PODSTAWOWE ZASADY INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
W AKWATERRARIUM (AKWARIUM)

Hodując gady w akwaterrariach (akwariach) mamy do czynienia z kilkoma sprzętami jakie wymagają zasilania elektrycznego. Są to np. filtry, grzałki, oświetlenie, napowietrzacze itp. Należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i gada. NIGDY nie używać uszkodzonych urządzeń, przetartych przewodów i uszkodzonych wtyczek. Poniżej chcemy przedstawić kilka podstawowych zasad jakimi należy się kierować podczas podłączania sprzętu do prądu. Są to najprostsze rozwiązania jakie może zastosować każdy bez specjalistycznej wiedzy zachowując przy tym maksimum bezpieczeństwa.

PAMIĘTAJCIE O ZACHOWANIU WSZELKICH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI
UWAŻAJCIE NA PRZEWODY BY NIE DOPROWADZIĆ DO ICH USZKODZENIA

INSTALACJA GŁÓWNEJ LISTWY ZASILAJĄCEJ (ANTYPRZEPIĘCIOWEJ)

Główną listwę zasilającą podłączamy najlepiej do gniazdka do którego nie są podłączone inne urządzenia. Gniazdko przeznaczyć tylko na akwaterrarium (akwarium). Listwa zasilająca jak i gniazdko sieciowe powinno posiadać uziemienie. Dodatkowo listwa najlepiej antyprzepięciowa z włącznikiem/wyłącznikiem aby w razie potrzeby można było szybko odciąć źródło zasilania. Charakteryzuje się ona specjalnym bezpiecznikiem jaki w razie awarii odcina zasilanie. Nie powinna ona leżeć na podłodze, lub na szafce obok akwaterrarium (akwarium). Najlepiej powiesić ją w szafce na ściance szafki pod zbiornikiem. Dlaczego? W momencie rozszczelnienia zbiornika woda nie zaleje nam elektryki i nie zagrozi naszemu gadowi (pomijamy estetykę że nie widać przewodów na zewnątrz jeżeli zamontujemy ją za drzwiczkami). Oczywiście jeżeli instalacja elektryczna w domu jest poprawnie wykonana podczas kontaktu z wodą bezpiecznik odetnie zasilanie ale i tak może dojść do porażenia żółwia. Ilość gniazdek w listwie może być różna i uzasadniona od ilości sprzętu. Warto jednak pozostawić zapas by w razie potrzeby móc podłączyć dodatkowe urządzenie.

OPRAWY DO ŻARÓWEK I ŻARÓWKI

Najtańszym rozwiązaniem oświetlenia wyspy jest stosowanie najprostszych oprawek na łapkę z hipermarketu. Najlepiej by posiadały ceramiczną oprawkę na żarówkę gdyż ciepło wytwarzane przez żarówkę grzewczą może doprowadzić do stopienia plastikowych oprawek. Należy też pamiętać aby korzystać tylko z atestowanych żarówek. Warto wspomnieć że wszelkiego rodzaju samoróbki można stosować tylko gdy posiadamy odpowiednią wiedzę, aby nie narażać gada. Dodatkowe oświetlenie typu taśmy ledowe muszą być wodoszczelne, tak samo jak każde inne oświetlenie mocowane nad wodą.

STEROWANIE OŚWIETLENIEM

WŁĄCZNIK NA PRZEWÓD


Najprostszy sposób na sterowanie oświetleniem jest zamontowanie zwykłego włącznika na przewód. Lub po prostu możemy włożyć lub wyciągnąć wtyczkę. Większość oprawek oświetleniowych posiada wbudowane włączniki na przewodzie, lub w oprawce. Musimy jednak pamiętać o włączeniu i wyłączeniu ręcznym oświetlenia o określonej godzinie.

STEROWNIK ANALOGOWY


Sterownik analogowy podłączamy bezpośrednio do listwy zasilającej, a do sterownika podłączamy oświetlenie. Sterownik taki pozwala na ustawienie czasu włączenia i wyłączenia urządzenia o określonej godzinie w trybie 24h. Rozwiązanie bardzo dobre kiedy nie ma nas np. w domu. Nie musimy też pamiętać o której godzinie włączyć i wyłączyć oświetlenie.

STEROWNIK CYFROWY


Sterownik cyfrowy (trochę droższy od analogowego podłączamy bezpośrednio do listwy zasilającej, a do sterownika podłączamy oświetlenie. Sterownik taki pozwala na ustawienie czasu włączenia i wyłączenia urządzenia o określonej godzinie. Tutaj mamy większe możliwości. Sterowanie możemy ustawić osobno na każdy dzień tygodnia. Rozwiązanie bardzo dobre kiedy nie ma nas np. w domu. Nie musimy też pamiętać o której godzinie włączyć i wyłączyć oświetlenie.

STEROWNIK WIFI


Sterownik wifi podłączamy bezpośrednio do listwy zasilającej, a do sterownika podłączamy oświetlenie. Rozwiązanie dużo droższe od poprzednich. Możemy tak samo jak w poprzednich zaprogramować godziny włączenia i wyłączenia zasilania. Dodatkowo sterownikiem możemy sterować z każdego miejsca za pomocą internetu i przy pomocy smartfona, tabletu lub innego urządzenia z systemem Android lub iOS.

NASZA RADA: Mając kilka punktów oświetleniowych nie musimy kupować oddzielnych sterowników. Możemy do sterownika podłączyć rozgałęźnik i do niego kilka wtyczek z oświetleniem. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy. Oczywiście można zamontować oddzielne sterowniki do każdego źródła oświetlenia. Jest to jednak naszym zdaniem zbędne bo np. żarówkę UVB i grzewczą włączamy i wyłączamy równocześnie.

PODSTAWOWA ZASADA

Przewody idące od akwaterrarium (akwarium) do gniazdka nie mogą być napięte. W przypadku wycieku wody na pierwszej poprawnej grafice w razie wycieku wody, woda zatrzymuje się na wolno zwisającym przewodzie i spływa. Na drugiej grafice przewód jest napięty i woda cieknie bezpośrednio do wtyczki i gniazdka. Należy unikać takich sytuacji - mogą doprowadzić (nawet na pewno doprowadzą) do zwarcia. Unikaj też plątaniny przewodów. Najlepiej okleić wszystkie etykietami aby było wiadomo który jest od jakiego sprzętu.

Pamiętajcie sterujemy włączaniem/wyłączaniem oświetlenia. Urządzenia takie jak filtry i grzałki z termostatem muszą być podłączone i włączone cały czas. Wyłączenie filtra np. na noc powoduje obumieranie bakterii we wnętrzu filtra co powoduje że przestaje poprawnie spełniać swoją funkcję. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące instalacji elektrycznej w akwaterrarium (akwarium) zapraszamy do pozostawienia ich w komenatrzu lub poprzez formularz kontaktowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Dziękuję za ten artykuł, bardzo mi się teraz przyda, szczególnie porady dotyczące listwy zasilającej. Jakoś trzeba się odnaleźć w tym gąszczu kabli :). No i ten sterownik do lamp to też niezły pomysł. Dziękuję bardzo za pomoc w ogarnięciu, jak to wszystko urządzić.