OGRZEWANIE TERRARIUM Z ŻÓŁWIEM WODNO LĄDOWYM

Ogrzewanie wody w terrarium

Poza oczywistym ogrzewaniem wyspy w terrarium żarówką grzewczą (więcej na temat oświetlenia tutaj >>) należy też podgrzewać wodę. Zdania na temat ogrzewania wody w terrarium z żółwiem są podzielone. Jedni twierdzą że nie trzeba inni że trzeba. Ja osobiście uważam że trzeba. Do podgrzewania wody w terrarium służą specjalne grzałki. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Na początku mojej przygody z żółwiami stosowałem szklane grzałki z termostatem i to był mój błąd. Na szczęście nic się nie stało. Szklane grzałki mogą powodować oparzenia gdy żółw ich dotknie. Były to początki dawno temu kiedy dopiero poszerzałem swoją wiedzę na temat grzałek.

Jakie grzałki należy więc stosować? Ja osobiście po testach polecam grzałkę Easy Heater Aquael więcej na jej temat znajdziecie we wpisie poniżej gdzie opisałem jak działa i jakie są plusy i minusy (jest ich mało i praktycznie nie mają znaczenia).

Możecie też zakupić grzałki szklane ale w specjalnych koszykach tak aby żółw nie miał styczności ze szkłem.

Jest jeszcze jedna opcja jeżeli już posiadacie szklaną grzałkę możecie włożyć ją w plastikową rurkę. W rurce należy nawiercić dużo otworów aby był swobodny przepływ wody. Tak więc nie musicie kupować nowej grzałki.

Temperatura wody w terrarium powinna wynosić 25-26 stopni. Pamiętajcie też aby różnica temperatury powietrza i wody nie była zbyt wysoka aby nie doprowadzić do chorób układu oddechowego. Temperaturę najlepiej kontrolować za pomocą termometru przyklejanego na zewnętrzną szybę akwarium, lub za pomocą sądy. Nie polecam szklanych termometrów akwariowych – żółw może je zbić.

Jak dobrać grzałkę do wielkości zbiornika?

Czyli ile Wat powinna mieć.

Zazwyczaj stosuje się założenie 1 W na 1 litr wody. Czyli jeżeli posiadacie zbiornik 100 litrów – grzałka powinna mieć 100 W.

Wpisy blogowe powiązane z tematem ogrzewania

Zobacz wpisy poniżej

Odsyłam do wpisów na blogu powiązanych z tym tematem. Wpisy zawierają testy grzałek i ogrzewania jakie stosuję. Są one oparte na moim doświadczeniu i polecam je do stosowania w Waszych terrariach.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
Dawid
2 lat temu

Witam ,
mam pytanie odnośnie temperatury wody w „Akwaterrarium” .
Czy na noc powinno się wyłączyć grzałkę?
Jaki powinien być spadek temperatury w nocy ?
Pozdrawiam Dawid

Elżbieta
Elżbieta
2 lat temu

Czy ogrzewanie wody w terrarium dla żółwia żółtolicego (ok 600l) lampą grzewczą, która bylaby zamontowana nad nim, ma jakiekolwiek prawo zadziałać? I czy byłoby to dobre dla zwierzęcia? W założeniu tworzyłoby to poziomy ciepła w wodzie dla żółwia.