OŚWIETLENIE TERRARIUM Z ŻÓŁWIEM WODNO LĄDOWYM

Poniżej znajdziecie podstawowe, ale niezbędne oświetlenie aby zapewnić twojemu gadowi odpowiednie warunki do życia.
Żarówkę grzewczą i UVB możesz zastąpić metahalogenem wtedy zamiast 2 oprawek i żarówek masz tylko jedną.

Żarówka grzewcza

Żarówka grzewcza niezbędna nad wyspą aby żółw mógł się wygrzewać. Pamiętajcie aby żółw nie miał możliwości dotknięcia żarówki lub oprawki. Wysokość na jakiej instalujemy żarówkę należy dostosować do wielkości gada i temperatury jaka musi panować na wyspie. Zalecana temperatura na wyspie 31-33 stopnie. Żarówkę można zastąpić zwykłym „grzybkiem” z marketu. Nie stosujemy żarówek koloru czerwonego, są szkodliwe dla żółwi wodno lądowych!

Żarówka UVB

Żarówka UVB 5.0 dostarcza pełnego spektrum promieniowania dla wszystkich gadów pochodzących ze strefy tropikalnej. Zapewnia średnią dawkę promieniowania UV która jest optymalna dla żółwi. Stymuluje apetyt, wzrost oraz właściwy metabolizm wapnia. Pamiętajcie o wymianie żarówki raz na max 4 miesiące.

Lampa metalohalogenowa

Czyli połączenie UVB I GRZEWCZEJ. Polecamy np. Exo Terra SunRay Metal Halide Fixture + 35W Bulb. Tutaj mamy pełen zestaw z oprawką i balastem. Exo Terra SunRay to wielofunkcyjna żarówka łącząca w sobie wysoką emisję światła widzialnego i promieniowania cieplngo z optymalnym poziomem UVA i UVB. Lampa produkuje doskonałą imitację naturalnego światła słonecznego, wpływającego na ogólny dobrostan zwierząt.

UWAGA: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ŻARÓWKA UVB LED! Tzn. na dzień dzisiejszy prowadzone są testy ale jeszcze nie wprowadzono czegoś takiego do sprzedaży. Oferowane na Allegro żarówki UVB LED nie spełniają swojej funkcji - nie mogą zastąpić zwykłych żarówek UVB.

Oświetlenie dodatkowe

Oświetlenie dodatkowe to np. taśmy ledowe. Stosuje się je do doświetlenia części wodnej terrarium. Polecam LEDDY SMART 2 więcej tutaj >>> można zastosować dwie sztuki. Mocna dioda LED (6 W) emituje światło o temperaturze barwowej 6500 K (SUNNY) lub 8000 K (PLANT) i wydajności porównywalnej z 15 watową, tradycyjną świetlówką liniową. Zastosowanie w lampce aż 15 diod o łącznej mocy 6 W sprawia, że cały zbiornik jest równomiernie i optymalnie oświetlony.

Można też zastosować zwykłą oprawkę na klips ze zwykłą żarówką. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego co mamy pod ręką.

Ile godzin dziennie powinno być włączone oświetlenie u żółwia? Tyle ile wynosi dzienny cykl wschodu i zachodu słońca o danej porze roku, czyli tak jak w naturalnym środowisku.

OPRAWKI DO ŻARÓWEK

Czy droższe specjalistyczne oprawki są lepsze?

Jaką oprawkę i jaki klosz wybrać dla żarówek w terrarium? Tak naprawdę największe znaczenie ma bezpieczeństwo i solidne wykonanie. Moim zdaniem jednak przepłacanie za specjalistyczne oprawki nie ma sensu. Z powodzeniem sprawdzają się „lampki na klips” za około 25-30 zł z hipermarketu. Są mocne, solidnie wykonane i bezpieczne. Jedno o czym musimy pamiętać: żółw nie może mieć możliwości dotknięcia ani żarówki ani oprawki! Grozi to poparzeniem! 

Wszelkiego rodzaju amatorskie samoróbki bez specjalistycznej wiedzy nie wchodzą w grę. Oczywiście jeżeli się na tym znasz i chcesz sam wykonać oprawkę lub klosz możesz to zrobić.

STEROWANIE OŚWIETLENIEM

Sposoby sterowania oświetleniem

Tutaj możemy iść najprostszą drogą lub poszaleć 🙂 zależy to od tego czy lubicie bajery czy nie. Najprościej jest włączać i wyłączać oświetlenie „pstryczkiem” jaki zainstalowany jest z reguły na kablu lampki. Jeżeli go nie ma wystarczy włączanie wtyczką.

Jak poszaleć? Tutaj mamy na rynku dużo ciekawych rozwiązań. Sterowniki radiowe na pilot są ciekawym rozwiązaniem. Podłączamy sterownik do gniazda zasilania i do niego wpinamy wtyczkę lampki oświetleniowej i możemy już włączać i wyłączać oświetlenie pilotem. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest sterowanie oświetleniem za pomocą np. telefonu czy tabletu. Tak jak powyżej wpinamy specjalny sterownik i po konfiguracji możemy sterować oświetleniem z każdego miejsca na świecie. Możemy też sterować oświetleniem mową.

Prostym rozwiązaniem a zarazem chyba najskuteczniejszym jest zamontowanie czasowych włączników (analogowych, lub cyfrowych). Światło włączy się i wyłączy o określonej porze jaką zaprogramujemy.

Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
3 lat temu

mam pytanie odnośnie naświetlania lampą uvb czy jak nie ma nie w domu na weekend to mam zostawić włączoną lamę przez cały czas czy lepiej zostawić akwarium bez żadnego oświetlenia tylko naturalne światło słoneczne wiadomo w okresie zimowym jest go zdecydowanie mniej niż w lecie

Paweł
Paweł
3 lat temu

a ile godzin dziennie naświetlać lampą uvb żółwie?

Paweł
Paweł
3 lat temu

Witam mam czerwoną lamę grzewczą taką kupiłem w sklepie i nikt w sklepie mi nie powiedział że może być szkodliwa dla żółwia co się może stać jak będę ją stosował

Marta
Marta
3 lat temu

Podczas wyjazdu na tydzień lepiej zostawić włączoną lampę czy wyłączyć?

PamS
PamS
2 lat temu

A ja z kolei mam pytanie jak dobrać metalohalogen dla zolwia wodno lądowego aby nie popażyc go promieniowaniem UVB? Przy normalnej żarówce uvb wybieramy moc 5.0(5%) a jak to jest z metalohalogenami? Są jakieś oznaczenia? Pytam konkretnie o UVB bo temperatura takiej żarówki to osobna sprawa.

Last edited 2 lat temu by PamS
Paula
Paula
2 lat temu

Czy lampę uvb i grzewczą można wyłączać na noc?

Aneta
Aneta
2 lat temu

Witam, czy jeśli pomieszczenie jest dobrze oświetlone i akwarium również to mimo tego żółw wonny ma mieć oświetlenie dzienne ?

Arek
Arek
2 lat temu

mam akwarium z pokrywa na dwie swietlowki, czy mozna za pomoca swietlowek zapewnic zolwiowi wodnemu (czerwonolicemu) odpowiednie oswietlenie?

Dawid
Dawid
2 lat temu

Jeśli chciałbym umieścić u żółwia 2 żarówki (grzewcza i uvb 5.0) osobno to ile wat by musiały mieć najlepiej? (3 letnia samica pseudemys) Czy waty maja aż taka różnice prócz zużycia prądu? Czy mniej wat to bliżej wyspy żarówka ma być i to tyle

Dawid
Dawid
2 lat temu

Ewentualnie jaka żarówkę metahalogen mu zamontować bo to co jest podana w przykładach jest zbyt droga.. np firma model jakiś

Last edited 2 lat temu by Dawid
Dorota
Dorota
2 lat temu

Witam. Czy nowa żarówkę uvb trzeba przepalić? Wyczytałam gdzieś że jest to konieczne. Przez minimum 24godz powinna się palić. Żarówka jest firmy happet, taka sama jaką polecacie.

Dawid
Dawid
2 lat temu

Czy jeśli lampa uvb będzie zbyt blisko żółwia to może go poparzyć ? Bo dostał lampę pierwszy raz od 3 lat i po jednym dniu mu strasznie skorupa popękała a mimo siedzi pod żarówka dalej
Grzewcza jest okej ma pod nią 31 stopni

Dawid
Dawid
2 lat temu

Nawet taka słaba 13w ? Bo na kartoniku ani na internecie nie mogę znaleźć nigdzie tabelki ( firma happet)
Przestraszyłem się jak mojemu żółwiowi tak popękało wszystko

Bartek
Bartek
2 lat temu

mam problem z przejrzystoscia wody w akwarium i rozważam zakupienie lampy uvc. czy to światło nie jest szkodliwe dla żółwia żółtolicego?

gaba
gaba
1 rok temu

jaką lampę oświetlającą najlepiej wybrać dla żółwia stepowego