BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY KUPUJĄC GADA!

Jakiś czas temu wstawiliśmy na nasz fanpage https://www.facebook.com/pokochajgada/ baner dotyczący możliwości oddania gada do adopcji.

Dlaczego? Chcemy uświadomić ludziom że porzucenie gada w lesie, do jeziora, czy rzeki jest najgorszym możliwym rozwiązaniem. Żółwie ozdobne i nie tylko (wszystkie jakie potrafią przetrwać zimę w Polsce) zagrażają naszemu gatunkowi żółwia błotnego, jaki jest pod ochroną i zagrożony wyginięciem. Konkurują z nim o pokarm i zajmują jego siedliska.

Są przecież inne rozwiązania! Można oddać gada w dobre ręce do adopcji. Tutaj z chęcią pomożemy poprzez nasz portal https://pokochajgada.pl/adopcje/. Jednym z wyjść jest też oddanie do sklepu zoologicznego ale należy wybrać taki który zna się na rzeczy. Można też przekazać gada do schroniska.

Tylko że problem leży tutaj dużo wcześniej. Pojawia się podczas zakupu żółwia czy innego gada. Nie podejmuj takiej decyzji pochopnie. Zastanów się czy masz na niego czas i pieniądze. Zdobądź dokładną wiedzę na temat gatunku jaki Cię interesuje. Bądź po prostu odpowiedzialny - GAD to żywa istota nie zabawka! Zastanów się czy to Cię pasjonuje, czy może to chwilowa zachcianka Twoja lub Twojego dziecka (należy tutaj podkreślić że kupując żółwia dziecku to TY ponosisz pełną odpowiedzialność również karną).

Jeżeli podczas hodowli pojawiają się problemy np. z brudną wodą przy żółwiach, czy cokolwiek innego, to nie jest powód do pozbywania się gada. Skontaktuj się z nami. Omówimy problem i rozwiążemy go. Planujemy w najbliższym czasie darmowe telekonferencje 1na1 podczas rozmowy będziemy mogli omówić dokładnie problem i zamiast dokonywać pochopnych decyzji możesz go rozwiązać i rozwijać swoje zainteresowania. Ale już teraz można do nas napisać ODPISUJEMY ZAWSZE.

Poniżej kilka zdjęć dotyczących tego tematu. Żółwie porzucane lądują w rzekach, lasach. Część przystosowuje się ale niestety nie wszystkie. Część po prostu ginie - POMYŚL O TYM ZANIM POZBĘDZIESZ SIĘ GADA W TAK OKRUTNY SPOSÓB! TO NIE JEST ŚMIEĆ! TO JEST ŻYWA ISTOTA!

"Dzisiaj w lesie nad jeziorem spotkaliśmy takiego żółwia" - Ania

Tej Pani serdecznie dziękujemy za odpowiedzialną postawę. Zabrała żółwia ze sobą i szuka mu nowego domu. Tak powinien zachować się każdy. Niestety takich przypadków jest mało. Inni po prostu przechodzą obok, robią zdjęcia, chwalą się że widzieli gada i na tym się niestety kończy.

Kolejny przykład tym razem mającego się zapewne dobrze żółwia mieszkającego w rzece. Nie jest to nasz rodzimy gatunek więc sam tam raczej nie trafił. Jak czytamy na stronie Życie Żyrardowa: "Od pewnego czasu spacerując po parku przy ulicy Wyspiańskiego, w rzece Pisi możemy dojrzeć żółwia."

Jak pisze Pani Gabriela: "Podczas spaceru moje psy znalazły martwego żółwia - (między Jasieniem a osiedlem Morenowe Wzgórze)".
I to jest właśnie ten smutny koniec części gadów.

Ktoś napisał komentarz:
"skoro to szkodnik to nic się nie stało"
Stało się! Zginęło zwierzę zapewne porzucone (ewentualnie - może od młodego żyć na wolności). Kto doprowadził do tego że te gady są gatunkiem inwazyjnym w Polsce? Nieodpowiedzialni ludzie  wypuszczający je do środowiska! Można więc stwierdzić że szkodnikiem jest właśnie ten kto wypuszcza (wyrzuca) gada.

To tylko trzy przykłady jakie znaleźliśmy wśród wielu innych w ciągu kilku dni tak więc skala tego zjawiska jest ogromna. Niestety proceder ten nie ustępuje. Ludzie pozbywają się gadów byle gdzie. Brak wiedzy, bezmyślność, trudno powiedzieć co siedzi w głowie takich osób.

Co zrobić jeżeli znajdziesz żółwia?

Najlepiej zabierz go do domu jeżeli to możliwe. Jeżeli nie możesz bo żółw, lub inny gad przebywa w trudno dostępnym miejscu należy powiadomić RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska), Straż Miejską, lub inną organizację zajmującą się gadami.

Zdjęcia zostały udostępnione za zgodą właścicieli, a zdjęcie Życie Żyrardowa opisane nazwiskiem autora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments