Filtracja w terrarium z żółwiem wodno lądowym
Poniżej przedstawiam schemat filtracji jaki obecnie stosuję. W czasie kilkunastoletniego doświadczenia w hodowli żółwi wodno-lądowych stosowałem wiele rozwiązań aż doszedłem do systemu jaki moim zdaniem sprawdza się najlepiej. Pod schematem znajduje się opis wszystkich zastosowanych elementów oraz jakiej marki urządzenia stosuję i dlaczego.
3 ETAPY FILTRACJI: MECHANICZNA - BIOLOGICZNA - CHEMICZNA. Tylko dzięki zastosowaniu tych 3 etapów możesz uzyskać krystalicznie czystą wodę.
Filtr musi być włączony 24/h - wyłączenie filtra powoduje wymieranie bakterii czyszczących jakie osadziły się na mediach filtracyjnych
Schemat filtracji możesz pobrać klikając na przycisk poniżej. Plik tylko do użytku własnego! Jeżeli chcesz go gdzieś zamieścić napisz do mnie.
Media filtracyjne widoczne na schemacie powyżej
Więcej na temat mediów filtracyjnych jakie używam i jakie mają zastosowanie możecie przeczytać w dziale media filtracyjne kliknij poniżej i dowiedz się więcej.
Znajdą się zapewne osoby zastanawiające się dlaczego używam filtrów tzw. „Chińczyków”. Testowałem wiele filtrów i tak naprawdę mogę stwierdzić że nieraz „chińczyk” jest lepiej wykonany (np. mocowanie węży). Dla początkujących hodowców odwiedzających tą stronę ważną rolę odgrywa też cena. Ja też powiem szczerze że zamiast płacić kilkaset złotych za filtr wolę nawet 2x do roku wymienić filtr za 150 zl (ceny z Allegro). Nie ma jednak takiej potrzeby bo filtr jest niezawodny. Części zamienne typu uszczelki to też groszowe sprawy.
Więcej informacji na temat filtra zastosowanego na schemacie znajdziecie we wpisie poniżej:
Duży plus zastosowania filtracji z prefiltrem
Tak naprawdę czyszczenie filtra ogranicza się tylko do wypłukania gąbek z prefiltra. Nie potrzeba ruszać filtra głównego bo wszelkie grubsze zanieczyszczenia zatrzymują 3 gąbki. Filtr główny ruszam tylko wtedy gdy muszę wymienić zeolit i węgiel.
FILTRACJA WEWNĘTRZNA W TERRARIUM Z ŻÓŁWIEM WODNO LĄDOWYM
Pytaliście ostatnio o możliwość zastosowania filtracji wewnętrznej i czy się sprawdzi. Jest jeden filtr jaki mogę polecić z uwagi na to że wszystko co w filtracji zewnętrznej można w mniejszej skali upchnąć właśnie do niego. Link do wpisu znajdziecie poniżej:

Filtracja wewnętrzna – jaki filtr najlepszy?
Wpis powstał w odpowiedzi na pytania o alternatywne sposoby filtracji w terrarium z żółwiem. Pytacie o filtry wewnętrzne jakie można […]
Witam. Gdzie mozna kupic taki komplet?
Witam, kompletu raczej nigdzie nowego nie dostaniesz, chyba że skompletujesz u jednego dostawcy na allegro filtr wraz z prefiltrem. Media filtracyjne też mają więc za jedną przesyłką byś miał wszystko.
Dzieki. Take wlasnie zrobilem.
Mam takie pytanie, czy jak juz mam skompletowane I podlaczone filtry to oba musza byc podlaczone do pradu czy wystarczy tylko jeden? Czy jak beds oba pracowaly nie bedzie to zbyt szybko mielilo wode? Mam takie same filtry jak w opisie. Jakiej mocy powinien byc sterylizator UV?
Wystarczy tylko ten duży. Przy czym model że schematu ten prefiltr zakupił Pan inny bo na schemacie jest model bez pompy. Ten z pompą to inny model HW-606B, ale to nie przeszkadza. Sterylizator dopasowuje się do litrażu. Przy modelach są zazwyczaj oznaczenia.
Będąc bardziej precyzyjnym zakupił Pan prefiltr HW-606B zapewne taki jak na zdjęciu:
Proszę sprawdzić jak ułożone są gąbki wewnątrz i podłączone węże bo w tym modelu woda z akwaterrarium wpada od góry i przechodzi przez gąbki od żółtej przez niebieską po czarną i wypompowywana jest przez zamontowaną pompę. Jeżeli już podłączył Pan węże jak na schemacie czyli od dołu woda wpadająca z akwaterrarium proszę sprawdzić układ gąbek aby najpierw woda przechodziłą przez żółtą (najgrubsze oczka) po czarną (najmniejsze oczka). W razie problemów proszę pytać.
Dziekuje.
Panie Jacku,
Prośba o komentarz do naszego problemu technicznego z tym filtrem ( już wcześniej działał bez zarzutu ). Po rutynowym czyszczeniu i złożeniu według instrukcji – nie możemy uruchomić przepływu wody. Jest jakby blokada wypływu wody wężykiem wylotowym, filtr pracuje – przepływu nie ma. Sprawdzone wszystko parę razy – jesteśmy bliscy wyrzucenia go na śmietnik 🙁 Co się dzieje Pana zdaniem ??prośba o opinię
Jola
Został zalany wodą przed włączeniem? Musi być zalany do pełna woda. Jeżeli jest możliwe że jest trochę za nisko. Proszę spróbować go zalać wodą, podnieść przechylić. W ostateczności pozostaje zassanie wody wężem wylotowym.
Dziękuję za odpowiedź. Daliśmy radę uruchomić. 🙂
Witam, czy jest różnica w jakości wody pomiędzy sterylizatorem UV-C zamontowanym na wężu wyjściowym filtra a wewnątrz kubełka?
Znacząca. Na wyjściu wody sterylizowana jest woda wypływająca z filtra, a lampa zamontowana wewnątrz może wysterylizować cały filtr łącznie z pożytecznymi bakteriami jakie osadzają się np. na ceramice.
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.
Witam. Posiadam akwarium 60x35x40 (62l) dla 10 cm żółwia. Za niedługo będę zmieniał akwarium. Woda w obecnym akwarium strasznie szybko staje się brudna. Posiadam filtr kaskadowy co prawie nie filtruje wody, i zamierzam kupić profesjonany filtr kubełkowy. Pytanie brzmi jaki filtr wybrać?
Pozdrawiam
Polecam Fluval 407 nie jest tani ale dobry. Najlepiej zapoznać się też ze stroną https://pokochajgada.pl/opieka-nad-terrarium/utrzymanie-czystej-wody-w-terrarium-z-zolwiem-wodno-ladowym/
AQUAEL Ultra Max 1000 będzie dobry?
Powinien wystarczyć zasada jest taka że powinien być przynajmniej 2,3 razy silniejszy przepływ niż wielkość zbiornika.
Dzień dobry, bardzo bym prosił o opinię, czy w podobnej cenie, albo odrobinę drożej jest obecnie jakiś lepszy zestaw do filtrowania i utrzymania czystości u żółwia żółtolicego 🙂 dodam, że urządzam akwarium od podstaw, myślę o wysypaniu dna zeolitem, zależy mi bardzo na jak najmniejszym nakładzie pracy przy już gotowym akwarium. Pozdrawiam.
Przepraszam że tak późno odpisujemy ale komentarz trafił do spamu. W podobnej cenie raczej nic się nie znajdzie bo to najtańsze rozwiązanie. Proszę poszukać na allegro może będą jakieś promocje. Co do wysypania dna zeolitem odradzamy on jest drobny żółw może go połknąć co grozi zaczopowaniem jelit. Najlepszym rozwiązniem jest pozostawienie pustego dna wtedy łatwiej usuwać nieczystości.