Dzisiaj otrzymałem prezent grzałkę Easy Heater Aquael nie jest ona podarowana przez tą firmę. Postanowiłem napisać swoje spostrzeżenia na jej temat. Nie jest to artykuł sponsorowany ale moje własne spostrzeżenia dotyczące tej grzałki. Wcześniej używałem grzałek szklanych ale jak wiadomo są one bardziej niebezpieczne dla gadów.

Przy okazji postaram się odpowiedzieć na nurtujące Was pytanie czy grzałka jest w ogóle potrzebna, bo zdania na ten temat są podzielone.

Grzałka Easy Heater firmy Aquael

Czyli trochę informacji technicznych

Grzałka ta przeznaczona jest do pracy w całkowitym zanurzeniu i jak to grzałka służy do ogrzewania wody w akwariach i akwaterrariach. Urządzenie grzeje cyklicznie, stan grzania sygnalizowany jest świecącymi diodami. Posiada termiczny wyłącznik bezpieczeństwa uniemożliwiający pracę poza wodą np. w przypadku wynurzenia się grzałki z wody. Następuje wtedy automatyczne jej wyłączenie. Włączy się powtórnie dopiero po ostygnięciu.

Grzałkę możemy zamontować na dowolnej ściance i dowolnej pozycji. Najlepiej aby była umieszczona w obszarze stałej cyrkulacji wody. Temperaturę w zakresie 18-36 °C ustawiamy za pomocą wygodnego pokrętła.

Urządzenie nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Co jakiś czas usuwamy z grzałki ewentualne glony i kamień.

Na rynku dostępne są następujące warianty grzałki: 25 W, 50 W, 75 W, 100 W i 150W. Moc dobieramy w zależności od litrażu naszego zbiornika. W komplecie znajdziemy: grzałkę, uchwyt mocujący z przyssawkami i instrukcję obsługi wraz z gwarancją.

Testy grzałki

Czyli co mogę o niej powiedzieć po przetestowaniu

Teraz kilka słów jakie mogę napisać po przetestowaniu grzałki. Urządzenie jest bardzo solidnie i dokładnie wykonane, pokrętło pracuje należycie ciężko więc nie ma możliwości przypadkowego przesunięcia. Nie posiada żadnych szklanych elementów (brak możliwości stłuczenia) i nie ma możliwości oparzenia się naszego gada poprzez przypadkowe dotknięcie gdyż jak pisze producent grzałka w kontakcie z ciałem natychmiast staje się zimna. Bardzo dokładny termostat zapewnia stałą temperaturę w zbiorniku. Wiem że na rynku dostępne są już chyba dwa nowe modele tej grzałki ale skoro ta spełnia wszystkie moje oczekiwania różnicę ceny wolę przeznaczyć na inny sprzęt. Oczywićie bardzo lubię „bajery” ale nie wszędzie są one potrzebne. Grzałka ma grzać wodę i być bezpieczna – na tym mi najbardziej zależy.

Poniżej przedstawiam kilka plusów i minusów jakie zaobserwowałem podczas testowania grzałki. Minusów jest niewiele i tak naprawdę nie mają większego znaczenia dlatego śmiało mogę polecić tą grzałkę do akwaterrarium z żółwiem wodno-lądowym.

Dokładny termostat

Termostat zamontowany w tej grzałce jest idealnie dokładny. Miałem wiele grzałek i zazwyczaj był z tym problem musiałem korygować ustawienia by grzałka działała tak jak tego chciałem. W grzałce Easy Heater Aquael nie ma takiego problemu.

Solidne wykonanie

Grzałka jest wykonana bardzo dokładnie. Jest płaska i nie zajmuje dużo miejsca.

Bezpieczeństwo

Grzałka dzięki swojemu wykonaniu jest bezpieczna dla gadów. Nie ma obaw że żółw ją zbije co może być problemem w przypadku grzałek szklanych.

Wygląd

Dla niektórych z Was również wygląd grzałki będzie dużym plusem 🙂

Niestabilne mocowanie grzałki

Niestety jest to problem bo zamontowane 2 przyssawki utrzymują tylko górną część grzałki, a dolna kiedy żółw na nią wpada obija się o szybę akwarium. Przydało by się też zabezpieczenie dolnej części by grzałka była solidnie zamocowana. Ja rozwiązałem ten problem montując grzałkę przysunąłem ją do dna gdzie mam kratę pod żwirową i grzałka zaczepia o jedną wypustkę do mocowania komina i jest stabilnie. Można też podłożyć małą przyssawkę. Jest to chyba największy minus tej grzałki jaki zaobserwowałem ale do rozwiązania.

Krótki kabel

Niestety jak przy większości urządzeń przewód zasilający jest trochę przykrótki. Przydało by się jeszcze chociaż pół metra. Zawsze można zastosować pojedynczy płaski przedłużacz.

Są to moje spostrzeżenia jakimi mogę podzielić się po przetestowaniu grzałki. Jeżeli macie pytania proszę zostawcie je w komentarzu poniżej – oczywiście postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

Odpowiadam więc na pytanie zawarte w tytule. TAK – grzać. Grzałka jest potrzebna aby utrzymać stałą temperaturę wody niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu. Oczywiście należy pamiętać by różnica temperatury wody i powietrza w terrarium nie była zbyt wysoka. Może to doprowadzić do chorób układu oddechowego. Dla żółwi polecam właśnie tą grzałkę z uwagi na wszystkie plusy jakie opisałem.

Pozdrawiam serdecznie

Jacek Kozajda

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments