Zwierzęta gospodarskie

Jazda konno zimą - o czym należy pamiętać?

Autor Justyna Kaźmierczak
Justyna Kaźmierczak03.03.20243 min.
Jazda konno zimą - o czym należy pamiętać?

Jazda konna to nie tylko przyjemny sposób na spędzenie czasu wolnego, ale i sport, który pozwala wzmocnić mięśnie i zachować dobrą kondycję. Konie są zwierzętami dobrze czującymi się nawet w mroźne dni, a więc jazdę można uprawiać także zimą. Należy jednak pamiętać o paru rzeczach, by zarówno koń, jak i jeździec mieli zapewniony komfort. Jak zatem przygotować się do jazdy konnej zimą?

Jazda konno zimową porą - o tym powinieneś pamiętać

Niewiele osób lubi niskie temperatury, ale nie oznacza to wcale, że trzeba spędzać zimę w domu. Można wybrać się na jazdę konną, gdyż te zwierzęta bardziej lubią chłód niż ciepło. Jednak ważne jest, by przygotować siebie i konia do takiej przejażdżki, a szczególnie ważna jest rozgrzewka. Koń musi rozgrzać mięśnie, a po zakończonej wyprawie nie można zapomnieć o osuszeniu zwierzęcia.

Pamiętaj także, że jazda konna po śniegu jest dużo bardziej wymagająca dla konia, a więc niech trening będzie lżejszy lub tempo wolniejsze. Sprawdź też trasę lub wybierz tę, którą znasz, by mieć pewność, że nie pojawią się trudności uniemożliwiające dalszą jazdę lub wymagające od konia włożenia zbyt dużego wysiłku.

Jak ubrać się na przejażdżkę konno zimą?

Musisz zadbać nie tylko o konia podczas przejażdżki zimą, ale też o siebie i odpowiedni strój, który pozwoli zachować Ci komfort termiczny. Wybierz zimowe bryczesy, które są ocieplone do wewnątrz. Przyda się ciepła kurtka, ale również grubsze rękawiczki, gdyż dłonie są szczególnie narażone na wychłodzenie. Postaw na materiały oddychające, które są elastyczne, a jednocześnie nie zatrzymują wilgoci.

Niezbędna będzie bielizna termoaktywna, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego, a dodatkowo chroni przed odmrożeniami. Możesz o tym nie pomyśleć, ale okulary przeciwsłoneczne w zimie podczas jazdy konnej mogą być zbawienne. Odbijające się promienie słoneczne od śniegu oślepiają, dlatego też nie zapomnij o nich, wybierając się na przejażdżkę.

Kask jest obowiązkowym wyposażeniem jeźdźca, a zimową porą wybierz ocieplacz lub komin, który ochroni głowę przed zimnem i oczywiście nie zapomnij o grubych, ocieplanych skarpetach, które zadbają o komfort Twoich stóp.

Jak przygotować konia na zimową jazdę?

Choć koń preferuje niższe temperatury, to i tak należy go odpowiednio przygotować do zimowej przejażdżki. Najważniejsze jest to, by nie dopuścić do jego wychłodzenia, a więc przydadzą się derki dla konia, które muszą być wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, dzięki czemu koń nie będzie się pocić i nie dojdzie do przegrzania.

Należy też w okresie zimowym przyłożyć szczególną uwagę do sierści, która powinna być dokładnie wyczesana. Zabrudzona i posklejana nie ogrzeje ciała konia. Istotną kwestią jest też rozgrzanie wędzidła. Przed użyciem należy ogrzać je w dłoniach poprzez pocieranie i dopiero wówczas można do pyska. Jeśli jest dość ślisko, to można również doposażyć zwierzę we wkładki antypoślizgowe, które wkłada się pod podkowy. Zapewnisz tym samym sobie i zwierzęciu bezpieczniejszą podróż.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Franus czeka na adopcję!
  2. Zapalenie skóry u kota - Przyczyny, objawy, leczenie
  3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
  4. Krople na pchły dla psa - skuteczne rozwiązanie
  5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Justyna Kaźmierczak
Justyna Kaźmierczak

Jako hodowca węży i jaszczurek mam wieloletnie doświadczenie w rozmnażaniu tych zwierząt. Dzielę się informacjami dotyczącymi cyklów godowych gadów, przebiegu ciąży i wychowu młodych. Poruszam też kwestie żywienia samic w czasie rozrodu i opieki poporodowej.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły