Hodowla zwierząt

Springer Spaniel angielski szczeniaki - najlepsze szczeniaki do adopcji

Autor Adam Zadora
Adam Zadora26.12.20237 min.
Springer Spaniel angielski szczeniaki - najlepsze szczeniaki do adopcji

Springer spaniel angielski szczeniaki to popularna rasa psów myśliwskich, ceniona za inteligencję, energię i przyjazne usposobienie. Te wesołe, aktywne szczeniaki stanowią doskonałych towarzyszy zabaw dla dzieci i dorosłych. Przed podjęciem decyzji o adopcji warto poznać ich specyficzne potrzeby.

Kluczowe wnioski:
 • Springer spaniele potrzebują dużo ruchu i zajęć umysłowych
 • Łatwo się tresują, ale wymagają konsekwencji w szkoleniu
 • Mają skłonność do nadwagi, więc dieta powinna być kontrolowana
 • Okazują dużo czułości wobec domowników
 • Z powodzeniem sprawdzą się jako psy rodzinne i stróże

Jak znaleźć szczeniaki springer spaniel

Decydując się na adopcję szczeniaka springer spaniela, warto znaleźć hodowlę specjalizującą się w tej rasie. Rekomendowane jest wybieranie hodowli zrzeszonych w Polskim Związku Kynologicznym, gdzie psy hodowane są zgodnie ze standardami.

Przed wyborem konkretnego szczeniaka, dobrze jest osobiście odwiedzić hodowlę. Pozwoli to ocenić warunki, w jakich przebywają zwierzęta i ich stan zdrowia. Warto także porozmawiać z hodowcą o cechach charakteru rodziców pieska i obserwować interakcje między szczeniętami.

Należy zwracać uwagę, czy szczeniaki są czyste, zadbane i mają swobodny dostęp do pożywienia. Kolejny istotny element to sprawdzenie, czy otrzymały niezbędne szczepienia i zabiegi weterynaryjne przewidziane dla ich wieku.

Gdzie szukać ogłoszeń o szczeniętach

Oprócz wyszukiwania hodowli warto przeglądać ogłoszenia od osób prywatnych. Można znaleźć je na popularnych portalach z bezpłatnymi anonsami lub w grupach poświęconych rasie na Facebooku.

Niezależnie od źródła pochodzenia szczeniaka, kluczowe jest sprawdzenie stanu jego zdrowia i upewnienie się, że nie trafimy na nieuczciwych sprzedawców.

Cechy charakteru springer spaniel

Springer spaniele to psy rodzinne, przywiązujące się mocno do właścicieli. Charakteryzują się dużą energią, potrzebą aktywności i zabawy. Lubią towarzystwo ludzi, dobrze dogadują się też z dziećmi.

Te mądre i pojętne psy stosunkowo łatwo poddają się tresurze. Jednak ze względu na energiczny charakter wymagają konsekwentnego i cierpliwego szkolenia od szczeniaka.

Ze względu na instynkt myśliwski mogą mieć tendencję do pościgu za ruchomymi obiektami. Warto kierować tę cechę na bezpieczne kierunki, angażując psa w zajęcia typu aportowanie.

Koegzystencja z innymi zwierzętami

Zazwyczaj dobrze koegzystują z innymi psami, choć samce bywają agresywne w stosunku do obcych samców. Niektóre osobniki mogą źle znosić obecność kotów czy mniejszych gryzoni.

Aby mieć pewność, że szczeniak będzie akceptował pozostałe zwierzęta w domu, warto obserwować go podczas pierwszych interakcji z nimi.

Czytaj więcej: Żółwie wodno-lądowe - poradnik hodowcy

Jak zaopiekować się szczeniakiem tej rasy

Springer spaniel to rasa wymagająca sporej dawki ruchu. Odpowiednia aktywność fizyczna jest kluczowa, by uniknąć nadmiaru niezagospodarowanej energii.

Młode spaniele potrzebują codziennych spacerów i zabawek stymulujących aktywność. Warto uczyć apportowania, chodzenia obok roweru czy pływania. Te rozrywki sprawią im wiele radości.

Nie należy zamykać młodego spaniela na długie godziny w domu. Może się wówczas nudzić i niszczyć rzeczy lub nadmiernie szczekać.

Szczeniak powinien mieć dostęp do ogrodu, gdzie może biegać i bawić się pod opieką właściciela. W mieszkaniu konieczne będą dodatkowe zajęcia stymulujące go fizycznie i umysłowo.

Karmienie i szkolenie

Prawidłowe żywienie jest ważne dla zdrowia, zwłaszcza intensywnie rosnącego organizmu. Należy stosować karmę dopasowaną do wieku, uwzględniając specyficzne potrzeby rasy.

Szkolenie i socjalizacja od najmłodszych tygodni pomogą wykształcić pożądane zachowania u psa. Konsekwencja i cierpliwość są niezbędne by osiągnąć sukces.

Zdrowie i pielęgnacja springer spaniel

Springer Spaniel angielski szczeniaki - najlepsze szczeniaki do adopcji

Młode springer spaniele są ogólnie zdrowe, ale należy zwracać uwagę na kilka kwestii. Do najczęstszych schorzeń tej rasy zalicza się: dysplazję stawów, choroby oczu czy problemy skórne.

Schorzenie Objawy Zapobieganie i leczenie
Dysplazja Kulawizna, trudności w bieganiu Badanie rodziców, kontrola masy ciała, ćwiczenia i fizjoterapia
Alergie Świąd skóry, wypadanie sierści, infekcje skóry Eliminacja alergenów, leczenie objawowe

Szczeniaki powinny przejść pełne szczepienia ochronne i regularne odrobaczanie. Należy też dbać o utrzymanie higieny – czesanie, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu i zębów.

Zabiegi pielęgnacyjne

Właściwa pielęgnacja futra jest istotna nie tylko pod kątem estetyki, ale też komfortu oraz zdrowia psa. Springer spaniel ma gęstą, falistą sierść, do której łatwo przywierają różne zabrudzenia i kolce.

Regularne czesanie zmniejsza ryzyko powstawania kołtunów, a także pozwala na usunięcie martwych i złuszczonych włosów. Dobrym rozwiązaniem są też okresowe strzyżenie sierści i trymowanie.

Trening i zabawa dla młodego springera

Aby młody pies mógł się prawidłowo rozwijać i być szczęśliwym potrzebuje dużo uwagi, aktywności i bodźców umysłowych. Odpowiednio dobrane zajęcia zacieśniają więź ze zwierzęciem.

 • Spacery z aportowaniem piłeczek, patyków
 • Zajęcia posłuszeństwa u podstaw
 • Ćwiczenia na torze przeszkód
 • Chowanie zabawek do szukania
 • Nauka chodzenia na smyczy

Zabawy z udziałem opiekuna są dla młodego psa dużo ciekawsze niż samotne bawienie się zabawkami. Dostarczają mu też więcej bodźców stymulujących umysł.

Wspólne aktywności

Oprócz codziennych spacerów i zabaw w domu lub ogrodzie, można wspólnie realizować szereg innych aktywności. Świetnie nadają się do tego gry z piłkami, frisbee czy apportowankami.

Spaniele uwielbiają pływanie i bieganie obok roweru. Te rozrywki zaspokoją ich potrzebę ruchu i wzmocnią więź z opiekunem. Nie można też zapomnieć o wspólnym spędzaniu czasu przy głaskaniu i przytulaniu.

Gdzie kupić springer spaniel angielski szczeniaka

Decydując się na zakup szczeniaka springer spaniel angielski, należy znaleźć sprawdzonego hodowcę, który prowadzi świadomą i kontrolowaną hodowlę zgodną z zasadami dobrostanu zwierząt.

Można skorzystać z polecanych hodowli zrzeszonych w Polskim Związku Kynologicznym lub Klubie Spanieli Brittanicznych i Irskich. Warto też poszukać opinii na forach dyskusyjnych miłośników psów myśliwskich.

Orientacyjna cena szczeniaka rasy springer spaniel z legalnej hodowli to średnio 3000-4000 zł. W grę wchodzą też adopcje starszych psów od osób prywatnych.

Podsumowanie

Springer spaniel to popularna rasa rodzinnego psa myśliwskiego, ceniona za energię, inteligencję i łagodny charakter. Wesołe springer spaniel szczeniaki to świetni towarzysze zabaw dla aktywnych domów. Wymagają one jednak dużo ruchu, uwagi i konsekwentnego wychowania.

Przed adopcją szczeniaka tej rasy warto dobrze poznać jego specyficzne potrzeby. Springer spaniele źle znoszą samotność, nuda i brak bodźców prowadzą u nich do problemów behawioralnych. Odpowiednia opieka, prawidłowe żywienie i zapewnienie zajęć zapobiegnie wielu chorobom.

Regularny ruch, zabawy z apportowaniem, pływanie czy chodzenie na spacerach to niezbędne elementy prawidłowego rozwoju młodego springer spaniela. Dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu opiekuna, treningom i wspólnie spędzanemu czasowi, te mądre i energiczne szczeniaki mogą stać się oddanymi przyjaciółmi całej rodziny.

Mimo wielu wymagań, radość i przywiązanie jakim obdarzają swoich właścicieli, sprawia że posiadanie springer spaniela to prawdziwa przyjemność. Springer spaniel szczeniak odpowiednio prowadzony ma szansę wyrosnąć na wspaniałego psa rodzinnego.

Najczęstsze pytania

Springer spaniele cechują się dużym temperamentem, potrzebą aktywności ruchowej i umysłowej. Są psami energicznymi, wesołymi, lubiącymi się bawić i spędzać czas z rodziną.

Choć spaniele preferują przestrzeń i ruch, przy odpowiedniej opiece mogą mieszkać w bloku. Kluczowe jest zapewnienie im codziennych, długich spacerów, zabawek do samodzielnej zabawy i interakcji z opiekunem.

Ze względu na gęstą, falistą sierść tej rasy, wymaga ona regularnego, codziennego czesania. Pozwoli to usunąć martwe włosy, uniknąć kołtunów i zminimalizować ryzyko chorób skóry czy alergii.

Szczenięta spanieli powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę suchą lub mokrą przeznaczoną dla ras średnich i dużych w okresie wzrostu. Karmy premium zawierają składniki niezbędne dla rozwijającego się organizmu.

Do typowych schorzeń tej rasy należą m.in. dysplazja stawów, choroby oczu, problemy dermatologiczne, choroby ucha środkowego. Dlatego tak ważne jest wybieranie szczeniąt zdrowych rodziców i odpowiednia profilaktyka.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Brit Premium 15 kg - Karma dla dorosłych psów ras dużych
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Adam Zadora
Adam Zadora

Pracując w sklepie zoologicznym obsługuję dział akcesoriów terrariowych. Publikuję poradniki jak samodzielnie zaaranżować domki dla przeróżnych gadów. Uwzględniam przy tym specyfikę poszczególnych gatunków jeśli chodzi o wymaganą temperaturę, oświetlenie czy wilgotność.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły