem w sklepie i nikt w sklepie mi nie powiedział że może być szkodliwa dla żółwia co się może stać jak będę ją stosował
Czerwone są dla gadów nocnych, szkodzą na wzrok najlepiej jak najszybciej wymienić. Co do sklepów zoologicznych niestety ich wiedza jest ograniczona nieraz prawie żadna, sprzedają co mają bez dostatecznej wiedzy. Powinieneś iść do tego sklepu i oddać, uprzejmie poinformować że sprzedali coś co szkodzi Twojemu żółwiowi.
Podczas wyjazdu na tydzień lepiej zostawić włączoną lampę czy wyłączyć?
Oświetlenie powinno działać w cyklu dzień noc tak jak w naturze więc nie może być włączone cały czas. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie programatora sterownika jednego z opisanych na https://pokochajgada.pl/wyposazenie-terrarium/elektryka-w-terrarium/ wtedy ustawa Pani kiedy ma się oświetlenie włączyć a kiedy wyłączyć. Te analogowe za parę groszy można na allegro zakupić.
A ja z kolei mam pytanie jak dobrać metalohalogen dla zolwia wodno lądowego aby nie popażyc go promieniowaniem UVB? Przy normalnej żarówce uvb wybieramy moc 5.0(5%) a jak to jest z metalohalogenami? Są jakieś oznaczenia? Pytam konkretnie o UVB bo temperatura takiej żarówki to osobna sprawa.
Odległość żarówki od miejsca wygrzewania gada powinna być taka by temperatura na wyspie wynosiła 31-33 stopnie, Wystarczy metahalogen 35W a odległość musimy zmierzyć termometrem. To jest 2w1 więc odpowiednia temperatura będzie też dawała odpowiednią ilość UVB jeżeli będzie ustawiona tak jak opisaliśmy powyżej o odpowiedniej temperaturze.
Czy lampę uvb i grzewczą można wyłączać na noc?
Nawet trzeba! Oświetlenie ma imitować naturalny cykl dnia, wiosna lato dłużej, jesień zima krócej, tak jak dni latem są dłuższe zimą krótsze.
Witam, czy jeśli pomieszczenie jest dobrze oświetlone i akwarium również to mimo tego żółw wonny ma mieć oświetlenie dzienne ?
Lampę grzewczą tak, ale jeżeli ma wystarczającą ilość światła nie jest konieczne dodatkowe oświetlenie.
mam akwarium z pokrywa na dwie swietlowki, czy mozna za pomoca swietlowek zapewnic zolwiowi wodnemu (czerwonolicemu) odpowiednie oswietlenie?
Pokrywa odpada akwarium nie może być przykryte w całości, najlepszym rozwiązaniem są lampki z łapkami i w nich zamontować żarówki. Można też zamontować dodatkowe oświetlenie led na Allegro można takie kupić jako dodatkowe oświetlenie poza żarówką grzewczą i UVB.
Jeśli chciałbym umieścić u żółwia 2 żarówki (grzewcza i uvb 5.0) osobno to ile wat by musiały mieć najlepiej? (3 letnia samica pseudemys) Czy waty maja aż taka różnice prócz zużycia prądu? Czy mniej wat to bliżej wyspy żarówka ma być i to tyle
Jeżeli chodzi o żarówkę grzewczą to chodzi o zachowanie odpowiedniej temperatury i tak by żółw jej nie dotknął. Im mniej wat tym bliżej wyspy.
Ewentualnie jaka żarówkę metahalogen mu zamontować bo to co jest podana w przykładach jest zbyt droga.. np firma model jakiś
Proszę poszukać na allegro. Proszę też pamiętać że sama żarówka w oprawie ceramicznej nie plastikowej nie wystarczy. Musi być jeszcze statecznik. Najlepiej poszukać zestaw. A ile wat to kwestia jak daleko od wyspy by zachować odpowiednią temperaturę
Witam. Czy nowa żarówkę uvb trzeba przepalić? Wyczytałam gdzieś że jest to konieczne. Przez minimum 24godz powinna się palić. Żarówka jest firmy happet, taka sama jaką polecacie.
Przepalamy metahalogeny , zwykłych świetlówek nie trzeba.
Czy jeśli lampa uvb będzie zbyt blisko żółwia to może go poparzyć ? Bo dostał lampę pierwszy raz od 3 lat i po jednym dniu mu strasznie skorupa popękała a mimo siedzi pod żarówka dalej
Grzewcza jest okej ma pod nią 31 stopni
Żarówka uvb powinna być około 25-30 cm od żółwia
Nawet taka słaba 13w ? Bo na kartoniku ani na internecie nie mogę znaleźć nigdzie tabelki ( firma happet)
Przestraszyłem się jak mojemu żółwiowi tak popękało wszystko
To taka bezpieczna odległość i wystarczy by dostarczyć mu promieni uvb
To że pod nią siedzi wygląda na to że mu tego brakowało
mam problem z przejrzystoscia wody w akwarium i rozważam zakupienie lampy uvc. czy to światło nie jest szkodliwe dla żółwia żółtolicego?
Lampę najlepiej zamontować na wężu filtra zewnętrznego na tym doprowadzającym wodę z filtra do akwarium. Przejrzystość wody może być też spowodowona złą filtracją lub niedojrzałym zbiornikiem. Proszę poczytać na naszej stronie w dziale edukacja: https://pokochajgada.pl/opieka-nad-terrarium/utrzymanie-czystej-wody-w-terrarium-z-zolwiem-wodno-ladowym/ i https://pokochajgada.pl/wyposazenie-terrarium/filtracja/
jaką lampę oświetlającą najlepiej wybrać dla żółwia stepowego
Metahalogen, oczywiście potrzebny jest jeszcze statecznik by lampa działała