Zwierzęta egzotyczne

Patyczaki Terrarium - Akwarium dla patyczaka

Autor Katarzyna Bzik
Katarzyna Bzik09.01.20245 min.
Patyczaki Terrarium - Akwarium dla patyczaka

Patyczaki Terrarium to alternatywa dla tradycyjnego akwarium, która pozwala stworzyć ekosystem dla patyczaków w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni.

Kluczowe wnioski:
 • Terrarium zapewnia patyczakom odpowiedni mikroklimat i warunki do życia.
 • W Terrarium patyczaki mają miejsce do ukrycia się i odpoczynku.
 • Roślinność oczyszcza powietrze w Terrarium i reguluje wilgotność.
 • Dekoracje do Terrarium urozmaicają środowisko patyczaków.
 • Prawidłowe Terrarium wymaga regularnych czynności pielęgnacyjnych.

Patyczaki Terrarium budowa

Budowa Terrarium dla patyczaka nie należy do skomplikowanych zadań. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać jego rozmiar i kształt do liczby patyczaków.

Najczęściej akwarium dla patyczaka ma formę płaskiego, prostokątnego pojemnika z przezroczystego tworzywa o pojemności 5-20 litrów. Dno wykładamy warstwą keramzytowego podłoża, a powyżej hydrożelu. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wilgotność.

Oświetlenie i wentylacja

Nieodzownym elementem Terrarium patyczaka jest oświetlenie. Możemy zastosować tu lampę LED, pamiętając o doborze odpowiedniej mocy. Przyda się też siatka wentylacyjna, dzięki której doprowadzimy świeże powietrze.

Przed włożeniem patyczaków do Terrarium, należy je odpowiednio przygotować. W tym czasie obserwujemy parametry mikroklimatu i w razie potrzeby korygujemy oświetlenie, wilgotność czy wentylację.

Jak zrobić Terrarium dla patyczaka

Zanim zrobimy Terrarium dla patyczaka, musimy przemyśleć jego wyposażenie. Zwierzęta te w naturze żyją pod kłodami, kamieniami, w ściółce leśnej. Stwórzmy im zatem miejsca do krycia i odpoczynku.

Do akwarium patyczaka wsypujemy 5-10 cm warstwę ziemi, torfu i kory drzewnej. Można je uformować w niewielkie pagórki i wgłębienia. Umieszczamy też korzenie, kawałki kory, a nawet niewielkie głazy.

Dekoracje z drewna i kory warto przed użyciem wystawić na działanie promieni UV, co zmniejszy ryzyko chorób patyczaków.

Rośliny do Terrarium patyczaka

Rośliny w Terrarium z patyczakami pełnią wiele funkcji. Oczyszczają powietrze, zapobiegają rozwojowi pleśni i reguluje wilgotność. Najlepiej sprawdzą się mchy, paprocie i rośliny zielne.

Rośliny sadzimy po brzegi Terrarium. Uważamy, by nie przesadzić z ich ilością - dno ma pozostać widoczne na co najmniej 1/3 powierzchni. Rośliny podlewamy rozpylaczem kilka razy w tygodniu.

Czytaj więcej: Nowy sklep dla gadziarzy - Kolskie Egzotarium

Patyczaki Terrarium wyposażenie

Podstawowym wyposażeniem Patyczaki Terrarium jest miska wodna. Najlepiej gdy jest to niewielki zagłębiony pojemnik, do którego patyczaki będą mogły schodzić pić wodę. Musi być na tyle płytka, by się w niej nie utopiły.

Muszla Zapewnia ukrycie i podnosi wilgotność powietrza.
Kryjówki Kamienie, korzenie, kawałki kory, bambusowe rurki.

W Terrarium patyczaka temperatura powinna wynosić 18-22 stopni Celsjusza. Obserwujmy na termometrze. Za niską temperaturę korygujemy lampą, a za wysoką lepszą wentylacją.

Dekoracje do Terrarium patyczaka

Patyczaki Terrarium - Akwarium dla patyczaka

Oprócz roślin, do Terrarium patyczaka można dodać różne dekoracyjne akcesoria. Należy jednak z tym uważać, by nie przesadzić i nie stworzyć patyczakom zbyt sztucznego środowiska.

Świetnym pomysłem będą ozdoby z naturalnych materiałów - drewno, szyszki, kasztany, żołędzie. Można także urozmaicić podłoże, wsypując w różnych miejscach ziemię, torf, piasek.

 • Dekoracje z plastiku i materiałów syntetycznych omijamy szerokim łukiem.
 • Podłoże wykańczamy suchymi liśćmi - dadzą one naturalny wygląd.

Czyszczenie Terrarium

Regularnie obserwujemy Terrarium i usuńmy każdą pleśń oraz obumarłe części roślin. Raz na 2-3 miesiące warto wymienić część podłoża, usuwając brud i odchody.

Nigdy nie myjmy dekoracji z wodą z kranu ani żadnymi środkami chemicznymi! Wystarczy delikatnie otrzepać lub użyć wody destylowanej.

Patyczak gatunki do Terrarium

Najczęściej hodowanymi w Terrarium gatunkami patyczaków są:

 • Zefirka pospolita - mały, łagodny gatunek;
 • Olbrzym diabelski - większy od zefirek, wymaga dużo przestrzeni;
 • Patyczak Madagaskarski - barwny, ale wrażliwy na zmiany mikroklimatu.

Przed wyborem konkretnego gatunku, zapoznajmy się dokładnie z jego wymaganiami. Kupujmy patyczaki tylko od sprawdzonych hodowców.

Podczas przenoszenia zefirek do Terrarium, postępujmy delikatnie i spokojnie. Na początku obserwujmy je codziennie i reagujmy, gdy coś jest nie tak.

Podsumowanie

Budowa akwarium dla patyczaka wcale nie musi być skomplikowanym zadaniem. Najważniejsze, aby dobrać odpowiedni pojemnik, wyposażyć go w niezbędne elementy i stworzyć przyjazne środowisko dla naszych podopiecznych.

Kluczowe jest zadbanie o właściwą temperaturę, wilgotność i cyrkulację powietrza w Terrarium. Od tego zależy samopoczucie patyczaków. Przy odrobinie uwagi, możemy cieszyć się widokiem zdrowych i aktywnych zwierzątek.

Pamiętajmy, że mimo niewielkich rozmiarów, patyczaki mają swoje wymagania i potrzeby. Jeśli zadbamy o ich spełnienie, one z pewnością odwzajemnią się ciekawym zachowaniem i barwnym wyglądem.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Wam przy budowie udanego Terrarium dla patyczaka. Powodzenia i satysfakcji z nowych pupili!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Katarzyna Bzik
Katarzyna Bzik

Jestem architektką wnętrz z zamiłowaniem do nowoczesnego, a jednocześnie przytulnego wzornictwa. Na moim blogu publikuję inspiracje do aranżacji wnętrz w domu i mieszkaniu - od kolorystyki ścian, przez dobór mebli, po dodatki i dekoracje. Dzielę się pomysłami jak nadać przestrzeni niepowtarzalny charakter. Omawiam najnowsze trendy we wzornictwie wnętrz. Poruszam też kwestie funkcjonalności pomieszczeń i ergonomii przestrzeni życiowej, aby wnętrza były nie tylko piękne, ale i wygodne. Zapraszam do śledzenia bloga!


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły