ŻÓŁWI NIE WYPUSZCZAMY NA SPACERY PO MIESZKANIU

Na tytule można by było zakończyć artykuł. Warto jednak podać kilka informacji dotyczących zarówno żółwi lądowych jak i wodno lądowych - w celu przynajmniej próby przekonania niedowiarków.

Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi. Potrzebują do prawidłowego funkcjonowania odpowiednich warunków jakich nie można zapewnić na podłodze. Metabolizm żółwia może być przez to zaburzony z uwagi na brak odpowiedniej temperatury i dostępu do promieni UVB co natomiast prowadzi do zaburzeń w rozwoju pancerza. (na rozwój pancerza wpływ ma też odpowiednia dieta ale ten temat tutaj pomijam bo np. żółwie wodno lądowe jedzą tylko w wodzie).

Żółwiom spacerującym swobodnie po podłodze zagrażają też np. przypadkowe nadepnięcie, lub pogryzienie przez inne zwierzęta. Nawet jeżeli pies czy kot nie jest agresywny nigdy nie wiadomo czy nie dojdzie do sytuacji konfliktowych.

Detergenty, kurz i przeciągi są również bardzo szkodliwe dla żółwi. Pamiętajcie że gad wędrując po podłodze wdycha opary detergentów i cząsteczki kurzu. (nawet jeżeli używasz bezpiecznych środków czystości kurz na podłodze zbiera się cały czas).

Wypuszczanie żółwi na podłogę lub nawet w skrajnych przypadkach hodowanie ich w ten sposób może doprowadzić do wielu chorób. Zwyrodnienie stawów, uszkodzenie plastronu, zaburzenie metabolizmu o jakim wspomniałem wcześniej. Dodam też że dla żółwi każde branie na ręce i puszczanie na podłogę jest ogromnym stresem - mimo iż wydaje się Wam inaczej. Świadome narażanie żółwi na utratę zdrowia jest przestępstwem.

Decydując się na hodowlę żółwia zapewnijmy mu odpowiednie warunki, nie narażajmy ich zdrowia i życia.

 

Codziennie konsultujemy kilka spraw dotyczących gadów. Jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę. Niestety tym razem...

Opublikowany przez Żółwie Wodno Lądowe Środa, 1 lipca 2020
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments