Pielęgnacja zwierząt

Jak założyć szelki kotu - poradnik i wskazówki

Autor Adam Zadora
Adam Zadora14.01.20248 min.
Jak założyć szelki kotu - poradnik i wskazówki

Jak założyć szelki kotu to pytanie, które sobie zadaje wielu opiekunów tych pupili. Szelki mogą być bardzo przydatne, na przykład jeśli chcemy wyprowadzać kota na spacer lub zabezpieczyć go podczas podróży. Jednak nie zawsze wiadomo, jak prawidłowo dobrać szelki i przyzwyczaić do nich naszego podopiecznego. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać odpowiednie szelki, jak założyć je kotu po raz pierwszy, by nie sprawiać mu dyskomfortu i jak stopniowo przyzwyczajać go do ich noszenia.

Kluczowe wnioski:
 • Należy dobrać rozmiar i typ szelek odpowiednio do budowy, wagi i charakteru kota.
 • Kluczowe jest powolne przyzwyczajanie kota do szelek, aby nie stresować go i nie zniechęcić do noszenia.
 • Trzeba obserwować zachowanie kota w szelkach i reagować, gdy widzimy oznaki dyskomfortu.
 • Higiena i stan techniczny szelek mają wpływ na komfort ich noszenia przez kota.
 • Regularne zakładanie szelek pozwoli przyzwyczaić kota do ich noszenia i ułatwi spacery z pupilem.

Jak dobrać szelki do kota

Dobierając szelki dla kota, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wagę i rozmiar. Najlepiej wybrać szelki, które będą regulowane na długość i szerokość, aby można je było idealnie dopasować do budowy naszego pupila. Zbyt ciasne szelki będą powodować dyskomfort i ucisk, zaś zbyt luźne łatwo mogą ześlizgnąć się z kota.

Bardzo ważne jest też to, aby paski szelek nie uciskały na gardło kota – powinny przebiegać wyżej, przed przednimi łapkami, pod piersiami. Najlepsze będą szelki typu H, które nie krępują ruchów. Materiał, z jakiego wykonano szelki, również ma znaczenie – najbezpieczniej wybrać miękką bawełnę lub tworzywo nie powodujące otarć.

Jak dobrać szelki do wieku i charakteru kota

W przypadku młodych kociąt lub bardzo małych ras najlepiej sprawdzą się aksamitne, szerokie szelki na miękkiej regulowanej uprzęży. Dla dorosłych kotów praktyczne będą z kolei węższe szelki z bawełny, quspółek lub tworzyw. Jeśli mamy spokojnego, flegmatycznego kota prawdopodobnie szybko przyzwyczai się on do szelek i z chęcią będzie z nimi chodził. W przypadku bardzo aktywnych, energicznych kotów lepiej wybrać szerokie odprężone szelki z bezpiecznymi zamknięciami zapobiegającymi przypadkowemu zdjęciu.

Jak przygotować kota do założenia szelek

Przyzwyczajenie kota do szelek wymaga cierpliwości i stopniowego działania. Na początek warto zostawić szelki w pokoju, by zwierzę mogło je obwąchać i oswoić się z ich zapachem. Gdy kot wykazuje nim zainteresowanie, można położyć mu szelki na grzbiecie i po chwili ściągnąć. Dopiero gdy nie będzie na to negatywnie reagował, można spróbować rozpiąć szelki i podpiąć pod brzuszek. Cały czas obserwujemy reakcję pupila – gdyby okazywał zniecierpliwienie lub próbował zrzucić szelki, nie należy go zmuszać i spróbować ponownie za jakiś czas.

Pamiętajmy też o tym, aby pierwsze próby zakładania szelek odbywały się w domu, bez wychodzenia na zewnątrz. Spacer po założeniu szelek po raz pierwszy może być dla kota zbyt stresujący.

Jak postępować za pierwszym razem

Przy pierwszym zakładaniu szelek warto mieć ulubione przysmaki kota pod ręką. Dzięki temu skojarzy on założenie szelek z czymś przyjemnym i nagrodą. Po zapięciu szelek można dać pupilek na kilka minut w spokoju, by przyzwyczaił się do nowych doznań. Nie pozostawiajmy go jednak bez opieki na dłużej i obserwujmy jego zachowanie. Po kilku minutach lekko pociągnijmy za szelki, by sprawdzić, czy się nie obluzowały. Jeśli kot próbuje się podrapać, ugryźć szelki lub intensywnie je liże, oznacza to dyskomfort i stres. W takim przypadku lepiej na razie zrezygnować z dalszych prób.

Jak założyć kotu szelki, najlepiej powtórzyć taki zabieg jeszcze kilkukrotnie w ciągu kilku dni, stopniowo wydłużając czas noszenia przez kota. Po około tygodniu spokojnego przyzwyczajania kot powinien zaakceptować szelki jako coś neutralnego, co nie budzi jego niepokoju.

Czytaj więcej: Wyposaż akwaterrarium lub akwarium

Jak zwyczaić kota do noszenia szelek

Liczba spacerów dziennie Długość pojedynczego spaceru
Pierwszy tydzień - 1 5-10 minut
Drugi tydzień - 1-2 10-15 minut
Trzeci tydzień - 2-3 15-20 minut

Aby przyzwyczaić kota do spacerek ze szelkami, na początek najlepiej wychodzić codziennie tylko na kilka minut. Jeśli pupilek będzie spokojnie chodził u naszego boku, stopniowo można zwiększać czas i częstotliwość spacerów. Ważne, by nie zmuszać kota do zbyt długiego chodzenia – lepiej po 5 minutach wrócić do domu, zdjąć szelki i dać mu przysmak. Po pierwszych takich spacerach kot sam powinien zacząć się domagać wyjścia.

Jeśli zaś widzimy, że kotu trudno przyzwyczaić się do szelek, można próbować różnych sposobów – łagodnych, bez używania przemocy. Można na przykład założyć szelki tylko na czas jedzenia lub zabawy, by kojarzyły mu się z czymś przyjemnym. Z biegiem czasu powinno dojść do akceptacji szelek jako części rutynowych czynności.

Jak dbać o higienę szelek kota

Jak założyć szelki kotu - poradnik i wskazówki

Utrzymanie szelek kota w czystości jest bardzo ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale także dlatego, że utrzymanie ich w dobrej kondycji zapewnia kotu większy komfort noszenia.

Jak założyć szelki kotu, aby utrzymywać je w czystości, należy przed i po każdym spacerze przemywać je delikatnym szamponem. Wystarczy namoczyć je w letniej wodzie z kilkoma kroplami łagodnego środka myjącego, a następnie dokładnie wypłukać. Raz w tygodniu dobrze jest wyprać szelki na 60 stopniach bez środków zmiękczających – wystarczy proszek do prania. Po wypraniu trzeba dosuszyć szelki w cieniu i przechowywać w suchym miejscu do następnego użycia.

Co jakiś czas należy także sprawdzać stan techniczny szelek – czy nie mają przetarć, czy zapięcia i regulacje działają prawidłowo. Szelki powinny być całe i mocno trzymać się na grzbiecie naszego pupila podczas spaceru.

Jak rozpoznać oznaki dyskomfortu kota w szelkach

 • Kot próbuje ugryźć, podrapać lub zrzucić z siebie szelki
 • Wykazuje oznaki stresu – skomle, warczy, tupie, ma przyspieszony oddech
 • Kuli się, tuli uszy i ma przygaszone spojrzenie
 • Wyraźnie ciągnie w stronę domu podczas spaceru
 • Ma problemy z oddychaniem, sinieje na pyszczku

Jeśli zauważymy wymienione objawy dyskomfortu kota podczas noszenia szelek, powinniśmy jak najszybciej je zdjąć. Być może okaże się, że są za ciasne lub kot po prostu potrzebuje więcej czasu na oswojenie się z taką formą wyprowadzania na spacer. Nie należy zmuszać go do noszenia szelek, jeśli widzimy, że jest to dla niego stresujące. Można spróbować ponownie za jakiś czas w warunkach mniej stresogennych dla zwierzęcia.

Podsumowanie

Szelki dla kota mogą być bardzo pomocne, ale ich założenie po raz pierwszy nie zawsze jest proste. Niniejszy poradnik stara się odpowiedzieć na pytanie "Jak założyć kotu szelki", aby zrobić to w sposób bezpieczny i komfortowy dla zwierzęcia. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni rozmiar i typ szelek, które nie będą krępowały ruchów kota ani uciskały go. Bardzo istotna jest też cierpliwość i stopniowe oswajanie kota z nowym elementem garderoby – zarówno jeśli chodzi o sam moment zakładania szelek, jak i pierwsze spacery.

Aby "jak założyć kotu szelki" w sposób dla niego komfortowy, na początku wystarczy położyć je na grzbiecie na kilka minut, a następnie stopniowo wydłużać czas noszenia. Lekkie smakołyki pomogą także zachęcić kota do szelek. Przy pierwszych spacerach ze szelkami należy ograniczyć się do 5-10 minut, powoli zwiększając dystans i czas przebywania na dworze. Cierpliwość i dobra opieka nad szelkami pozwolą oswoić kota z tym elementem i cieszyć się wspólnymi spacerami.

Miejmy także cały czas na uwadze komfort i samopoczucie kota – jeśli widzimy oznaki stresu czy próby zrzucenia szelek, lepiej na jakiś czas z nich zrezygnować. Bez względu na to, czy to pierwszy raz, czy kolejne spacery, dobrostan ulubieńca powinien być najważniejszy przy zakładaniu mu szelek.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Franus czeka na adopcję!
 2. Szczur domowy: jak długo żyje i ile lat żyje szczur?
 3. Jak wygląda rodowód psa i metryka - kompleksowy poradnik
 4. Obroża dla kota na pchły i kleszcze - Skuteczna ochrona dla Twojego kota
 5. Poznaj Teo i Szymona z Fundacji
Autor Adam Zadora
Adam Zadora

Pracując w sklepie zoologicznym obsługuję dział akcesoriów terrariowych. Publikuję poradniki jak samodzielnie zaaranżować domki dla przeróżnych gadów. Uwzględniam przy tym specyfikę poszczególnych gatunków jeśli chodzi o wymaganą temperaturę, oświetlenie czy wilgotność.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły