Napowietrzanie jest bardzo ważnym elementem w naszym akwaterrarium. Bakterie nitryfikacyjne potrzebują tlenu, jaki w ten sposób im dostarczamy. Ponadto dzięki napowietrzaniu zapobiegamy tworzeniu się „kożucha” na tafli wody. Żółw wypływa by zaczerpnąć powietrza dlatego tafla wody musi być czysta. Jest kilka sposobów napowietrzania niektóre opiszę poniżej.
Pierwszym sposobem jest zakup za kilka złotych nasadki napowietrzającej jaką przedstawia obrazek poniżej. Nasadkę (na rysunku zaznaczoną nr 1) wkładamy w otwór rurki wylotowej naszego filtra, a wężyk i regulator muszą wystawać ponad powierzchnię wody (na rysunku nr 2 i 3). Przetestowałem to na filtrze HW-302 jaki polecam i sam stosuję.
Drugim sposobem jest zainstalowanie dyfuzora firmy Eheim. Dyfuzor montowany jest na końcówce węża rozprowadzając mikro-bąbelki powietrza po całym zbiorniku wraz z ruchem wody. Powietrze dostaje się do dyfuzora poprzez silikonową rurkę, na końcu której znajduje się tłumik z możliwością regulacji podawanego powietrza. Tutaj jednak musimy zainwestować trochę więcej. Nie możemy też włożyć dyfuzora bezpośrednio do rurki wylotowej musimy połączyć je za pomocą kawałka węża (chyba że akurat tak dopasujemy przejściówkę). Praktycznie działanie jest takie jak powyżej z tym że ten jest trochę bardziej skomplikowany i większy. Sam nie stosowałem jeszcze jak kiedyś zakupię i przetestuję dam Wam znać.
Możemy również zainwestować w pompkę napowietrzającą. Przykład wyglądu takiej pompki na rysunku poniżej. Tutaj musimy już podłączyć urządzenie do prądu, do urządzenia podpinamy silikonowy wężyk, a na koniec wężyka montujemy kamień napowietrzający jaki umieszczamy w terrarium. Jeszcze jedna ważna sprawa, na wężyku montujemy zaworek przeciwzwrotny zapobiegający cofaniu się wody w razie awarii napowietrzacza. Musimy pamiętać że pompki są dość głośne szczególnie te za kilkanaście zł. Ja stosuję pompkę HAPPETA i na razie jestem z niej zadowolony.
Co zrobić gdy braknie prądu? NIE – nie dmuchamy w wężyk napowietrzający :). Jeżeli awaria nie jest długa możemy nic nie robić. Jeżeli trwa długo warto podłączyć napowietrzacz na baterie. Jest to doskonałe urządzenie do tymczasowego napowietrzania. Przykład takiej pompki na rysunku poniżej.
Dzień dobry. Od niedawna opiekuję się żółwiem żółtolicym. Zyl w slabych warunkach i dążę by polepszyc mu byt. Korzystajac z lata zrganizowalam mu 160 l akwa na dworze, do 14 ma slonce a potem polcień. Woda filtrowana jest prefiltrem hw 603b z dolozonym zeolitem, zamontowalam deszczownię by woda troche się napowietrzala. Czy trzeba dolozyc dodatkowe napowietrzanie?
Bardzo się cieszę że trafiłam na tę stronę!
Serdeczne pozdrowienia.
Też się cieszymy że trafiłaś do nas 🙂
Przy deszczownicy nie trzeba dodatkowo napowietrzać wody (chyba że deszczownica jest pod wodą :)) Nie opisaliśmy tej metody napowietrzania gdyż z reguły akwaterraria są w domu i nieraz hałas deszczownicy przeszkadza, woda chlapie itd.
Dziękuję!
Witam, zajmuję się żółwiem żółtolicym i używam filtra Aquael Asap 500, góra wystaje ponad wodę kilka centymetrów. Czy powinnam zakupić dodatkowy napowietrzacz, i jeśli tak to jaki? Pozdrawiam serdecznie.
Jeżeli porusza taflą wody, wystając woda wypływa jak wodospad to samo napowietrza wodę i nie ma potrzeby dokupowania napowietrzacza. Napowietrzanie wody złuży głównie utrzymani przy życiu pożytecznych bakterii czyszczących żółwie same go nie potrzebują.
Dziękuję!
Bardzo proszę!
Dzień dobry.
W poniedziałek kupiłam małego żółwia wodno lądowego. Do akwarium kupiłam filtr jaki doradził mi Pan w zoologicznym. tylko gdy maluch szedł do wody strasznie ten filtr „rzucał” więc zmieniłam końcówkę na deszczownice. Jest lepiej ale uważam ze On jak by bał się iść po tym do wody , ta deszczownica co prawda mniej nim wiruje ale też trochę. Proszę o pomoc
Można zawsze zmniejszyć przepływ wody filtr na pewno posiada regulację
Mam mały problem z napowietrzaniem. Kupiłam filtr sunsun hw-304a,niestety deszczownica była bardzo głośna plus nurt wody byl za mocny,żółwiki latały po akwarium. Kupiłam wiec dodatkową rurke wlotową i zamontowałam jako wylotową. Problem rozwiązany, żółwiki mogły spokojnie sobie pływać. Jednak na tafli wody powstał kożuch. Nie wiem jak zamontować nasadke napowietrzającą do rury wylotowej,jest o wiele mniejsza od rury. Nie chce kupować pompki bo jest za głośna.
Najlepiej użyć kawałka węża od filtra pod gorąca woda się rozszerza i nałożyć na tą grubą a napowietrzającą zamontować w środku węża.