Często piszecie do nas z problemem śmierdzącej wody w terrarium z żółwiem wodno lądowym np.

"wymieniam wodę codziennie i codziennie czyszczę terrarium ale to nie pomaga"

Niestety tutaj już na starcie popełniacie błędy. Dlatego pomocny będzie poniższy artykuł na temat utrzymania czystości wody. Jeżeli macie jakieś pytania proszę zostawcie je w komentarzach, odpowiemy na wszystkie wątpliwości.

Musicie uzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku.

Jak to zrobić?

FILTR: dla żółwia musi mieć 2x większy przepływ niż litraż zbiornika z żółwiem. Tak więc jeżeli macie akwarium 100 litrów to filtr musi być dostosowany do akwarium 200 litrów. Filtr oczywiście zewnętrzny tzw. kubełkowy. Więcej o filtrze znajdziecie TUTAJ >>>

3 ETAPY FILTRACJI: MECHANICZNA – BIOLOGICZNA – CHEMICZNA. Tylko dzięki zastosowaniu tych 3 etapów możesz uzyskać krystalicznie czystą wodę. Więcej na temat mediów filtracyjnych znajdziecie TUTAJ >>>

PODMIANA WODY: wodę musicie co jakiś czas podmieniać, na początku częściej ale w miarę jak Wasze akwarium dojrzeje wodę będziecie mogli podmieniać rzadziej. Podmieniacie 30-50% wody. Nigdy nie wymieniamy całej! Woda do podmiany musi być odstana przynajmniej 24H. Do wody możecie dodać też preparat uzdatniający wodę SERA AQUATAN.

NAPOWIETRZANIE: Woda w akwarium musi być napowietrzana w celu zapewnienia przeżycia pożytecznych bakterii. Czytałem wiele wpisów że woda nie musi być napowietrzana bo żółwie tego nie potrzebują i jest to bzdura, napowietrzanie jest koniecznie dla bakterii. Więcej o napowietrzaniu znajdziecie TUTAJ >>>

Jak zacząć?

Krok po kroku
  1. Wlewacie odstaną wodę do akwarium
  2. Włączacie filtr. W filtrze powinny znajdować się (w kolejności przepływu wody przez filtr) najpierw gąbki (filtracja mechaniczna) potem np. ceramika (filtracja biologiczna) dalej zeolit (filtracja biologiczna, wymieniamy go co 1-2 miesiące) następnie węgiel aktywny (filtracja chemiczna) na koniec możemy jeszcze dodać włókninę. WAŻNE: nigdy nie płukajcie mediów filtracyjnych pod bieżącą wodą tylko w wodzie spuszczonej z akwarium np. podczas podmiany wody.
  3. Włączacie napowietrzacz, chyba że macie go zainstalowanego na wylocie wody z filtra.
  4. Dodajecie do wody preparat z bakteriami aby szybciej dojrzało. Polecam preparat BIO NITRIVEC firmy SERA.
  5. Teraz zaczyna się proces dojrzewania akwarium. Nie nastąpi to niestety od razu, musicie poczekać około 2-3 tygodni. W tym czasie cokolwiek by się nie działo nie ruszajcie filtra i nie wymieniajcie całej wody. Możecie wykonywać podmiany wody nawet codziennie ale max 20%-30%.

Kiedy Wasze akwarium dojrzeje będziecie mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą pod warunkiem zastosowania się do wszystkich porad. Oczywiście dalej podmieniajcie wodę np. raz w tygodniu. Kiedy zauważycie że zmniejszył się przepływ wody w filtrze należy przepłukać gąbki w wodzie spuszczonej z akwarium. Jeżeli chodzi o inne media nie musicie ich płukać bo cały syfek zatrzymuje filtracja mechaniczna czyli gąbki.

Teraz po kilkunastu latach doświadczenia utrzymanie czystej wody w terrarium nie jest już dla mnie problemem i mam nadzieję że dzięki powyższym poradą Wy też nie będziecie mieć problemów z wodą. W razie czego napiszcie poniżej jakie macie pytania. Wspólnie postaramy się je rozwiązać.

Pozdrawiam
Jacek Kozajda

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
7 miesięcy temu

Witam.

Po jakim okresie od dodania bakterii żółwie mogą znaleźć się w zbiorniku?

Pozdrawian

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu

Witam
mam pytanie odnośnie glonów bardzo szybko pokrywają dno akwarium(kamienie i rośliny) oraz szyby po 2 tygodniach od czyszczenia są już mocno widoczne po miesiącu od czyszczenia są już praktyczni wszędzie i mocno widoczne.
Dodam ze mam filtr wewnętrzny tylko gąbkowy.

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu
Reply to  Jacek Kozajda

Dziękuje za odpowiedz a proszę mi jeszcze powiedzieć jak stosować ten preparat czy mogę go wlać bezpośrednio do akwarium i z jaką częstotliwością mogę go stosować?

Irena
Irena
22 dni temu

Dzień dobry Panie Jacku. Ze wszystkich opinii, wskazówek w zakresie porad dotyczących hodowli żółwia wodno – lądowego Pana porady są naprawdę profesjonalne.Wczoraj wędkarze złowili na wędkę żółwia prawdopodobnie żółtobrzuchego. Pojechałam z nim do weterynarza aby usunąć haczyk. Kupiłam akwarium 120 l, wysypałam żwirkiem i kamieniami. karmię rybami, woda śmierdzi – dzisiaj jadę kupić filtr. Zółw jest dość duży i mam pytanie ile musi mieć wody w akwarium i ile musi zjeść tych ryb bo one zanieczyszczają wodę.