SKLEPY ZOOLOGICZNE W POLSCE SPRZEDAJĄ GADY.
CZY NIE POWINNY INFORMOWAĆ JAK SIĘ NIMI OPIEKOWAĆ?
Na początku chciałbym zaznaczyć że artykuł nie dotyczy wszystkich sklepów w Polsce. Część, trudno powiedzieć ile, podchodzi profesjonalnie do sprawy sprzedaży gadów. Jest jednak duża część sklepów które traktują sprawę czysto przedmiotowo - zależy im tylko na sprzedaży gada, a co z nim dalej będzie się działo to już nie ich sprawa. Wiadomo są to firmy i chcą zarobić. Ale posiadając odpowiednią wiedzę poza gadem mogą przecież sprzedać razem z nim cały potrzebny sprzęt - muszą jednak wiedzieć jaki i w te sposób zarobić więcej.
Ostatnio na jednej z grup przeczytałem wpis pewnej osoby która kupiła żółwia. Zadała pytanie "jaki to żółw?". Niby w pytaniu nie było by nic dziwnego bo często pojawiają się pytania dotyczące oznaczenia gatunku. Część sklepów sprzedaje żółwie nie wiedząc nawet jaki to gatunek. Ręce jednak mi opadły kiedy po określeniu gatunku padło pytanie "ale jaki wodny czy lądowy?".
To właśnie skłoniło mnie do napisania kilku słów na temat sklepów zoologicznych w Polsce. Gady zazwyczaj trzymane są w ciasnych terrariach bez odpowiednich warunków. Ja rozumiem że sklep to sklep, ale zapewnienie minimalnych warunków jest wymagane by zwierzęta były zdrowe. Nie wiadomo przecież czy gad zostanie sprzedany za kilka dni czy kilka tygodni.
Zazwyczaj sprzedaż wygląda tak że wchodzi klient do sklepu:
Dzień dobry! Poproszę tego żółwia i coś czym go karmić. Gotówka czy karta? Dziękuję do widzenia. Tak kończy się większość zakupów gadów. Potem dopiero zaczynają się pytania co i jak, a nawet takie skrajne przypadki jak ten opisany powyżej.
Jak zatem powinna wyglądać sprzedaż gada?
Po pierwsze sprzedawca powinien znać gatunek sprzedawanego gada i poinformować o tym osobę kupującą. Zapytać go czy zna ten gatunek i jego wymagania i czy przyszły właściciel ma cały potrzebny sprzęt. Wiadomo że najpierw powinno się wyposażyć mieszkanie potem wprowadzać gada, ale w większości przypadków dzieje się to razem lub dopiero po zakupie gada.
Jeżeli kupujący odpowie że jeszcze nie, lub że ma jakiś tam sprzęt i nie do końca wie czy wszystko. Sprzedawca powinien poinformować o warunkach jakie powinien mieć gad i czym go karmić. Zaproponować cały potrzebny wymagany sprzęt dzięki temu kupujący zyska potrzebną wiedzę, a sklep zarobi nie tylko na gadzie ale i na sprzęcie.
Tylko że tu pojawia się jeden podstawowy problem - brak wiedzy sprzedawców w części sklepów. Brak też chęci pozyskania tej wiedzy przez co gady trzymane są potem przez właścicieli w złych warunkach co przyczynia się w późniejszym czasie do cierpienia zwierząt i występowania chorób.
Jeżeli sprzedawcy nie chcą się edukować nic na to nie poradzimy i nie zmusimy ich do tego. Powinni się jednak zastanowić czy faktycznie prowadzą odpowiedni biznes.
Doradzamy zawsze odpowiedzialność!
Najpierw zbierz potrzebną wiedzę. Zakup potrzebny sprzęt i naucz się go używać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz zapytaj doświadczonego hodowcy, grupy wsparcia, fundacji. Dopiero kiedy jesteś pewien że jesteś w stanie zapewnić optymalne warunki i wiesz jakiego chcesz gada możesz udać się do sklepu i go kupić.
Mam nadzieję że wszystkie sklepy zoologiczne zaczną w końcu podchodzić bardziej profesjonalnie do sprzedaży zwierząt. Jest dużo takich sklepów jednak niestety nie wszystkie. Muszą pamiętać że sprzedają żywe czujące istoty a nie roboty.
Tak jak podkreśliłem na początku artykuł nie dotyczy wszystkich sklepów ale niestety większości. Na szczęście coraz częściej spotyka się sklepy gdzie sprzedawcy posiadają chociaż podstawową wiedzę i prowadzą sprzedaż z pasją.