Często piszecie do nas z problemem śmierdzącej wody w terrarium z żółwiem wodno lądowym np.

"wymieniam wodę codziennie i codziennie czyszczę terrarium ale to nie pomaga"

Niestety tutaj już na starcie popełniacie błędy. Dlatego pomocny będzie poniższy artykuł na temat utrzymania czystości wody. Jeżeli macie jakieś pytania proszę zostawcie je w komentarzach, odpowiemy na wszystkie wątpliwości.

Musicie uzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku.

Jak to zrobić?

FILTR: dla żółwia musi mieć 2x większy przepływ niż litraż zbiornika z żółwiem. Tak więc jeżeli macie akwarium 100 litrów to filtr musi być dostosowany do akwarium 200 litrów. Filtr oczywiście zewnętrzny tzw. kubełkowy. Więcej o filtrze znajdziecie TUTAJ >>>

3 ETAPY FILTRACJI: MECHANICZNA – BIOLOGICZNA – CHEMICZNA. Tylko dzięki zastosowaniu tych 3 etapów możesz uzyskać krystalicznie czystą wodę. Więcej na temat mediów filtracyjnych znajdziecie TUTAJ >>>

PODMIANA WODY: wodę musicie co jakiś czas podmieniać, na początku częściej ale w miarę jak Wasze akwarium dojrzeje wodę będziecie mogli podmieniać rzadziej. Podmieniacie 30-50% wody. Nigdy nie wymieniamy całej! Woda do podmiany musi być odstana przynajmniej 24H. Do wody możecie dodać też preparat uzdatniający wodę SERA AQUATAN.

NAPOWIETRZANIE: Woda w akwarium musi być napowietrzana w celu zapewnienia przeżycia pożytecznych bakterii. Czytałem wiele wpisów że woda nie musi być napowietrzana bo żółwie tego nie potrzebują i jest to bzdura, napowietrzanie jest koniecznie dla bakterii. Więcej o napowietrzaniu znajdziecie TUTAJ >>>

Jak zacząć?

Krok po kroku
  1. Wlewacie odstaną wodę do akwarium
  2. Włączacie filtr. W filtrze powinny znajdować się (w kolejności przepływu wody przez filtr) najpierw gąbki (filtracja mechaniczna) potem np. ceramika (filtracja biologiczna) dalej zeolit (filtracja biologiczna, wymieniamy go co 1-2 miesiące) następnie węgiel aktywny (filtracja chemiczna) na koniec możemy jeszcze dodać włókninę. WAŻNE: nigdy nie płukajcie mediów filtracyjnych pod bieżącą wodą tylko w wodzie spuszczonej z akwarium np. podczas podmiany wody.
  3. Włączacie napowietrzacz, chyba że macie go zainstalowanego na wylocie wody z filtra.
  4. Dodajecie do wody preparat z bakteriami aby szybciej dojrzało. Polecam preparat BIO NITRIVEC firmy SERA.
  5. Teraz zaczyna się proces dojrzewania akwarium. Nie nastąpi to niestety od razu, musicie poczekać około 2-3 tygodni. W tym czasie cokolwiek by się nie działo nie ruszajcie filtra i nie wymieniajcie całej wody. Możecie wykonywać podmiany wody nawet codziennie ale max 20%-30%.

Kiedy Wasze akwarium dojrzeje będziecie mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą pod warunkiem zastosowania się do wszystkich porad. Oczywiście dalej podmieniajcie wodę np. raz w tygodniu. Kiedy zauważycie że zmniejszył się przepływ wody w filtrze należy przepłukać gąbki w wodzie spuszczonej z akwarium. Jeżeli chodzi o inne media nie musicie ich płukać bo cały syfek zatrzymuje filtracja mechaniczna czyli gąbki.

Teraz po kilkunastu latach doświadczenia utrzymanie czystej wody w terrarium nie jest już dla mnie problemem i mam nadzieję że dzięki powyższym poradą Wy też nie będziecie mieć problemów z wodą. W razie czego napiszcie poniżej jakie macie pytania. Wspólnie postaramy się je rozwiązać.

Pozdrawiam
Jacek Kozajda

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
10 miesięcy temu

Witam.

Po jakim okresie od dodania bakterii żółwie mogą znaleźć się w zbiorniku?

Pozdrawian

Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Witam
mam pytanie odnośnie glonów bardzo szybko pokrywają dno akwarium(kamienie i rośliny) oraz szyby po 2 tygodniach od czyszczenia są już mocno widoczne po miesiącu od czyszczenia są już praktyczni wszędzie i mocno widoczne.
Dodam ze mam filtr wewnętrzny tylko gąbkowy.

Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Dziękuje za odpowiedz a proszę mi jeszcze powiedzieć jak stosować ten preparat czy mogę go wlać bezpośrednio do akwarium i z jaką częstotliwością mogę go stosować?

Irena
Irena
3 miesięcy temu

Dzień dobry Panie Jacku. Ze wszystkich opinii, wskazówek w zakresie porad dotyczących hodowli żółwia wodno – lądowego Pana porady są naprawdę profesjonalne.Wczoraj wędkarze złowili na wędkę żółwia prawdopodobnie żółtobrzuchego. Pojechałam z nim do weterynarza aby usunąć haczyk. Kupiłam akwarium 120 l, wysypałam żwirkiem i kamieniami. karmię rybami, woda śmierdzi – dzisiaj jadę kupić filtr. Zółw jest dość duży i mam pytanie ile musi mieć wody w akwarium i ile musi zjeść tych ryb bo one zanieczyszczają wodę.

Maciej
Maciej
2 miesięcy temu

Zastanawiałem się na małym udogodnieniem w postaci małego płynącego wodospadu w terrarium dla lądowego, jako bieżąca woda. Czy to jest opłacalne, czy da się w takiej ilości utrzymać ekosystem?

Maciej
Maciej
2 miesięcy temu

Wodę oczywiście wymianiam codziennie, za każdym razem myjąc pojemniczek. Niestety jak widzę nie tylko ja mam deficyt czasu że by wszystko ogarnąc w założonym czasie, to też sporym ulatwieniem by było stworzenie warunków w których woda „bieżąca” byłaby cały czas bez mojego udziału. Czasem trafiają się wyjazdy gdzie gad musi sobie sam dać radę. Woda akurat jest dość ważną kwestią, znacznie ważniejszą niż zielenina. Zdaję sobie po kilku latach sprawę z faktu że to stworzenie ma własną wizję otoczenia, i koniecznie coś trzeba poprzestawiać/zdmolować. Dlatego myślę o czymś w formie małego wodospadu z wąskim strumyczkiem. Testowałem już nawet w pojemnikach… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
2 miesięcy temu

Pojemniczek do wody :-). żółw ma solidne terrarium, Moją głowę zaprząta zapewnienie wody bieżącej dla gada. Nawet jako ciek na ścianie(nawilżanie) oraz malutkie poidełko, bo gadzina niweluje wszelkie zmiany w terrarium. Ustawienie czegokolwiek kończy się demolką.

Maciej
Maciej
2 miesięcy temu

Na razie teoretyzuję, więc pośpiechu nie ma. Oczywiście że musi być dostosowane dla żółwia, poidełko to dość szerokie sformułowanie. żółw raczej nie będzie pił zadzierając głowę.
Trudnością jest żeby żółw nie zaśmiecał sobie miejsca w którym pije i czasem idzie się „wykąpać”, zdarzało się że pozostawił tam ziemię, odchody i mocz. Strasznie demoluje otoczenie więc i miejsce z woda bardzo często ucierpi – dlatego utrzymanie czystości wody jest jakimś problemem w szczególności kiedy trzeba to zostawić na „chwilę” bez kontroli.

Przemysław
Przemysław
30 dni temu

Witam. Proszę o informację jak często następuje wymiana wody przy założeniu, że wdrożono wszystkie Pana sugestie dotyczące filtracji, bakterii i karmienia. Oczywiście mam świadomość, że to pewnie wypadkowa wielu innych czynników, o których nie mam bladego pojęcia, lecz liczę na konstruktywną odpowiedź 🙂 Pytam, gdyż woda w akwarium żółwia (którym opiekuje się syn) już po tygodniu jest zielono-żółta i oczywiście posiada przykry zapach.

Jacek
Jacek
23 dni temu

Witam, mam żolwia żółtolicego, miesiąc temu zmieniałem terrarium na większe, żółwia przełożyłem po 48 godzinach. Po kilku dniach doczytałem się o preparacie bio nitrivec, wiec kupiłem i dodałem do wody razem z żółwiem. Teraz minęło ok kilkunastu dni i żółw zaczął mniej jeść, wczoraj dzisiaj wcale, a od wczoraj po zgaśnięciu lampy grzejne wieczorem, do rana siedzi na suchej wyspie. Nie wiem co się z nim dzieje? Czy to juz okres zimowy czy ten preparat bio? Gad jest wielkości dorosłej dłoni.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jacek
Jacek
23 dni temu

Dziękuję za odpowiedź.

Przemysław
Przemysław
23 dni temu

Dziękuję za odpowiedź. Zakupiliśmy aquael ultramax 1000 oraz dodatkowe media (zeolit i węgiel). Ponadto wydaje mi się, że żółw był karmiony zbyt duzymi porcjami, ponieważ po karmieniu wypluwał fragmenty pokarmu (chyba, że ma takie gardełko 😉 )
Wdrażamy Pana zalecenia. Za jakis czas mam nadzieję, że bedziemy mogli pochwalić się efektami.
Pozdrowienia.