Często piszecie do nas z problemem śmierdzącej wody w terrarium z żółwiem wodno lądowym np.
"wymieniam wodę codziennie i codziennie czyszczę terrarium ale to nie pomaga"
Niestety tutaj już na starcie popełniacie błędy. Dlatego pomocny będzie poniższy artykuł na temat utrzymania czystości wody. Jeżeli macie jakieś pytania proszę zostawcie je w komentarzach, odpowiemy na wszystkie wątpliwości.
Musicie uzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku.
FILTR: dla żółwia musi mieć 2x większy przepływ niż litraż zbiornika z żółwiem. Tak więc jeżeli macie akwarium 100 litrów to filtr musi być dostosowany do akwarium 200 litrów. Filtr oczywiście zewnętrzny tzw. kubełkowy. Więcej o filtrze znajdziecie TUTAJ >>>
3 ETAPY FILTRACJI: MECHANICZNA – BIOLOGICZNA – CHEMICZNA. Tylko dzięki zastosowaniu tych 3 etapów możesz uzyskać krystalicznie czystą wodę. Więcej na temat mediów filtracyjnych znajdziecie TUTAJ >>>
PODMIANA WODY: wodę musicie co jakiś czas podmieniać, na początku częściej ale w miarę jak Wasze akwarium dojrzeje wodę będziecie mogli podmieniać rzadziej. Podmieniacie 30-50% wody. Nigdy nie wymieniamy całej! Woda do podmiany musi być odstana przynajmniej 24H. Do wody możecie dodać też preparat uzdatniający wodę SERA AQUATAN.
NAPOWIETRZANIE: Woda w akwarium musi być napowietrzana w celu zapewnienia przeżycia pożytecznych bakterii. Czytałem wiele wpisów że woda nie musi być napowietrzana bo żółwie tego nie potrzebują i jest to bzdura, napowietrzanie jest koniecznie dla bakterii. Więcej o napowietrzaniu znajdziecie TUTAJ >>>
Jak zacząć?
- Wlewacie odstaną wodę do akwarium
- Włączacie filtr. W filtrze powinny znajdować się (w kolejności przepływu wody przez filtr) najpierw gąbki (filtracja mechaniczna) potem np. ceramika (filtracja biologiczna) dalej zeolit (filtracja biologiczna, wymieniamy go co 1-2 miesiące) następnie węgiel aktywny (filtracja chemiczna) na koniec możemy jeszcze dodać włókninę. WAŻNE: nigdy nie płukajcie mediów filtracyjnych pod bieżącą wodą tylko w wodzie spuszczonej z akwarium np. podczas podmiany wody.
- Włączacie napowietrzacz, chyba że macie go zainstalowanego na wylocie wody z filtra.
- Dodajecie do wody preparat z bakteriami aby szybciej dojrzało. Polecam preparat BIO NITRIVEC firmy SERA.
- Teraz zaczyna się proces dojrzewania akwarium. Nie nastąpi to niestety od razu, musicie poczekać około 2-3 tygodni. W tym czasie cokolwiek by się nie działo nie ruszajcie filtra i nie wymieniajcie całej wody. Możecie wykonywać podmiany wody nawet codziennie ale max 20%-30%.
Kiedy Wasze akwarium dojrzeje będziecie mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą pod warunkiem zastosowania się do wszystkich porad. Oczywiście dalej podmieniajcie wodę np. raz w tygodniu. Kiedy zauważycie że zmniejszył się przepływ wody w filtrze należy przepłukać gąbki w wodzie spuszczonej z akwarium. Jeżeli chodzi o inne media nie musicie ich płukać bo cały syfek zatrzymuje filtracja mechaniczna czyli gąbki.
Teraz po kilkunastu latach doświadczenia utrzymanie czystej wody w terrarium nie jest już dla mnie problemem i mam nadzieję że dzięki powyższym poradą Wy też nie będziecie mieć problemów z wodą. W razie czego napiszcie poniżej jakie macie pytania. Wspólnie postaramy się je rozwiązać.
Pozdrawiam
Jacek Kozajda
Witam.
Po jakim okresie od dodania bakterii żółwie mogą znaleźć się w zbiorniku?
Pozdrawian
Po pierwszym uruchomieniu terrarium i dodaniu bakterii 2-3 tygodni dojrzewa akwarium. Można oczywiście wpuścić żółwie od razu, ale najlepiej po okresie dojrzewania terrarium.
Witam
mam pytanie odnośnie glonów bardzo szybko pokrywają dno akwarium(kamienie i rośliny) oraz szyby po 2 tygodniach od czyszczenia są już mocno widoczne po miesiącu od czyszczenia są już praktyczni wszędzie i mocno widoczne.
Dodam ze mam filtr wewnętrzny tylko gąbkowy.
Można zastosować preparat TROPICAL ALGIN 500ML ANTYGLON ŚRODEK NA GLONY
Polecał bym też wymianę filtracji na zewnętrzny filtr kubełkowy.
Dziękuje za odpowiedz a proszę mi jeszcze powiedzieć jak stosować ten preparat czy mogę go wlać bezpośrednio do akwarium i z jaką częstotliwością mogę go stosować?
Wszystko zależy od ilości wody. Dokładne stosowanie będzie opisane na opakowaniu. Tak wlewamy do akwarium bezpośrednio.
Dzień dobry Panie Jacku. Ze wszystkich opinii, wskazówek w zakresie porad dotyczących hodowli żółwia wodno – lądowego Pana porady są naprawdę profesjonalne.Wczoraj wędkarze złowili na wędkę żółwia prawdopodobnie żółtobrzuchego. Pojechałam z nim do weterynarza aby usunąć haczyk. Kupiłam akwarium 120 l, wysypałam żwirkiem i kamieniami. karmię rybami, woda śmierdzi – dzisiaj jadę kupić filtr. Zółw jest dość duży i mam pytanie ile musi mieć wody w akwarium i ile musi zjeść tych ryb bo one zanieczyszczają wodę.
Żwirek drobny do zły pomysł niestety żółw może go połknąć.Dla dorosłego żółwia wodno-lądowego (jeżeli ma pionowy pas za okiem to żółtobrzuchy) akwarium musi mieć minimum 250 l dla samca 120l może być przejściowe na jakiś czas. Do tego grzałka z tworzywa (nie szklana) 25-26 stopni temperatura wody. Do tego część lądowa z oświetleniem. Temperatura na wyspie 31-33 stopni. Filtr musi być zewnętrzny bo inny nie da rady – najtaniej wychodzi HW 302 ten duży z działu filtracja zasada jest taka że jeżeli zbiornik ma 120l to filtr powinien mieć przepływ przynajmniej na 240 l czyli 2 razy większy przepływ wody.… Czytaj więcej »
Zastanawiałem się na małym udogodnieniem w postaci małego płynącego wodospadu w terrarium dla lądowego, jako bieżąca woda. Czy to jest opłacalne, czy da się w takiej ilości utrzymać ekosystem?
Witam przepraszam za brak odpowiedzi wcześniej, niestety natłok spraw spowodował że zapomniałem (dla wszystkich na przyszłość proszę nas poganiać). Jeżeli dobrze rozumię chodzi o basen dla żółwia lądowego? Może i to ładnie wygląda, ale nie wiem czy jest sens od strony działania. W basenach dla żółwi lądowych szczególnie mniejszych wodę wymieniamy po prostu na bieżąco bez filtracji itd. Ale proszę dokłądnie opisać pomysł jak to miało by wyglądać i coś pokombinujemy.
Wodę oczywiście wymianiam codziennie, za każdym razem myjąc pojemniczek. Niestety jak widzę nie tylko ja mam deficyt czasu że by wszystko ogarnąc w założonym czasie, to też sporym ulatwieniem by było stworzenie warunków w których woda „bieżąca” byłaby cały czas bez mojego udziału. Czasem trafiają się wyjazdy gdzie gad musi sobie sam dać radę. Woda akurat jest dość ważną kwestią, znacznie ważniejszą niż zielenina. Zdaję sobie po kilku latach sprawę z faktu że to stworzenie ma własną wizję otoczenia, i koniecznie coś trzeba poprzestawiać/zdmolować. Dlatego myślę o czymś w formie małego wodospadu z wąskim strumyczkiem. Testowałem już nawet w pojemnikach… Czytaj więcej »
A filtracja? Podmienia się tylko 20-30% wody 1-2x w tygodniu przy dojrzałym filtrze. Podczas wyjazdów jest spokój bo woda jest filtrowana. Martwi mnie słowo „POJEMNICZEK” w czym Pan trzyma żółwia?
Pojemniczek do wody :-). żółw ma solidne terrarium, Moją głowę zaprząta zapewnienie wody bieżącej dla gada. Nawet jako ciek na ścianie(nawilżanie) oraz malutkie poidełko, bo gadzina niweluje wszelkie zmiany w terrarium. Ustawienie czegokolwiek kończy się demolką.
Witam, chodzi chyba Panu o żółwia lądowego tak? Bo pisząc o pojemniczku na wodę się domyśliłem że chyba tak. (jeżeli tak to zmylił mnie dział w jakim został dodany komentarz) Ludzie robią różnie wydzielają część terrarium na basenik – właściwie trochę większy basen wtedy wody jest więcej i nie ma problemu z tak szybkim odparowywaniem, może warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.Proszę poszukać np. na Allegro i w internecie AUTOMATYCZNEJ DOLEWKI do takiej wydzielonej części, można jakoś z tym pokombinować. Przepraszam że odpowiadam dopiero dzisiaj ale wczoraj byłem na wyjeździe cały dzień. Poidełkojako takie raczej się nie sprawdzi bo żółw to… Czytaj więcej »
Na razie teoretyzuję, więc pośpiechu nie ma. Oczywiście że musi być dostosowane dla żółwia, poidełko to dość szerokie sformułowanie. żółw raczej nie będzie pił zadzierając głowę.
Trudnością jest żeby żółw nie zaśmiecał sobie miejsca w którym pije i czasem idzie się „wykąpać”, zdarzało się że pozostawił tam ziemię, odchody i mocz. Strasznie demoluje otoczenie więc i miejsce z woda bardzo często ucierpi – dlatego utrzymanie czystości wody jest jakimś problemem w szczególności kiedy trzeba to zostawić na „chwilę” bez kontroli.
No niestety, to trzeba sprzątać na bieżąco. Można coś pomyśleć na z zasadzie automatycznej wymiany wody, musiał by być odpływ… no to by było rozwiązanie autorski chyba… Jak Pan coś wymyśli prosimy o info. My pomyślimy też może uda się coś wykombinować.
Witam. Proszę o informację jak często następuje wymiana wody przy założeniu, że wdrożono wszystkie Pana sugestie dotyczące filtracji, bakterii i karmienia. Oczywiście mam świadomość, że to pewnie wypadkowa wielu innych czynników, o których nie mam bladego pojęcia, lecz liczę na konstruktywną odpowiedź 🙂 Pytam, gdyż woda w akwarium żółwia (którym opiekuje się syn) już po tygodniu jest zielono-żółta i oczywiście posiada przykry zapach.
Wodę podmienia się raz, dwa razy w tygodniu 30 – 40% nigdy nie wymieniamy całej. Po wdrożeniu wszystkich zaleceń proces dojrzewania akwarium może trwać nawet do 3-4 tygodni. W tym czasie tak samo podmieniamy wodę. Zanim jednak akwarium dojtzeje musi minąć ten określony czas. Filtr oczywiście musi być włączony cały czas. Być może nieodpowiedni dobór filtra do wielkości zbiornika, trudno powiedzieć bez dokładnego opisu co i kiedy zostało zamontowane czy woda była wymieniana cała czy podmieniana. Proszę o kontakt z dokładnym opisem przez zakładkę kontakt. Postaramy się pomóc.
Witam, mam żolwia żółtolicego, miesiąc temu zmieniałem terrarium na większe, żółwia przełożyłem po 48 godzinach. Po kilku dniach doczytałem się o preparacie bio nitrivec, wiec kupiłem i dodałem do wody razem z żółwiem. Teraz minęło ok kilkunastu dni i żółw zaczął mniej jeść, wczoraj dzisiaj wcale, a od wczoraj po zgaśnięciu lampy grzejne wieczorem, do rana siedzi na suchej wyspie. Nie wiem co się z nim dzieje? Czy to juz okres zimowy czy ten preparat bio? Gad jest wielkości dorosłej dłoni.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Preparat na pewno nie, jest sprawdzony i bezpieczny dla zwierząt. Możliwe ż przez to że temperatury ostatnio drastyczne spadły. To czy może być chory ciężko powiedzieć, ale na pewno jeżeli sytuacja się nie poprawi należy udać się do weterynarza. Dady tej wielkości nie muszą jeść codziennie, właściwie nie powinny więc mała przerwa nic mu nie zrobi.
Dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję za odpowiedź. Zakupiliśmy aquael ultramax 1000 oraz dodatkowe media (zeolit i węgiel). Ponadto wydaje mi się, że żółw był karmiony zbyt duzymi porcjami, ponieważ po karmieniu wypluwał fragmenty pokarmu (chyba, że ma takie gardełko 😉 )
Wdrażamy Pana zalecenia. Za jakis czas mam nadzieję, że bedziemy mogli pochwalić się efektami.
Pozdrowienia.
Widocznie porcje były za duże, lub było ogólnie pokarmu za dużo.
Mam akwarium o pojemności ok 150 l. Zamontowany mam filtr kubełkowy Ikola 400 max. W filtrze mam ceramikę i dwie gąbki/pianki.na wylocie z filtra mam zamontowany dyfuzor z firmy eheim. Dodatkowo zamontowany filtr aquarel asap filter 700. Filtry te pracują na okrągło 24 godziny na dobe. Dodatkowo jest jeszcze napowietrzacz który pracuje w dzień. Zamontowana żarówka uvb 5.0 świeci od 8 rano do 20 wieczorem. Żarówka jeszcze jedna zwykła która świeci tylko popołudniu na wyspę ok 4 godziny dziennie. Wodę podmieniam raz w tygodniu oka 40-45 litrów. Problem w tym wszystkim jest taki że woda zrobiła się bardzo mętna i… Czytaj więcej »
Jeżeli spełnione są wszystkie warunki opisane w artykule powyżej zalecamy podmianę wody co 3 dni 30-40%, dodanie bakterii i powtarzanie tej czynności możliwe że akwarium jeszcze nie dojrzało. Temperatura wody 26 stopni wystarczy.
Witam jakie bakterie mam dodać do wody? Jakiś konkretny produkt?
Ja używam SERA BIO NITRIVEC – więcej o preparacie na https://pokochajgada.pl/wyposazenie-terrarium/chemia-terrarystyczna/
I jeszcze żarówka grzewcza powinna świecić tak jak i żarówka UVB w tym samym czasie ilość godzin zależy od pory roku w okresie letnim dłużej, a w okresie zimowym krócej, tak by symulować naturalny cykl dnia.
Dziękuję za porady. Jeszcze jedno mam pytanie czy ten preparat mogę wlac do awakrium w którym są już żółwie?
Bardzo proszę. Tak, można wlać nie szkodzą gadom, proszę jednak zachować ilości preparatu na litr wody podane dokładnie na opakowaniu. Po dodaniu preparatu woda do 24h może być mętna.
Witam, Posiadam 50l akwaterrarium z 2 małymi półrocznymi emydurkami, oraz 10szt. Malutkich rybek ok 1cm. Filtracja najprostsza, aquael fan 1 plus- sama gąbka. Wymieniam 50% wody raz w tygodniu, filtr płukam w wodzie z akwarium. Sądzę, że mam za mały filtr, wchodzą okrzemki, oraz inne glony. Woda robi się oliwkowa. Myśle nad zakupem filtra kaskadowego sunsun albo kubełka podwieszanego sunsun (cena bije na głowę konkurencje i nikt nie posiada zwartego filtra z koszykami małej wielkości). Jakie media zastosować prócz gąbki, ceramiki? Zeolit? Węgiel? Pozdrawiam!
Te media w zupełności wystarczą co do wody 50% raz w tygodniu przy tak małym zbiorniku to za dużo. Przy okazji zbiornik im większy tym lepiej bo łatwiej utrzymać czystość a i więcej miejsca potrzebne jak na 2 żółwie.
Czy taki filtr będzie odpowiedni?
Wszystko zależy od pojemności zbiornika proszę pamiętać by sprawdzić w opisie ilość filtrowanej wody na godzinę musi być 2x większą niż pojemność zbiornika. Jest to mały filtr na początek do mniejszego akwaterrarium.
Dzień dobry na dniach kupiłam żółwika i czytam tutaj komentarze może pan sprecyzować dokładniej co to znaczy podmieniać wodę
Czyli trochę zostawić starej i dolać czysta wodę ?
Tak, podmieniamy około 30% wody raz dwa razy w tygodniu, a resztę zostawiamy i dolewamy nowej.