Czyszczenie i odmulanie dnia w terrarium jest jednym z kilku zabiegów jakie musimy wykonywać aby utrzymać porządek. Usuwanie resztek niezjedzonego pokarmu i odchodów jakich nie zaciągnie filtr pozwala na utrzymanie jeszcze czystszej wody, estetycznego wyglądu i zapobiega powstawaniu chorób.

Są trzy najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie odmulanie dna. Wybór odpowiedniego z nich zależy właściwie od Was bo sprawdzają się wszystkie.

Odmulacz bateryjny z możliwością podmiany wody

Tanie sprawdzone rozwiązanie

Prezentowany poniżej odmulacz można zakupić na Allegro już za niecałe 30 zł. Działa na 2 baterie R14 co daje nam 3V. Przy tym zestawieniu siła ssąca jest ok ale odmulacz ma możliwość podłączenia zasilacza zewnętrznego i tutaj jeżeli podepniemy zasilacz 6V osiągniemy znacznie lepsze rezultaty pracy urządzenia.

Po złożeniu zestawu i założeniu koszyczka z woreczkiem wkładamy odmulacz do terrarium i włączamy przycisk znajdujący się na górze urządzenia, lub jeżeli mamy podłączony zasilacz zewnętrzny przełącznik znajdujący się z boku. Nieczystości pozostają w woreczku a czysta woda wraca z powrotem do terrarium.

Dołączone końcówki umożliwiają czyszczenie podłoża jak i szyb co nieraz jest bardzo przydatne.

Dodatkowo do zestawu dołączony jest elastyczny wężyk. Montujemy go zamiast koszyczka i dzięki temu możemy od razu czyszcząc dno podmieniać wodę.

Na koniec przepłukujemy wszystkie elementy pod bieżącą wodą. Nowe woreczki też są łatwo dostępne za kilka groszy na Allegro. Najlepiej zakupić kilka sztuk aby zwróciły nam się koszty dostawy.

Wąż i zaciąganie wody ustami i inne

Odmulacze ręczne, z użyciem pompki elektrycznej i ręcznej

Metoda trochę starsza ale nadal dobrze się sprawdzająca. Potrzebujemy wąż (może być taki jak do filtrów) i kawałek gazy lub jakieś sitko jakim zabezpieczymy końcówkę węża zanurzoną w wodzie aby nie zaciągać drobnych elementów. Zanurzamy jedną końcówkę węża w wodzie, a druga musi znajdować się poniżej terrarium dlatego należy dobrać odpowiednią długość węża. W tej metodzie niestety musimy zassać wodę ustami (wyssać powietrze z węża) szybko zatkać końcówkę opuścić poniżej terrarium do wiadra i woda będzie leciała sama. Alternatywną metodą jest użycie pompki np. od filtra.

Alternatywą może być też odmulacz z pompką ręczną dostępny na Allegro

Odpływ w dnie akwarium

Metoda chyba najprostsza

Metoda ta polega na wywierceniu w dnie terrarium otworu i zamontowanie w nim zaworu do spuszczania wody z dna terrarium. Można zrobić to samemu jednak jeżeli nie macie doświadczenia w wierceniu w szkle najlepiej zlecić to specjaliście lub zamówić terrarium z odpowiednio wyciętym otworem. Metoda ta nie sprawdzi się gdy jako podłoże mamy piasek. Najlepiej sprawdza się przy braku podłoża, lub otoczakach. Jeżeli mamy możliwość możemy do zaworu odpływowego podłączyć wąż i połączyć go bezpośrednio z kanalizacją i wtedy nie musimy biegać z wiadrami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments